Мобилно меню

3.3333333333333 1 1 1 1 1 Rating 3.33 (24 Votes)
1_2.gifПаметник на заедността в болката и надеждата за добруване беше открит днес в двора на централния православен храм в Кърджали „Св. Георги. Това стана след службата на християнския празник Малка Богородица, а за да станат съпричастни на откриването, тук бяха дошли християни и мюсюлмани. Лично кметът на града инж. Хасан Азис заедно с енорийския свещеник отец Петър Гарена откриха паметника - каменен знак в чест и слава на нашите предци и бъдещите поколения. Той представлява скулпторно изображение на две девойки - родопчанка и тракийка, в чиито нозе са изписани текстовете на песни, в които се разказва за Индже Войвода, Кара Фейзи, Капитан Петко Войвода.

Цялата статия: Откриха паметник на заедността в църквата „Св. Георги” в Кърджали

4.7333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.73 (15 Votes)
1_29.jpgДнес из цялата страна беше отбелязан празникът Рождество на Пресвета Богородица. В София в митрополитския катедрален храм служи викарият Знеполски епископ Йоан заедно с храмовото духовенство. Проповядва о. Тоско Казакин, а Негово Светейшество се моли в олтара. В края на литургията той благослови препълнения с богомолци храм, много от които приеха свето причастие. След това патриархът благослови и мнозина от вярващите, които го пресрещнаха на излизане от храма.

Своя храмов празник отбеляза и софийската църква Рождество Богородично в ж. к. Лагера, както и няколко още църкви в квартали около столицата.

В Роженския манастир, който носи името си тъкмо от празника Рождество Богородично, по традиция служи Неврокопският митрополит Натанаил заедно със своя викарий, Драговитийски епископ Даниил. На св. литургия присъстваха поклонници от близо и далеч.

И два от ставропигиалните манастири особено почитат този празник, понеже централните им манастирски църкви са посветени на Богородичното Рождество. Това са Рилският манастир и Троянският манастир. В обителта на св. Йоан Рилски днес служи игуменът Адрианополски епископ Евлогий заедно с братята монаси. И в старопланинската обител на св. Богородица Троеручица литургията беше отслужена от игумена Браницки епископ Григорий заедно с братството. 

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (15 Votes)
Желязната църкваНа днешния празник Рождество на Пресвета Богородица преди 113 години - 8 септември 1898 г. - Българският екзарх Йосиф I е извършил тържественото освещаване на новата църква Св. Стефан. На този ден се чествал и именният ден на българската княгиня Мария-Луиза, съпруга на княз Фердинанд, което придавало още по-голяма тържественост на празника.

Българската гордост – уникалната желязна църква - била сравнително бързо построена с голям ентусиазъм и забележителна жертвеност на множество дарители. Разположена е перпендикулярно на брега на Златния рог, като олтарната апсида тогава е била само на 2-3 м. от морето. След насипване по брега на Златния рог през 80-те години на миналия век между храма и водата е прокаран път и има зелено пространство.

Размерите на църквата са: дължина 28 м. и широчина 14 м. Формата й е продълговата с къси странични криле. Над преддверието се издига елегантна 24-метрова камбанария, в която били поставени шестте камбани. Цялата метална конструкция на църквата тежала 500 тона и външно била боядисана в сивосинкав цвят.

В тържествената богослужба заедно с екзарха взели участие българските архиереи: Григорий Доростолски и Червенски, Симеон Варненски и Преславски, Константин Врачански, Григорий Пелагонийски, Гервасий Сливенски, Методий Старозагорски, Авксений Велешки, Иларион Неврокопски и бившият Скопски митрополит Максим (по това време управляващ Ловчанска епархия, а после Пловдивски митрополит). Присъствали много гости от княжество България, от Македония и Одринска Тракия.

Цялата статия: Днес се навършват 113 години от освещаването на Желязната църква в Цариград

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)
Митр. Владимир и митр. КирилПредстоятелят на Украинската православна църква, Негово Блаженство Киевският и на цяла Украйна митрополит Владимир, е приел днес Варненския и Великопреславски митрополит Кирил, който е на посещение в Украйна. Срещата е станала в резиденцията на Киевския митрополит в Свето-Успенската Киево-печерска лавра, съобщава официалният сайт на УПЦ. На срещата е присъствал завеждащият отдела за външни църковни отношения Переяславско-Хмелницки и Вишневски архиепископ Александър, както и секретарят на този отдел протойерей Миколай (Николай) Данилевич.

