През октомври месец в Москва се проведе конференция на тема "Съвременни мисионерски методи", организирана от Мисионерския отдел на Руската православна църква и с участието на англиканското движение "Алфа курс" от Великобритания. Участваха 140 представители от 34 епархии на РПЦ в Русия, Украйна и Беларус, като 40 от тях бяха свещенослужители.
Трябва да се подготви проектозакон за връщане на църковните земи и имоти. Това каза Варненският и Великопреславски митрополит Кирил в интервю за "Начало", сутрешния блок на радио "Сион".
За момента 60 % от имотите на БПЦ са върнати, но остават още. Пълното възстановяване на собствеността на БПЦ може да стане със специален закон за църковните имоти, който да бъде внесен в Народното събрание не по-рано от 2007 г. За целта е необходимо първо да се изготви законопроект. За момента има внесен в Народното събрание проектозакон за промяна в закона за защитените територии, който обаче не се отнася до връщането на всички одържавени църковни имоти, допълни митрополитът.
В интервю за радио "Сион" Варненският и Великопреславски митрополит Кирил окачестви Тодор Карагьозов като "достоен представител на православната вяра", а участието му в "Биг Брадър" като имащо "голяма полза".
В същото интервю митрополит Кирил разказва за строежа на един от най-големите храмове у нас - "Св. цар Борис - Покръстител" в Пловдив, за тържествата, посветени на св. Андрей Първозвани във Варна, за посещението си в Москва по повод 600-годишнината от успението на св. Киприян, за участието си в богослужението на Димитровден в Солун, за необходимостта от промяната на устава на БПЦ, споделя мнението си за конгреса на гейовете, който се проведе наскоро в НДК.
С митрополит Кирил разговаря водещият на сутрешния блок на радио "Сион" Светослав Пенчев.
В паузите на разговора звучи църковна музика.
Цялото интервю и музиката можете на чуете тук и тук.
Американците отбелязват днес Хелоуин - празника на "нечистата сила", навечерието на деня на Вси светии, когато Католическата църква почита починалите светци и мъченици, съобщи сайтът Холидейс нет. Смята се, че в Америка Хелоуин е бил въведен от имигрантите от Ирландия, където древните келти празнували на 31 октомври края на старата година и свързвали това със смъртта. Те вярвали, че на този ден душите на мъртвите можели да се върнат на Земята. За да плашат злите духове, келтите се обличали в отвратителни костюми, издълбавали страшни лица върху картофи и ряпа и палели в тях свещи за успокоение на духовете.
Днес във Варна бяха направени първи копки на два православни храма, съобщи отец Стоян от Варненската и Великопреславска митрополия. Двата храма ще бъдат първите в града от 100 години насам.
Единият храм е посветен на "Св. Прокопий Варненски", а другият на "Св. Андрей Първозвани".
До месец ще започне строителството на църква "Св. Прокопий Варненски". Тя ще бъде построена върху парцел, дарен от общината. Площта му е 1.8 дка. Към храма ще бъдат обособени неделно училище, параклис, компютърна зала, занималня за малки деца, както и зелена зона за разходка, съобщи отец Георги Великов - председател на църковното настоятелство. Проектът за изграждането на храма е готов и е дарение.
Руската православна църква заема трето място в скалата на доверие на руснаците /60% доверие/ непосредствено след президентската институция и армията, заяви ръководителят на отдела по социология към Института за обществено проектиране Михаил Тарусин.
„Имаме все същата триада „Бог, цар и Отечество”, само че пренесена в съвременната руска действителност” - пише социологът в статия, публикувана в ноемврийския брой на списание „Тома”.
Той напомня, ча само преди 15 години страната официално се е считала за атеистична. По онова врме около 35% от хората са се определяли като атеисти, а сега техният брой е намалял двойно - до 15%.
По данни на изследването хората, които определят себе си като православни, най-често правят това по етнически, културен и исторически признак. Само около 15% от анкетираните могат да бъдат наречени въцърковени, тъй като поне веднъж месечно посещават църква и участват в тайнствата. В края на 80-те години въцърковените са били едва 4% от населението, а в средата на 90-те – около 6%.
По отношение на възрастовите характеристики на православните руснаци М. Тарусин отбелязва, че ако през 80-те години средната възраст на вярващите е била 62-63 години, то сега е приблизително 44-45 години. В социологическото проучване на са участвали деца.
Трети брой на списание „Радио Сион" вече можете да намерите в църковните канаскии, магазини и в „Православната книжарница".
В него ще научите повече за духовния закрилник на всички българи – свети Йоан Рилски. Предстоят ви срещи с майка Вероника, игумения на Долнолозенския манастир „Св. апостоли Петър и Павел"; със Златина Карчева, млад иконописец и автор на книгата „Византийските икони. Практическо ръководство за изписване"; с унгарския публицист, преводач и българист Петер Юхас.
Ще научите повече за учението на Православната църква за Богопознанието; за творчеството на св. Йоан Дамаскин; за Софийската духовна семинария, за архетипните тенденции в развитието на детето.
„Всеправославен светилник”, така бе наречен свети крал Стефан Милутин, чиито мощи по Божия милост се покоят столичната митрополитска катедрала „Св. Неделя” по време на празничното богослужение. Светата Литургия в деня на неговото честване, 30 октомври, бе оглавено от Знеполския епископ Николай. В съслужението взеха участие протосингелът архимандрит Йоан, храмовото духовенство и столичното свещенство.
