«Православните църкви по света са готови да подновят диалога с католическата Църква», – заяви във Ватикана на 30 юни представителят на Константинополската патриаршия Пергамски митрополит Йоан. Архиереят изясни, че Константинополската патриаршия е отправила към Поместните Православни църкви молба да определят по двама делегати, които да вземат участие в работата на смесената международна католико-православна комисия. «Всички Православни църкви дадоха положителен отговор», – подчерта митрополит Йоан.
Най-късно в петък, 1 юли, Охридският архиепископ Йоан трябва да се яви в затвора "Черният мост" в родния си град Битоля за излежаване на 18-месечната присъда, дадена му от Битолския съд.
Присъдата за "разпалване на религиозна и национална ненавист, раздор и нетърпимост" е издадена през миналата година срещу Йоан Вранишковски, екзарх на Сръбската Православна Църква в Македония, който бе назначен в края на май 2005 г. от Архиерейския Събор на Сръбската Православна Църква за предстоятел на автономната Охридска Архиепископия. Йоан Вранишковски е низвергнат и лишен от сан през 2003 г. от Архиерейския събор на Македонската Православна Църква. Присъдата срещу Охридския архиепископ беше потвърдена от Битолския апелационен съд през миналата седмица и не подлежи на обжалване.
От 23 до 26 юни 2005 в Люксембург се проведе III международна конференция на патролозите. Конференцията се организира по инициатива на католическата организация "Pro Oriente" и посолството на Австрия в Люксембург и в нея взеха участие 27 православни и католически патролози от Западна и Източна Европа. Основната тема на конференцията бе “Учението на Отците на Църквата от Изток и Запад за Бога като Отец и Творец на Вселената”. Предишните две конференции се проведоха във Виена през 2001 и 2003 и бяха посветени на светоотеческата христология и учението за Св. Дух.
В интервю пред в. "Стандарт" от 27 юни, Любчо Георгиевски, бивш министър-председател на Р Македония, нарече решението на Сръбската православна църква да признае автономията на Охридската архиепископия и да прекрати контактите с Македонската църква деструктивно.
За пореден път Турция отказа на Вселенската патриаршия да възстанови дейността на известното богословско училище в Халки. То бе закрито през 1971 г., когато с правителствено решение се забранява дейността на недържавни висши учебни заведения. По-късно дейността на частните университети е възобновена, но въпросът за Богословската школа в Халки остава нерешен. Единственото решение, което може да предложи Анкара в момента, е училището в Халки да стане богословски факултет към турски университет. Това би решило въпроса с образованието на бъдещи клирици на Патриаршията, но би лишило последната от контрол върху дейността и програмата на института. Турските власти се опасяват, че това би привлекло много чуждестранни студенти в школата, което ще допринесе до увеличаването на авторитета на Вартоломей II в качеството му на вселенски патриарх. Неотдавна те дори обвързаха възстановяването на дейността му с признаването на правата на мюсюлманското малцинство в Гърция (помаци), сред които Турция води активна пропаганда. Въпреки натиска на европейски и американски правозащитни институции проблемът все още не е намерил приемливо за двете страни решение.
Ежемесечната поддръжка от нашите съмишленици (дори и със символични суми), ще е от голямо значение за нашата работа в бъдеще. Ако желаете повече информация как можете да подпомогнете развитието на образователните ни проекти, щракнете тук: