Мобилно меню

4.1538461538462 1 1 1 1 1 Rating 4.15 (13 Votes)
1_43.jpgРодителите да водят децата на църква в неделя, където да се организират беседи на тема религия, препоръча министърът на образованието Сергей Игнатов в парламента. По думите му, въвеждането на предмет "религия" в училище е "поставяне на каруцата пред коня". Отговорността на обществото е да си припомни, че то е свързано с християнството, коментира Игнатов.  Той допълни, че за да се въведе вероучение в училище, това трябва да стане след обсъждане.

"Около 20 000 деца през миналата година са изучавали религия, главно ислям, и само около 3000 са се интересували от християнската проблематика. Това, което трябва да направим като общество, е да призовем, както във всички цивилизовани страни - нека в неделя семействата, празнично облечени, да посетят храма. Хубаво е там да има и беседи, за да се стартира поредица от стъпки, които ще доведат до възстановяване и развитие на тези училища. Вярата не може да бъде усвоена по академичен път, основното е да се стигне до обществено съгласие. Представете си, че имате дете и го водите в детската градина, и ви кажат, че то задължително трябва да изучава вероучение, вие трябва да решите какво ще учи детето ви и при кого. Мисля, че в момента се слага каруцата пред коня", коментира просветният министър.

Вярата не може да бъде усвоена по академичен път – било то в училище или на университетската скамейка, каза още просветният министър днес. И отбеляза, че предстои един дълъг път на възвръщане на ценностите в нашето общество. “И мисля, че това, което обществото трябва да направи, е да помогне на Църквата, защото когато храмовете са пълни, тогава има основание да обсъждаме и други въпроси”.

“Църквата и обществото трябва да бъдат активни. Така ще се възстанови вярата. За да се въведе вероучение в училище, трябва да има дискусия и съгласие по този въпрос. Нормативната уредба не позволява в хода на учебната година да се правят промени. Дори да залегнат подобни промени в закона, това ще стане частично от следващата година, за да има учебници след 3-4 години. Българските деца наистина са претоварени. В момента се слага каруцата пред коня. Пътят е чрез беседите в храмовете и вярващите християни да отиват по един ден в храма, а там вече да им се организират беседи”, каза още Игнатов.

(DarikNews.bg)


4.3333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.33 (9 Votes)
1_42.jpgТази година ще се проведе широк обществен дебат, за да може следващата година по някакъв начин да бъде въведено изучаването на религия в системата на българските училища. Това каза в Министерски съвет министърът без портфейл Божидар Димитров след среща с русенския митрополит Неофит. „Имах голяма чест да бъда посетен от високопоставени български духовници, които ми предадоха една петиция от името на Българската православна църква”, каза министър Димитров. „Като правителство ние отчитаме похвалната загриженост на Българската православна църква за духовното здраве на нашите деца. Това, което ще решим по отношение на въвеждането на вероучение в системата на българските държавни училища, ще стане след широко обсъждане – анализ и синтез на интересите на обществото, нашата обвързаност с Конституцията на страната, с ЕС и ще бъде решено, дали да бъде въведено религиозно образование в училище”, каза Димитров. Има 7-8 месеца за широк обществен дебат в рамките на тази учебна година, за да може следващата година по някакъв начин да бъде въведено изучаването на религия в системата на българските училища, каза Димитров. Под каква форма ще бъде въведено вероучението, ще реши обществото, правителството и светата Българска православна църква, допълни министърът.

3.8235294117647 1 1 1 1 1 Rating 3.82 (17 Votes)
1_40.jpgЦърковна делегация, включваща Русенския митрополит Неофит, Пловдивския митрополит Николай и Знеполския епископ Йоан, заедно с други духовници, родители и деца внесе гражданска петиция до Президента на републиката Георги Първанов от името на участниците в Националното литийно шествие „Образование за духа и доброто бъдеще на нашите деца”, съобщиха от пресцентъра на президентството.
 
Президентът Георги Първанов бе възпрепятстван лично да приеме делегацията поради отсъствието си от столицата. След като се запознае със съдържанието на петицията, държавният глава ще се обърне към Негово светейшество патриарх Максим за среща, на която да се обсъдят тези и други въпроси.

В Гражданската петиция, подписана от Българския патриарх Максим, се настоява "за незабавно пристъпване към съвместно подготвяне на законодателни промени, които да гарантират, че нашите деца ще бъдат укрепени в доброто и че в детската градина и в училище те ще могат да придобиват морална сила твърдо да противостоят на греха в себе си и на злото в заобикалящия ги свят. А това може да се осъществи и да има дълготрайни плодове, ако конфесионално и нравствено ориентираното изучаване на „Религия” залегне в задължителната им подготовка".

Текстът на цялата петиция може да прочетете тук

4.2 1 1 1 1 1 Rating 4.20 (25 Votes)
1_39.jpgОколо 10 000 са участниците в Националното литийно шествие за въвеждането на задължителното религиозно обучение в училище според Знеполския епископ Йоан. Шествието достигна сградите на Министерския съвет и Президентството. Епископ Йоан каза, че Светият Синод иска православието, което е доминиращата религия в страната, да получи своето заслужено място в обществото.

В шествието участват митрополити от Светия Синод, свещеници и миряни от страната. Те носят хоругви и са издигнали лозунги: "66 години атеизъм стигат", "Църква + държава = златен век", "Народ без вяра е мъртъв", "Народ без морал е обречен". На литийното шествие пристигна и отец Иван от Нови хан заедно с всички деца от сиропиталището си.

Цялата статия: 10 000 души участват в Националното литийно шествие, според еп. Йоан