Бившият премиер Симеон Сакскобургготски е подкрепил идея за създаване на инициативен комитет за възстановяване на Първата българска патриаршия в Силистра.
Това съобщи бизнесменът и почетен консул на Румъния у нас Стефан Райчев. По негова покана царската двойка и министри от бившето правителство бяха на частно посещение в Силистра. Симеон Сакскобургготски останал възхитен от идеята по подобие на църквата “Св. Четиридесет мъченици” да бъде възстановена и сградата на Първата българска патриаршия в Силистра, каза бившият управител на областта Петко Добрев. Според него, царят е обещал да съдейства и лобира за осъществяване на проекта, както и да стане член на Обществения комитет за възстановяването.
15 духовници посетиха Търговище и отслужиха заукопойна молитва в храм „Свети Иван Рилски”, в памет на митрополит Андрей – обединител на българите по света, съобщиха от Областна администрация – Търговище. През октомври се навършиха 120 години от рождението на митрополит Андрей и 70 години от изграждането на храма, където е погребан.
Търговище събра представители на Светия синод на Българската православна църква, на Московската патриаршия, Сръбската патриаршия, Румънската патриаршия, както и митрополитите на Враца, Видин, Велико Търново и Русе, които посетиха града и се поклониха на гроба на митрополит Андрей.
Съгласно устава на БПЦ в овдовялата Пловдивска епархия трябва да се проведат избори за нов епархийски архиерей до три месеца. Съответно Св. Синод, пак според устава, трябва да изготви списъка на достоизбираемите за митрополит епископи и да го изпрати на Епархийския съвет в Пловдив, който под ръководството на д. Кирил ще насрочи избора.
Това каза за радио "Сион" сегашният наместник на епархията, Варненски и Великопреславски митрополит Кирил. Той беше избран от Св. Синод на извънредно заседание на 14 октомври да управлява делата на овдовялата епархия и да организира изборите за нов Пловдивски митрополит.
Част от интервюто на митрополит Кирил можете да чуете тук.
В около 72 села в Дупнишка духовна околия храмовете имат нужда от ремонт. Това каза архиерейският наместник отец Георги Паликарски по телефона за радио "Сион". В повечето от храмовете покривите текат и имат нужда от ремонт, тъй като стенописите и мазилката се рушат.
Районният мюфтия на Плевен Бирали Мюмюн представя утре, 31 октомври, в Общинската художествена галерия на ул. “Иван Вазов” първата си самостоятелна изложба. Тя е под надслов “Дух и материя” и включва 20 картини – живопис, изпълнена предимно с пастели.
Картините са скицирани по време на следването му в Йордания и сега, след 7-8 години, получават своята реализация.
С празнична литургия и благодарствен молебен днес в Патриаршеската катедрала, ставропигиалния храм-паметник “Св. Александър Невски” беше отбелязан рожденият ден на Негово Светейшество Българския патриарх Максим. В богослужението взеха участие синодалните митрополити Видински Дометиан, Варненски и Великопреславски Кирил, Великотърновски Григорий, Русенски Неофит, Неврокопски Натанаил, Плевенски Игнатий, Доростолски Иларион, епископите Деволски Теодосий, Маркианополски Константин, Знеполски Николай, Месимврийски Яков, архимандритите Наум, главен секретар на Св. Синод и председател на църковното настоятелство на "Св. Александър Невски", Борис, игумен на Бачковския манастир, Сионий, ректор на СДСеминария "Св. Йоан Рилски", председатели на столични храмове и други свещеници и дякони. Гости на празника бяха и Белгородският и Староосколски архиепископ Йоан от Руската православна църква (в дясно) и ставрофорен иконом Нелуц Опря от Румънската православна църква. В молитвата за здравето на българския първойерарх участваха и много миряни, дошли специално за случая в патриаршеската катедрала.
Храмовете "Св. Параскева" на ул. "Г. С. Раковски" и "Св. Петка Самарджийска" в подлеза пред ЦУМ отбелязват на 28 октомври своя храмов празник.
Снощи малката църквица "Св. Петка Самарджийска" празнува велелепно с архиерейска вечерня и отбрани певци. Там служи софийският викарий Знеполски еп. Николай, който проповядва за празника и поздрави о. Г. Спасов. Тази сутрин поради други лични ангажименти епископът не дойде и в храма служиха само трима свещеници. Те вглъбено възнесоха молитви за 30-ината присъстващи и безбройните отсъстващи богомолци, както и за онези, които дори не се сещат да се помолят Богу. А те имат не по-малка нужда от останалите да се молим за тях.
Във величествения храм "Св. Параскева" снощи и днес богослуженията оглави софийският протосингел архим. Йоан. На вечернята и утренята сладкогласно пяха студенти от Богословския факултет, а днес на св. литургия пя хорът при храма. Служиха множество свещеници, сред които председатели на столични храмове и предишният председател на "Св. Параскева" о. Николай Георгиев. И снощи, и днес проповеди за светата мъченица произнесе архим. Йоан.
След богослужението беше осветен и раздаден курбан на стотици богомолци и жители на квартала.
Ежемесечната поддръжка от нашите съмишленици (дори и със символични суми), ще е от голямо значение за нашата работа в бъдеще. Ако желаете повече информация как можете да подпомогнете развитието на образователните ни проекти, щракнете тук: