Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)

DSC05060Църковното настоятелство при храм „Св. Георги Победоносец” в с. Белила, Бургаско, организира кампания за набиране на 3000 лева, необходими за довършването на местния храм.

Църквата в село Белила е с над 100-годишна история. През последните десетилетия тя постепенно запустява – многократно е ограбвана и подлагана на вандалски набези. Полуразрушен и изоставен, храмът се превръща... в обор.

Преди три години христолюбиви местни жители се обединяват около идеята да възстановят храма, който е в самия център на селото. Успяват да получат еднократно финансиране от Дирекцията по вероизповеданията и с доброволни дарения обновяват църквата – сменен е покривът, подовата и покривната конструкция, дограмата и вратите, възстановен е частично старият иконостас, интериорът на храма също е обновен. Открити са и върнати някои от оригиналните икони.

DSC05063Днес за пълното възстановяване и нормално функциониране на храма са необходими още около 3000 лева. Те ще послужат за електрифициране, укрепване на камбанарията и довършителни работи по възстановяване на стария иконостас.

Църковното настоятелство моли сърдечно всички, които имат възможност, да подпомогнат техните усилия и дарят средства, за да може селото отново да бъде огласено от празничен камбанен звън.

Благодарим ви!

 

Дарителска сметка:

BG 72 UBBS 800210 9000 1930 BGN

ОББ – АД – гр. Бургас

Църковно настоятелство – с. Белила, община Средец, обл. Бургас

4.7142857142857 1 1 1 1 1 Rating 4.71 (14 Votes)

Пловдивският митрополит Николай оглави днес св. Литургия в манастира „Св. Кирик и Юлита” край с. Горни Воден, квартал на Асеновград. Синодни архиереи, начело с Негово Светейшество Българския патриарх Неофит, както и епископи на БПЦ взеха участие в пищното богослужение. Стотици миряни с автобуси бяха доведени на празника в манастира, който завърши с постен курбан заради Рождественския пост. След св. Литургия Негово Светейшество отслужи благодарствен молебен по повод края на многогодишните битки на митрополит Николай за връщането на манастира във владение на Пловдивска епархия. В края на молебена Негово Светейшество се обърна със слово, в което отбеляза, че БПЦ винаги е спазвала принципа „Отдайте Божието Богу и кесаревото – кесарю”, завещан от Господ Иисус Христос. „Колко е радостно, когато виждаме, че светските власти все по-често осъзнават, колко е важно да се отдаде Божието Богу. Важно е за морала на нашия народ, за неговото благоденствие и благополучие, а оттам и за самата ни държавност”, каза Патриарх Неофит.

Цялата статия: Негово Светейшество и синодни митрополити празнуваха връщането на манастира „Св. Кирик и Юлита”

4.7333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.73 (15 Votes)

10509771 1051275651564910_4669411487048697132_nТази неделя, 14 декември, в столичния храм „Покров Богородичен” (зад хотел „Родина”) ще се проведе благотворителна разпродажба на коледни картички, рисувани в полза на деца, лишени от родителски грижи.

След края на св. Литургия, около 10 ч., доброволци от проекта „Коледна звезда” към Енорийския център на храма, ще организират разпродажба на ръчно рисуваните картички. Те са дело на деца от социални домове и техни връстници от седем столични училища. Със събраните средства се организират летни лагери и екскурзии за децата без родители.

Разпродажбата ще продължи до 12:30 ч. в Енорийския център. Цената на картичките е 2 лв или 3 лв за брой. Приемат се заявки за по-големи количества както в деня на разпродажбата, така и след това на тел. 02 / 953 35 23 и 0898 50 88 98.

Призивът на организаторите е: „Зарадвайте своите близки с уникални коледни честитки и подкрепете децата без семейства! Доведете и ваши приятели!”.

На снимката: Картички, изработени от учениците в основно училище „Самара” гр.Стара Загора, в полза на децата без семейства.

