Тази година честването в Рим на 24 май, Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, беше придружено от редица църковно-обществени прояви. За празненствата в италианската столица пристигнаха Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, Браницки епископ Пахомий, ректор на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“, и заместник-ректорът на духовното училище архим. Мелетий, преподаватели от Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и др. Домакин на тържествените събития беше Българската църковна община „Св. Седмочисленици“ в Рим начело със своя председател доц. прот. д-р Иван Иванов.
Сръбската църква „освободи“ епископите на Православната Охридска архиепископия (ПОА)
Архиерейският събор на Сръбската православна църква взе решение да разпусне своята структура на територията на република Северна Македония, която беше основана през 2002 г. – Православната Охридска архиепископия (ПОА), ръководена от архиеп. Йоан (Вранишковски).
В решението на СПЦ се казва, че Архиерейският събор е отделил „специално внимание на темата за окончателното разрешаване на каноническия статут на архиереите на Православната Охридска архиепископия“ в контекста на възстановеното литургично единство между Сръбската патриаршия и Македонската православна църква – Охридска архиепископия“, както и последвалото решение за предоставяне на томос за автокефалия на тази църква.
Съборът е решил да освободи канонично архиереите на ПОА, „така че те да бъдат интегрирани в синода на Македонската православна църква в съответствие със свещените канони и уставите на нашите две поместни църкви, както и с постигнатото предварително съгласие на синодите на трите църковни структури“.
Митр. Антоний отслужи молебен за 24 май край Париж
Почти тридесетгодишна традиция за сънародниците ни в Париж е пикникът за Деня на светите братя Кирил и Методий и на българската писменост и култура, който те посрещат заедно сред природата в малкото градче Моренвилие в околностите на Париж. Дългогодишен организатор на празника е българската църковна община „Св. патриарх Евтимий Търновски“. И тази година на тържеството се събраха стотици българи от всички поколения и приятели на българската общност.
Специален гост беше Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, който за първи път присъства на това тържество. Той отслужи празничния молебен и благослови дошлите да празнуват светлия ден на нашия роден език и книжовност и да бъдат заедно в молитва към Бога и нашите свети първоучители.
Сръбският патриарх и Македонският архиепископ осветиха храм „Св. Злата Мъгленска“ в Загреб
На 21 май Православната църква в Северна Македония откри своя първи храм в юрисдикцията на Сръбската патриаришя: „Св. Злата Мъгленска“ в Загреб, Хърватия. Освещаването беше извършено съвместно от Македонския архиепископ Стефан и Сръбския патриарх Порфирий, в съслужение с още четирима епископи от двете църкви.
Храмът е „първата новопостроена църква в европейската епархия на Македонската православна църква – Охридска архиепископия“, се отбелязва в официалното съобщение.
На практика това означава, че Македонската църква смята каноничната юрисдикция на Сръбската патриаршия, която се разпростира и в Хърватия, за част от своята „Европейска епархия“.
Службата в навечерието на освещаването уважи и министър-председателят на Хърватия Андрей Пленкович, който след края на богослужението отбеляза, че построяването на македонската църква е израз на „политиката на цялото правителство на Република Хърватия, подкрепяща Македония по нейния европейски път, но също така и по пътя на политическото, икономическо, културно и търговско сътрудничество, което имаме и което е изключително важно“.
Новият катедрален храм „Света Софѝя“ във Варшава е посветен на жертвите на тоталитарните режими през 20 век
На 14 май във Варшава беше осветен храм, посветен на Божията премъдрост. Църквата „Света Софѝя“ е първият православен храм за последните сто години, построен в градска среда в Полша. С освещаването му се откриват честванията, посветени на стогодишнината от получаването на автокефалия на Православната църква в Полша от Вселенската патриаршия през 1924 г.
Първият камък за неговото изграждане беше положен от Вселенския патриарх Вартоломей на 5 декември 2015 г. Храмът е копие на църквата-символ на Православието в Източната Римска империя, „Света Софѝя“ в Константинопол, построена по време на имп. Юстиниан Велики. Проектиран е от полския архитект Анджей Марковски и има размери 36.9 м дължина, 30 м широчина и 21.6 м височина. Централният купол е с диаметър 16.2 м и е покрит с мед. Анджей Марковски не успя да види завършен своя проект, защото почина преди четири години.