По време на разговорите са били засегнати въпроси на религиозния живот в Българската православна църква и сегашните й отношения с властите.

Митрополит Кирил също така е представил на Блаженейшия Владимир своята книга „Подвигът на болярина полковник Николай Киреев и Освобождението на България” (София 2009 г.).

Отбелязва се, че основната цел на посещението на българския митрополит било участие в откриването на паметник на националния герой на България капитан Петко Войвода.

Цялата статия: Главата на Украинската църква прие Варненския митрополит Кирил

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)
1_121.gifМинистърът на гръцкото Министерство на административната реформа и електронно правителство Димитрис Репас определи, че за 2011 г. са отпуснати общо 100 места за клирици в Гърция, остров Крит и Додеканезите, съобщава гръцкия сайт Ромфеа.

Клириците в Гърция са държавни служители в ресора на Министерството на образованието и религиите. Реформата, провеждана в Гърция, засегна силно държавните служители, като една от промените предвижда съкращаване на броя на раздутата държавна администрация. Правилото предвижда едно ново назначение на пет освободени места. Въпреки протестите на Църквата, тя не бе изключена от общото правило и това породи опасения, че може да се нарушат пастирските й нужди поради недостига на свещеници особено за селата. След проведените преговори между държавата и Атинската рхиепископия стана ясно, че новите ограничения няма да се отразят съществено на новите ръкоположения, тъй като броят на кандидатите не надвишава предполагаемите определени от държавата места.

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (12 Votes)
1_18.jpgОт Софийска св. митрополия съобщиха, че на 7 септември е починал свещеник Йордан (преди ръкоположението Юрий) Георгиев Тотков, служил през последните години в манастира "Св. Илия" в софийския квартал Илиянци. Покойният е роден през 1962 г. в гр. Плевен, където е завършил основно и средно образование, а след това учи в Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София (1986-1990 г.). След ръкоположението си е служил в плевенската църква "Св. Параскева". Преди няколко години е бил приет в Софийска епархия и назначен в гробищната църква "Св. Илия" на квартал Илиянци, известна като манастирчето "Св. Илия".

Опелото на починалия свещеник ще бъде извършено в петък, 9 септември, от 11.30 ч. в храма, където е служил, от Знеполския епископ Йоан, софийски викарий. Погребението ще бъде в кварталните гробища край храма.

Бог да прости свещеник Йордан Тотков и да го приеме при Себе Си в небесното царство.

{moscomment}

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (24 Votes)
rojenikona.jpgНа 8 септември Църквата празнува раждането на св. Богородица. Празникът е известен сред народа като Малката св. Богородица. Много църкви и манастири в страната ще празнуват утре своя храмов празник - Килифаревският манастир, Роженският манастир, Калоферският манастир, Горноезеровският манастир до Бургас, Врачешкият манастир, Ботевградско, Кричимският манастир и много други. Съборната църква на Рилския манастир също е посветена на есенния празник на Божията майка.

Въпреки делничния ден множество поклонници от цялата страна ще се съберат в Божиите обители, за да почетат св. Богородица. Традиционно за празника на Рилския манастир и Роженската св. обител идват и много поклонници от Гърция. В Роженския манастир службата ще оглави Неврокопският митр. Натанаил в съслужение с неговия викарий Драговитийски еп. Даниил и игумена архим. Серафим. В традиционното литийно шествие с чудотворната икона на Роженската св. Богородица се очаква да се включат гости от Гърция и Света Гора.

4.1428571428571 1 1 1 1 1 Rating 4.14 (14 Votes)
Катедрала-ВидинНа 4 септември, само два дни преди празника на Съединението, катедралният храм Св. Димитър Солунски във Видин осъмна без българския национален флаг, който стои на входа на църквата заедно с флага на храма. Това се случва вече за трети път - през месец юни знамето беше откраднато два пъти. Намериха се хора, които три пъти да крадат знамето на България от вратите на храма. На какво ли се дължи това е странно да си отговори човек. Дано е, за да си краси крадецът дома за националния празник, а не за оскверняване, с тъжна ирония коментира архим. Поликарп, предстоятел на катедралния храм. Не беше пояснено и дали знамето на храма е откраднато или това се случва само с националното.