4.7333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.73 (15 Votes)

PC120469Днес неочаквано Св. Синод на БПЦ завърши есенно-зимната си сесия. Както не беше обявен дневният ред на тази сесия, така не се разбра и почти нищо от решенията на върховния орган на църквата ни. С изключение, разбира се, на скандалното решение за архим. Дионисий, което беше взето и сетне, след протеста на клир и народ, беше отказано.

Все пак днес стана известно, че заради поканата на Пловдивския митр. Николай – неизвестно защо точно – на 14 декември, Неделя на св. праотци, патриархът и синодните митрополити ще отидат в Горноводенския манастир „Св. Кирик и Юлита“, за да отпразнуват връщането на собствеността върху обителта. С това обаче ще се наруши една вековна традиция на Св. Синод на БПЦ.

Цялата статия: Панихидата за предстоятелите и дарителите на БПЦ тази година ще е в събота, не в неделя на св....

4.1111111111111 1 1 1 1 1 Rating 4.11 (9 Votes)

22047Тази седмица в предаването „Вяра и общество” по БНТ ще се дискутира темата за диалога между православни и римокатолици. Повод за това е поредната среща между Вселенския патриарх Вартоломей и папа Франциск. В предаването ще се търси българската гледна точка за необходимостта от икуменически диалог между Източната и Западната църква в името на единението. Засега Св. Синод на БПЦ не е заявил официална позиция относно диалога с римокатолиците. Разговорът в студиото ще търси отговор на въпроса: Има ли бъдеще „диалогът на любовта”? Събеседници на водещия Горан Благоев ще бъдат: йеромонах Никанор от Църногорския манастир, епископ Христо Писаров от Вселенската съборна църква на Христос и свещеник Стефан Стефанов от Русе.

Можете да изпращате предварително въпросите си към участниците в разговора на страницата на предаването във фейсбук „Вяра и общество”, на електронния адрeс viara@bnt.bg или на страницата на предаването в сайта www.bnt.bg.

По време на излъчването, пряко в ефир, можете да задавате въпроси на телефони: 02 9 444 999 и 02 814 25 51 след 17:20 ч.

В предаването са включени още сюжети:

  • За благородната мисия на един български свещеник, който е по-нужен от самата държава за много бедни и отчаяни хора. За това как вратите на приютите на отец Иван в Нови хан и Якимово са отворени независимо дали си християнин, атеист или мюсюлманин.
  • „Да нарисуваш своя храм” – свещеник Кръстин Апостолов за благотворителната инициатива на православната българска общност в Хамбург, която събира средства за съграждането на свой храм.

Предаването се излъчва в събота от 17 ч.

4.7142857142857 1 1 1 1 1 Rating 4.71 (14 Votes)

/imG 20141212 123624Днес беше огласено пред средствата за масово осведомяване съвместно обръщение на ръководствата на Българската православна църква и на Българската академия на науките. „Двете най-стари институции на третата българска държава”, както ги определи акад. Стефан Воденичаров, председател на БАН, с това обръщение се стремят да дадат надежда на българския народ в днешните трудни времена, когато хората имат нужда от надежда и опора. В навечерието на спасителното Христово Рождество те насочват вниманието ни към богочовешката личност на Господ Иисус Христос и от името на Църквата и на науката говорят за нуждата от вяра и добри дела, за да бъде животът ни по-смислен и добър. Ето и текста на обръщението: 

Цялата статия: Съвместно рождественско обръщение на БПЦ и БАН

4.7894736842105 1 1 1 1 1 Rating 4.79 (19 Votes)

bebe-1Месец преди Рождество Христово Св. Синод се включи в дебата за статута на мъртвородените или преждевременно родени деца и как те се третират според българското законодателство. През последните години различни обществени инициативи повдигат болезнения въпрос за много български семейства, които сега действащите закони лишават от правото да погребат мъртвородените си деца. Към настоящия момент те се смятат за „биологичен отпадък” и се третират в болниците по съответния на това начин. Нещо повече, вместо да се върви към отмяна на тази антихуманна практика, нов закон, приет през това лято, разширява критериите за „биологичен отпадък” и върху децата, които не са преживели три дена след раждането си.

