Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)
Предметът “Основи на православната култура” вече се изучава и във Военно-въздушната академия “Юрий Гагарин” в Русия. Преподавател е доцент на академията, полковникът от запаса Валентин Петров, приятел на Юрий Гагарин. Той разказва на младите офицери за покръстването на Русия, за подвизите на св. Александър Невски и светия пълководец Фьодор Ушаков.

В. Петров отбелязва, че е невъзможно да се изучава руската история без да се познава историята на Руската православна църква, основите на православната вяра.

Според него “летецът постоянно рискува живота си и затова волю-неволю стига до Бога и при военните, които са в такава ситуация се ражда истинската вяра”.

Източник:Патриархия. RU

4.8571428571429 1 1 1 1 1 Rating 4.86 (7 Votes)
Ислямският фундаментализъм е политическата чума на 21-и век, твърди германският историк Ханс-Улрих Велер, цитиран от Франс прес.
   
Пред днешния брой на вестник "Кьолнер щат-анцайгер" Велер, водещ специалист по историята на Германия през 19-и век, определя ислямския фундаментализъм като тоталитарна заплаха.

Критиките срещу карикатурите на пророка Мохамед и речта на папа Бенедикт Шестнайсети за исляма съответстват на тоталитарен начин на мислене, който не допуска нито конкуренция, нито различни
мнения, аргументира се Велер.
Цялата статия: Ислямският фундаментализъм е чумата на 21-и век, смята германски историк

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
На 26 септември в Русия пристигнаха от Дания тленните останки на императрица Мария Фьодоровна, предаде ИТАР-ТАСС. Това стана 140 години след първото посещение в Санкт Петербург на датската принцеса Дагмар, тогава годеница на великия княз Александър - бъдещия Александър Трети, и бъдеща майка на последния руски цар Николай Втори.
   
В Кронщад ковчегът с останките на императрица Мария Фьодоровна бе преместен от датския военен кораб на руския военен катер "Пограничник", с който те бяха откарани в Санкт Петербург.
Цялата статия: Препогребаха майката на новоруски светец

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
Приключи преброяването на гласовете, подадени на 24 септември от гражданите на Кипър в изборите за архиепископ на Кипърската православна църква, съобщи електронното издание на кипърския вестник "Филелевтерос". Според резултатите митрополитът на Лимасол Атанасий си осигурява 641 специални представители, епископът на Кикос Никифор – 615, митрополитът на Пафос Хрисостомос – 125 и митрополитът на Китион (Ларнака) Хрисостом – 19, което означава, че никой от кандидатите за архиепископ не събира необходимото мнозинство, за да бъде избран на първия тур.

Вотът за нов архиепископ се организира за първи път от 29 години насам и протича по сложна процедура, при която 450 хиляди избиратели излъчват 1 400 свои представители, които с няколко последващи гласувания определят кой ще застане начело на църквата. На крайния тур ще гласуват 100 общи представители и 33 почетни гласоподаватели (игумени на манастири и други). Изданието посочва, че забавянето на процедурата се дължи на прекратяването на преброяването вчера за 15 часа, след като са били регистрирани 63 "проблемни" урни и са били получени редица възражения.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
Членове на германското правителство се срещнаха днес с 15 представители на мюсюлманската общност в страната. За пръв път федерални власти разговарят за тревогите на малцинството, което съставлява 4 процента от населението в Германия, предаде ДПА.

Домакин на срещата беше министърът на вътрешните работи Волфганг Шойбле. Инициативата има за цел да се даде начало на две до три години преговори за сключване на споразумение с мюсюлманите.
Цялата статия: Германското правителство започна преговори с мюсюлманската общност в страната