4.2 1 1 1 1 1 Rating 4.20 (25 Votes)
1_115.gifВолоколамският митрополит Иларион (Алфеев) в интервю за Интерфакс-Религия (дадено преди края на събора във Фенер) коментира идеята за промяна в правилника за работа на православните съвещания, който предвижда решенията да се вземат с пълно единодушие.

"Напоследък се чуха отделни гласове в полза на идеята да се откажем от метода на консенсуса и решенията на междуправославното съвещание да се приемат с обикновено мнозинство. Но такава радикална промяна в работата на междуправославните органи може да има тежки последици: ако дори една Църква се окаже против едно или друго решение и чрез гласуване нейното мнение бъде игнорирано, то това неизбежно ще внесе разделение в семейството на православните църкви. И ако това разделение не бъде преодоляно на подготвителното ниво, то задължително ще се прояви на самия Всеправославен събор. Затова днес е съвършено невъзможно да се предложи друг метод за работа, освен консенсуса".

Цялата статия: МП: Консенсусът е единственият начин за решения на православните съвещания

4.6 1 1 1 1 1 Rating 4.60 (30 Votes)
В неделя, 4 септември, Неврокопският митр. Натанаил посети Пловдивска епархия и оглави неделната литургия в пловдивския храм Св. Петка. В съслужение с него беше Пловдивският митр. Николай, духовници от двете епархии, както и гости от Гръцката православна църква. В богослужението взеха участие български и гръцки църковен хор под диригентството на известния гръцки протопсалт и музикален педагог Янис Папахронис, който от няколко години преподава източноцърковно пеене в Неврокопска епархия и създаде хорове в Г. Делчев и Петрич.

Проповедта на митр. Натанаил беше посветена на притчата за богатия момък от неделното евангелско четиво. От своя страна домакинът митр. Николай приветства своя гост с думите: 
Колко хубаво и колко приятно е братя да живеят заедно. Той добави многозначително, че дверите на Пловдивската епархийска църква са винаги отворени за онези, които идват в името Господне.

11.gif.png

12.png

13.jpg

Снимки: С. Владиков

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (19 Votes)
Руската църкваРуското патриаршеско подворие "Св. Николай" в София ще сформира Юбилеен комитет за организацията на тържествата по случай 100-годишнината от освещаването на руския храм в българската столица. Юбилейният кометит се организира с благословението на Егоревския архиепископ Марк, ръководител на Отдела към Московска патриаршия за задграничните учреждения, съобщава сайтът на подворието. На 2 септември игумен Филип, предстоятел на подворието, се е срещнал с министъра на културата на Руската федерация Александър Авдеев (бивш руски посланик в София - б. р.). Двамата са обсъдили инициативите, свързани с годишнината, и руският министър на културата се е съгласил да влезе в състава на Юбилейния комитет и да съдейства за организирането на празничните прояви.

Руската църква в София е била осветена на 11/24 септември 1914 г. от Доростолския и Червенски митр. Василий, който замествал болния Екзарх Йосиф І, в съслужение с протосингела на екзарха архим. Стефан (после софийски митрополит и български екзарх - б. р.), български и руски духовници. Освещаването на руската църква от българско духовенство в съслужение с руско било знаково събитие. Още през 1872 г. Цариградската патриаршия отказала да признае учредяването на самостоятелна Българска църква - Екзархия и обявила българите за разколници-схизматици.

Цялата статия: Юбилеен комитет ще организира тържествата за 100-годишнината от освещаването на руския храм в София

4.7333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.73 (15 Votes)
Първите коментари в руските медии относно решенията на срещата на предстоятелите на "първенствуващите" църкви в Истанбул, която се проведе от 1 до 3 септември, са фокусирани върху последната точка от комюникето, която гласи: "Във връзка с неотдавнашните събития в пространството на Православната църква съборът подчертава необходимостта всички православни църкви да уважават и спазват строго географските граници на своята юрисдикция, както те са определени от св. канони и техните учредителни томоси". 

В руските медии изричното споменаване на каноническите граници, утвърдени от томосите, се тълкува като намек за непризнаване на статута на Украинската православна църква (Московска патриаршия) в качеството й на "неотделима част" от Московска патриаршия. Според томоса от 1589 г., с който е учредена Московската патриаршия, в нейните канонически граници не влиза Украйна. От друга страна, в томоса за автокефалията на Православната църква в Полша, издаден през 1924 г., Константинополската патриаршия констатира, че никога не се е отказвала по официален начин от своята юрисдикция над Киевската митрополия.