Веднага след приемането на закона, майки, преминали през ужаса да родят недоносени или мъртви бебета, искат преразглеждане на критериите и отпадане на клаузата за тридневното преживяване, защото тя няма никакво логично обяснение. „Не може да обясниш на родители, чието дете е родено живо, че то не е съществувало. При него се оказва, че то дори няма да е мъртвородено, според наредбата то ще се води „аборт”.”

Цялата статия: Св. Синод на БПЦ: Детето не може да бъде „биологичен отпадък”

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (24 Votes)

224440350387В неделя, 14 декември, Негово Светейшество Българският патриарх Неофит ще оглави благодарствен молебен в манастира „Св. Кирик и Юлита” над Асеновград във връзка с връщането на обителта на Църквата. Преди това там ще се извърши архиерейска света литургия в присъствието на патриарха и синодните митрополити.

Посещението на Българския патриарх е предшествено от поздравителен адрес до Пловдивския митрополит, в който патриархът поздравява епархията за придобитата отново собственост и определя казуса като „много важен не само за епархията, но и за цялата ни поместна църква”.

След дългогодишен съдебен спор през септември т. г. Съюзът на архитектите предаде манастира на Пловдивска митрополия, след като загуби на втора инстанция делото за собствеността върху него. Тогава Съюзът на архитектите обяви, че ще обжалва решението. На 14 октомври митрополит Николай извърши обновление на манастирския храм „Св. Параскева” и отслужи там литургия. Предстоящото посещение на Българския патриарх и други синодни архиереи в манастира ще изпрати още едно ясно послание до оспорващите църковната собственост върху обителта, че връщането й на Църквата е необратимо.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (39 Votes)

192329.pВ Грузия мироточи икона на преп. Гавриил (Ургебадзе), най-популярния съвременен старец на Грузия, който беше канонизиран за светец от Грузинската църква през 2012 г.

Чудото се случва в дома на младо грузинско семейство с две деца. В репортажа на телевизията на Грузинската патриаршия се казва, че това са млади, вярващи хора, макар и все още невъцърковени.

Те разказват, че са купили иконата на Великден и са я сложили в малкия молитвен кът в дома им. Иконата започнала да мироточи преди три месеца. Мироточенето е много обилно, като мирото тече по цялата повърхност на иконата. А преди седмица, през нощта, стъклото на иконата се пръснало, а мирото продължава да тече. Семейството е занесло иконата на Грузинския патриарх Илия Втори, който ги е благословил да задържат иконата в семейството си.

Цялата статия: В Грузия замироточи икона на стареца Гавриил (Ургебадзе)

4.7931034482759 1 1 1 1 1 Rating 4.79 (58 Votes)

/imG 2384Лично Негово Светейшество Българският патриарх Неофит слезе след заседанието на Св. Синод пред Синодната палата днес, за да съобщи на събралите се там духовници и миряни, че е взето решение за отмяна на хиротонията на архимандрит Дионисий. Патриарх Неофит каза, че решението е взето заради мира в Църквата. Близо три часа продължи заседанието на митрополитите, на което е била обсъждана ситуацията, възникнала след решението за хиротония на скандалния млад архимандрит. Накрая Негово Светейшество е съобщил, че оттегля искането си архимандрит Дионисий да бъде ръкоположен за епископ и да поеме поста на негов втори викарий.

Повече от 150 духовници и миряни пяха църковни песнопения на молитвеното бдение пред Синодната палата в София. Те се бяха събрали да засвидетелстват желанието си в клира на Българската православна църква да бъдат ръкополагани само достойни духовници. Молитвеното бдение се проведе в първия ден от подновената сесия на Св. Синод, на която се очакваше да се преразгледа решението за хиротонията на станалия скандално известен архимандрит Дионисий (Мишев). Столични свещеници и монаси от няколко манастира оглавиха бдението. Те не спряха да пеят църковни песнопения повече от три часа под постоянния мокър сняг. Много миряни от столицата и страната подкрепиха духовниците. Към пеещите се присъединиха и представители на варненския инициативен комитет „За чистота в БПЦ”, които бяха пътували цяла нощ, за да подкрепят вярващите пред Синодната палата.

