Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)

sozopolПрез изминалите месеци бяха изписани и поставени новите икони на иконостаса във възстановения созополски храм, който стана медийно известен с поставянето там на откритите мощи на остров Свети Иван срещу Созопол. Иконите в царския ред са работени от местния художник Иван Бахчеванов, а в апостолския - от софийския иконописец Желю Желев, който пък е родом от Бургас. Снощи в храма беше отслужена празнична вечерня от ставрофорния иконом Иван Стоянов Попов, енорийски свещеник в морския град, който направи водосвет и освети новите икони. Тази сутрин в храма той отслужи празничната света литургия и след това заедно с богомолния народ отидоха до близката стара църква "Св. Георги" и с тържествено молитвено шествие пренесоха мощите на св. Йоан Предтеча в църквата "Св. Кирил и Методий". В този храм те ще останат през целия летен сезон и ще бъдат на разположение на поклонниците. Така беше и през миналата година, когато новооткритите мощи бяха тържествено положени във възстановения храм, но след края на летния сезон бяха върнати в старата созополска църква "Св. Георги", която за разлика от новата работи през цялата година.

Цялата статия: Първи празник на възстановения созополския храм "Св. Кирил и Методий" с нови икони

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)

Rila1Рилският манастир събра днес участниците в традиционния ученически поход до Светата обител, с който се отбелязва Денят на Светите равноапостоли Кирил и Методий. Той се организира за седма поредна година от Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН). Тази година в него се включи заместник-министърът на образованието Милена Дамянова. В основаното през X век от  св. Иван Рилски духовно средище дойдоха да почетат делото на славянските първоучители в деня на техния празник десетки ученици от областите Благоевград и Кюстендил, педагози, народни представители, ръководители на Кюстендилска област и близките селища. Децата се запознаха с хилядолетната история на манастира, разгледаха музея и експозициите с безценните реликви на културно-историческото ни наследство, съхранявани тук.

Цялата статия: Проведе се традиционният ученически поход до Рилския манастир (+снимки)

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (9 Votes)

22047В този брой ще видите:  

  • Ще ни посети ли най-почитаната чудотворна икона на Атон – „Св. Богородица Достойно Ест”? 
  • Върхът на айсберга в неоосманската доктрина на Турция или как религията се използва за политически цели – коментар на Алекс Алексиев, председател на Центъра за Балкански и Черноморски изследвания и на сръбския дипломат и тюрколог Дарко Танасович. Повод за дискусията е религиозният календар,  който Турската дирекция по вероизповеданията (т.нар Дианет) разпространява сред мюсюлманите в България – в него освен часовете за ежедневни молитви и събития от историята на исляма изобилстват дати от османската и новата турска история.
  • Проповедта в православието може да бъде не само скучна, но най-вече затрогваща – Тони Николов от сп.  „Християнсво и култура” – предпремиерно за новата книга на проф. протойрей Александър Шмеман „Неделни беседи и статии”.
  • „Вечна памет за мъчениците, избити от османски ятаган за вярата и българската свобода” – една необикновена памет за жертвите на Априлското въстание в Панагюрище или как всяка година през май в Панагюрската църква „Въведение Богородично”звучат 546 имена на загинали.

„Вяра и общество” се излъчва от 8.00 ч.  в събота по БНТ-1. Повторението на този брой е в петък (18май) от 14.45 часа. Излъчването по БНТ Свят е в неделя (13 май) от 11.00 ч ,  с повторения - вторник (15 май) от 13.30 часаи събота ( 19 май) от 6.30 часа.

Може  да ни гледате и на електронната страница на предаването – „БНТ Продукции”, раздел „Религия и История” -  в сайта на БНТ www.bnt.bg . Всеки пореден брой става  достъпен за потребители след 12.00 ч. в събота. 

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)

istoria-slavianobulgarska1По повод на 250-годишнината от написването на "История славянобългарска" ще се състоят редица научни сесии и ще се направят няколко издания на няколко преписа, включително и на оригинала на книгата, съобщи за БНР проф. Кирил Топалов.

На въпрос защо България върна на Зографския манастир оригиналния ръкопис на Паисиевата книга, проф. Кирил Топалов отговори: "Когато бях директор на Народната библиотека заедно с Университетско издателство осъществихме това издание - първи вариант на скандалния ръкопис, който беше донесен в България. Тогава дадох категорично становище, че ръкописът беше откраднат и затова беше редно да се върне. Това беше нашата "История славянобългарска", но тази история е много важно да бъде там, където е създадена, защото тя е нашата духовна стъпка в Зографския манастир и на Атон въобще. Ако ние махнем от книгохранителницата на Зографския манастир и ръкописа на Паисиевска история, требника на Евтимий и още няколко важни ръкописа, какво ще остане от нашата културна стъпка там? Всеки ще може да каже, че нямаме нищо общо с този манастир. Нашият организационен комитет прие с голяма радост предложението да се направи едно ново, видоизменено издание на този ръкопис без тежкия научен апарат, с една въвеждаща голяма студия за Паисий, с превод на новобългарски на акад. Петър Динеков и ще има превод на английски на превода на Динеков и студията. По този начин всеки българин ще може да го има вкъщи, но мястото на оригинала е в Зографския манастир", обясни той.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)

apr popova111На 9 май 2012 г. в гр. Априлци, в манастира "Св. Троица" на квартал Ново село, беше тържествено чествана паметта на канонизираните преди една година Новоселски мъченици. В службата, оглавена от Ловчанския митрополит Гавриил, взеха участие митрополитите Варненски и Великопреславски Кирил, Великотърновски Григорий и Доростолски Амвросий, епископите Стобийски Наум, Адрианополски Евлогий, Знеполски Йоан, Велички Сионий, Браницки Григорий, Маркианополски Константин и Тивериополски Тихон, както и духовници от цялата страна.

На тържествата беше обявено, че ще присъства държавният глава Росен Плевнелиев, но в последния момент стана известно, че президентската институция ще представлява вицепрезидентът Маргарита Попова. Освен нея на службата присъстваха областният управител на Ловеч Ваня Събчева и заместникът й Сашо Данков, зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков, много гости и жители на община Априлци. След богослужението се проведе литийно шествие с иконата на мъчениците от храма на манастира  "Св. Троица" до паметника на Априлското въстание, а на площада беше отслужен благодарствен молебен.

Цялата статия: В манастира "Св. Троица" отбелязаха паметта на Новоселските мъченици