Според други, най-важният резултат от срещата е самата поява на нова "пентархия", която ще претендира да играе важна роля в отношенията между Истанбул и Москва.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)
petit_journal1909.jpgАрменската църква възнамерява да канонизира 1,5 милиона арменци, загинали по време на турския геноцид. Както съобщава Armenia today, съвещание за обсъждането на този въпрос се е провело в Ливан, в Киликийския католикосат на Арменската църква. Темата се обсъжда за четвърти път, но досега не се е стигало до единодушно решение. Арменската църква не е извършвала канонизации вече повече от 500 години. Според арменската традиция светиите се признават за такива поради факта и историческата памет за техния духовен подвиг. Специален чин за канонизация липсва. Ако в Църквата съществува устойчиво мнение за някой човек, че е светец, то той се почита като такъв.

Арменската църква почита и като свои светци Божиите угодници, живели до Халкидонския събор през 451 г., чиито решения тя не приема и поради тази причина се отделя от Православието. Един от най-почитаните светци в Армения е Григорий Просветител. Изброяването на официално признатите светци на Арменската църква, чиито имена са включени в календара и се споменават на богослужение, е прекратено през 14-и век. Последен е бил прославен Григор Татеваци.

Участиниците в съвещанието в Ливан по повод канонизацията на жертвите на геноцида са решили, че преди да вземат решение по този въпрос, трябва да бъдат изяснени няколко въпроса. Първо трябва да се изясни как единната християнска Църква (до Халкидонски събор) е канонизирала своите светии. След това трябва да се опредeли какви условия са били необходими, за да признае Арменската църква някого за светец, как и от кого се е осъществявал чинът на канонизацията, както и поради каква причина вече пет века Арменската църква не е канонизирала никого.

На съвещанието било подчертано, че въпросът за канонизацията на жертвите на геноцида не е политически и не може да стане повод за политизация. "Над 1,5 милиона армнеци са загинали заради вярата си в Христа и това е ключов въпрос за Арменската църква", се казва в заключителното изявление на събора.

Цялата статия: Арменската църква обсъжда канонизацията на 1, 5 милиона жертви на турския геноцид

4.6 1 1 1 1 1 Rating 4.60 (20 Votes)
1_117.gifНа 3 септември завърши съборът на предстоятелите на петте древни Църкви във Фенер, Истанбул, под председателството на Константинополския патриарх Вартоломей. В края на срещата участниците съставиха комюнике с резултатите от съвещанието. В него се казва, че основна тема на съвещанието е било положението в Близкия изток и в тази връзка предстоятелите на петте църкви са отправили послание към християните, които живеят в този кризисен регион, както и към всички добронамерени хора. Посланието съдържа призив за диалог и мирно разрешаване на конфликтите. В този контекст се заявява, че старшите патриаршии и Кипърската църква ще продължат още повече да подкрепят Вселенската патриаршия в усилията й да води междухристиянски и междурелигиозен диалог с другите две монотеистични религии, според решенията на Третото предсъборно всеправославно съвещание от 1986 г. Представителите на православните църкви в Близкия изток ще контактуват със службата на Православната църква към Европейския съюз за разрешаване на съществуващите проблеми.

Цялата статия: Патриарх Вартоломей ще свика съвещание на предстоятелите на всички автокефални църкви

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (17 Votes)
Св. ТривелийХрамов празник, посветен на български кан Тервел, отпразнуваха днес в село Мадара. Това е първият храмов празник, посветен на свети Тривелий (монашеско име Теоктист), след като на 27 април тази година, при освещаването на църквата в селото, Варненският митрополит Кирил даде на храма две имена - св. Георги и св. Тривелий.

В тържествената литургия митрополит Кирил припомни светите дела на благоверния български цар Тривелий, който заради големите му заслуги за отблъскване на нашествието на арабите в царствения град Константинопол през 705 г. е удостоен с титлата кесар от византийския император. Митрополит Кирил посочи, че заслугите на българския владетел надхвърлят границите на неговата държава, тъй като той прекратява арабското нашествие на Стария континент и благородниците от Европа с благодарност помнели неговия принос за въдворяването на мира и спокойствието в техните страни.

След литургията се състоя литийно шествие от църквата до центъра на селото. В празничната програма се включи духовият оркестър на военноморските сили на България.