Цялата статия: Патриарх Неофит: „Хиротония на 21 декември няма да има”

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (17 Votes)

1Кметството на турския град Къркларели (Лозенград) е отправило молба към Националния исторически музей у нас за осигуряване на материали за българската църква в Лозенград „Св. Никола”, съобщават от музея. Кметството вече е започнало възстановяването й, както личи от снимките, и т. нар. груб строеж е вече завършен. Преди години от църквата са били останали само стените.

Църквата „Св. Никола” е била катедрален храм на българите в Лозенград, които до 1913 г. са били близо 14 000 души. Храмът е един от трите български в града. Към него е имало и училище, съществувало до 1935 г. Община Къркларели предлага съвместни действия на нашето Министерство на културата за възстановяване на храма и на училището като духовни средища.

Директорът на НИМ Божидар Димитров е приел присърце задачата, още повече, че родово е свързан с църквата. „Най-вероятно там са кръстени дядо ми и татко ми, които са от едно лозенградско село”, споделя той.

На снимките: българската църква преди и след началото на реставрацията

Цялата статия: Турска община възстановява българска църква

4.8350515463918 1 1 1 1 1 Rating 4.84 (97 Votes)

/imG 2378 Днес на заседанието на Св. Синод на БПЦ, Българският патриарх Неофит си е оттеглил предложението за епископска хиротония на архимандрит Дионисий. Като повод са били изтъкнати позицията на вярващия народ и клира на Софийска епархия.

Очаквайте подробности.

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (9 Votes)

5Гръцкото правителство е внесло в парламента предложения за поправки в законопроекта за процедурата за избор на архиепископ на Критската православна църква и нейния статут. И по-конкретно:

  • Променя се процедурата за избор на Критски архиепископ – отменя се изискването Министерството на образованието и вероизповеданията да предлага имената на трима митрополити от Критската църква за избиране на един от тях за архиепископ на Крит. Сега местният синод ще изготвя сам списъка от тримата кандидати, които имат право да бъдат избрани на този пост.
  • Предоставя се право на юридическо лице на Критската църква, която се определя като полуавтономна църква в състава на Константинополска патриаршия.
  • Уточнява се, че ще бъдат в сила и за Критската църква разпоредбите относно енорийските храмове и свещеници, които се прилагат за Гръцката православна църква.
  • Урежда се статусът на периодичния орган на Критската църква, сп. „Апостол Тит”.

На о-в Крит от седем години служи и българският свещеник Иван Добрев, родом от гр. Казанлък.

4.9512195121951 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (41 Votes)

anako54235В село Хилиодендро (на български Желин, както се е казвало до 1927 г.) в митрополия Касторя́ (Костур) са открити мощите на свещеномъченика Василий Димитров, който според гръцки източници имал турското презиме Карапалики. Свещеникът на това българско село е бил убит в храма през 1902 г. от турци от с. Четирок.

Отец Василий, служил под юрисдикцията на Българската екзархия, е бил широко известен сред местното население със своята дълбока вяра и благочестие. Уважавали го дори неговите съселяни-мюсюлмани.

112 години след смъртта на свещеномъченика е инициирана неговата канонизация, след като десетилетия наред християни са свидетелствали за получена Божия повощ по неговото застъпничество. Костурският митр. Серафим е проучил събраните свидетелства за чудесата и затова в края на ноември т. г. е извършено откриване и измиване на мощите му. В чина по откриването им са взели участие митрополитите от съседните епархии Сисанийски Павел, Гревенски Давид и Теоклит Врестенски. При измиването, извършено по време на вечерното богослужение, св. мощи са благоухаели по единодушното свидетелство на архиереите. Техният цвят е бил кехлибарено жълт, което според църковното предание е свидетелство за светостта на покойния.

Цялата статия: В Костурско откриха мощи на български свещеник-новомъченик (обновено със снимки)