Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)
1_57.jpgСъс св. литургия започнаха тържествата по повод на 135-годишнината от освещаването на храма "Св. Кирил и Методий" във Велико Търново. Великотърновският митрополит Григорий отслужи и водосвет за обновлението на камбанарията на храма, възстановена с дарения на граждани, фирми и институции. Първият храм в Търновската духовна околия, който носи името на славянските просветители, е свързан с националните борби за църковна независимост.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)
Силвана ПавловаНа 7 октомври се открива първото в България православно Неделно училище за деца с увреден слух. То се организира в столичния храм „Св. Кирил и Методий“, ул. „Г. Вашингтон“ № 47. Официалното откриване е тази неделя от 11 ч. в лекционната зала към Енорийския център на храма.

Заниманията ще се водят от богослова Силвана Павлова, която владее и жестомимичния език. Програмата е изготвена от нея и ще даде възможност на децата с увреден слух да се запознаят с основите на православната вяра. Г-жа Павлова от няколко години се занимава с адаптирането на православното вероучение за глухи деца. Тя е постигнала голям напредък в тази област с помощта на г-жа Миряна Мошева, която е ко­ор­ди­на­тор на Наци­о­нал­ния ме­то­ди­чес­ки и кон­сул­та­ти­вен цен­тър по жес­то­ми­ми­чен език към Съ­ю­за на глу­хи­те.

След откриването на Неделното училище, от 12 ч. ще има пресконференция, на която ще бъде представен проектът, както и неговият координатор. Организаторите се надяват да привлекат дарители, които да подпомогнат дейността на Неделното училище. Заниманията с глухите ученици са безплатни. Енорийският център към храма осигурява помещението, в което ще учат децата с увреден слух, но са необходими средства за учебните материали в училището.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
2_5.jpgПроект на стойност 44 600 евро спечели Регионалният исторически музей на Кюстендил пред програма "Добросъседство" на ЕС. Той носи името "Заедно по свещените места на планина Осогово", и е изготвен съвместно с Дружеството за скално изкуство в град Куманово, Македония. По него се предвижда да бъдат направени пътеводител, уебсайт, филм и изложба на скални светилища, параклиси, църкви, вековни дървета и изворите със светена вода (аязмо), които се намират в 5 общини от Кюстендилска област- Кюстендил, Невестино, Бобошево, Кочериново и Рила. "Надяваме се така да предизвикаме хората да посетят тези интересни места", това заяви директорът на Регионалния исторически музей Валентин Дебочички.

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (8 Votes)
1_56.jpgОт 2009 година у нас ще започне подмяната на личните карти, съобщи в. "Стандарт". В тях също ще бъде поставен чип. В него ще бъдат записани трите имена, ЕГН-то, снимката, ръстът, цветът на очите. Новото в личните карти ще бъде вписването на религията и пръстовия отпечатък. Тази информация в момента имат всички гръцки граждани в личните си карти, въпреки че гръцкото правителство в продължение на няколко години се опитваше да премахне графата за религиозната принаделжност от личните документи, тъй като давала повод за дискриминация. Традиционно настроените гърци реагираха бурно и не допуснаха тази промяна, като въпросът ще бъде отново обсъждан от новото правителство на Гърция.

4.4444444444444 1 1 1 1 1 Rating 4.44 (18 Votes)
На 2 октомври след кратко боледуване се престави в Господа

прот. ВАСИЛ АЛЕКСАНДРОВ,

енорийски свещеник в село Искрец, Софийска епархия.
(1943-2007 г.)

Завършил Софийска духовна семинария "Св. Йоан Рилски" и Духовната академия "Св. Климент Охридски", той предпочете цял живот да остане свещеник на село, при ония хора, които са го пратили да се изучи и да бъде техен пастир. 

Прекрасен човек, образцов свещенослужител, грижовен и обичан отец за своите енориаши.

Бог да го прости и да го всели в селенията на праведните!

Повече за о. Васил четете тук