Мобилно меню

3 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (4 Votes)
1_92.jpg31 банкови сметки на името на манастира Ватопед в Света гора, на обща стойност 49,7 милиона евро, държат в ръцете си властите в Атина. Скандалът със заменки на имоти нанесе огромни щети на държавата и предизвика сътресения в кабинета, пише гръцкият вестник "Елефтеротипия", цитиран от БТА. Сметките на въпросния манастир се намират в седем банки - Марфин банк, Емборики, Алфа банк, Националната банка, Пиреос банк, Инвестиционната банка и Аграрната банка. Парите в тях са били използвани за финансиране на обекти, за различни разходи и за даване под наем на манастирск и имоти.

Игуменът на светогорската обител Ефрем заяви, че тези сметки нямат нищо общо със съдебното разследване във връзка със скандала и поиска от комисията за борба с прането на пари да ги деблокира. Финансовите възможности на игумена обаче са значително по-големи от тези сметки, тъй като много от милионите на манастира са инвестирани в ценни книжа и се намират в инвестиционни портфейли в Кипър и в много други чужди банки. В сметките фигурират имената на монаси.

През септември първоначално бяха блокирани 41 милиона евро. Впрочем това е официалната цена, платена от компанията "Нолидер" на манастира при покупката на имот от олимпийското село. По-късно комисията блокира още 17,7 милиона евро, получени от манастира за продажбата на недвижими имоти на фирмата "Антемиас" и на други купувачи. След като бе разкрито, че "Нолидер" буквално е подарила на манастира 9 милиона евро, комисията наложи забрана върху движението на парите по тези свещени сметки на територията на страната. В същото време двама прокурори, разследващи аферата, поискаха да бъде проследено движението на парите в банковите сметки на десет държавни служители, за които има съмнения, че са замесени в този скандал.

Наред с това прокуратурата интензивно разследва сключените "свещени" договори по апетитните имотни заменки, сред които особено впечатляваща е сделката за преотстъпване на 8600 декара гори в района на селището Урануполис. Разкритията показват, че държавата е прехвърлила 260 недвижими имоти на въпросния светогорски манастир, най-атрактивни от които били терените край езерото Вистонида, обявено за реверват от 1996 г. Сделката беше определена като "уникална измама" във вреда на държавата. Заменките скандализираха гръцкото общество в последните месеци, след като стана известно, че въпросната обител и други гръцки манастири са купували държавни или общински имоти на изключително ниски цени, а впоследствие са ги препродавали на частни лица.

Страхува ли се правителството от отварянето на банковите сметки на манастира? Очевидно да, тъй като всичко около този скандал се протака. Още повече, че трета седмица анкетната комисия разследва тази афера, опозицията настоява за отваряне на сметките, а преди два дни комисията оповести, че нещата все още са в начална фаза.

Следствените материали по скандала бяха предадени на парламента, след като двамата разследващи прокурори откриха данни за участие на министри в незаконните заменки, пишат още гръцките вестници. Прокурорите подадоха оставки. Двама набедени министри също се оттеглиха от кабинета заради този скандал. Междувременно стана известно, че със скандала се е заела и Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). Неин представител казал, че скандалът се следи внимателно от службата, тъй като тя иска да открие дали има евентуална злоупотреба със средства от европейските фондове. Разследването на ОЛАФ е провокирано от съмнения, че част от средствата, които Гърция получава по линия на ЕС, са стигнали до повече манастири, сред които е и светогорската обител Ватопед
.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/333rw 

Разпространяване на статията: