Във втората неделя на Великия пост, посветена на св. Григорий Паламà, в митрополитския храм в Солун, Гърция, който носи името на светеца, бе отслужена тържествена св. Литургия, последвана от традиционната лития с раклата с мощите на светеца по централните улици на града. В шествието, освен духовници и миряни, се включват официални лица, общественици, военни части и военен духов оркестър.
Ученици от цялата страна поздравиха майките си с картички за Благовещение
Ученици от цялата страна отбелязаха вчера празника Благовещение и изработиха поздравителни картички за своите майки. Много учители използваха като основа за урока си специално подготвените картички на Центъра за образователни инициативи „Двери“, чрез които децата се запознаха с евангелската история за срещата на младата Мария с архангел Гавриил, откриха кои нравствени качества на св. Дева я правят най-добрата майка за Божия Син. Накрая сглобиха 3D честитки за своите майки и им написаха сърдечни пожелания за празника.
Чрез образователните картички християнските празнични ценности стигат до повече ученици и техните семейства и изпращат послания, които в ежедневието рядко се получават: за любов, отдаденост, грижа и саможертва.
Сръбският патр. Ириней: Нашата малка лодка винаги е била вързана за големия руски кораб
В края на миналата седмица в Белград Сръбският патр. Ириней подписа договор „За продължаване на руското участие в проекта за благоустройството на храма „Св. Сава“ във Врачар“, който е най-големият в Сръбската църква. Финансирането е осигурено от „Газпромнефт“. Споразумението е второ поред за последните години. През 2016 г. беше подписан договор същата компания да дари 4 млн евро за вътрешното оформление на църквата. В официалната информация не се споменава каква е новата сума, която ще получи Сръбската патриаршия, но при своята неотдавнашна визита в Белград руският президент Владимир Путин съобщи, че руската страна ще отпусне още 5 млн евро за новата сръбска катедрала. Тези средства ще бъдат използвани за мозайките в олтара.
Споразумението от страна на Сръбската патриаршия подписа патр. Ириней, а от руска страна – представителят на „Газпромнефт“ О. В. Андреев, директор на фонда за подкрепа на социални инициативи „Родни градове“.
„В Русия много ценят културната близост между нашите народи и провеждането на общи работи по оформянето на интериора на храма на св. Сава е една от проявите на тези чувства“, заяви Е. Митрофанова, ръководител на федералната агенция за международно сътрудничество в РФ. Тя подчерта, че в съответствие с поръката на президента В. Путин тя се явява координатор на този проект и „ще положи всички усилия“.
Грузинската църква отбелязва деня на своята автокефалия
„Ако не беше автокефалията, никой не знае какво можеше да се случи в нашия живот“, заяви католикос-патриархът на цяла Грузия Илия II след молебена в храма „Успение Богородично“ в Тбилиси, отслужен на 25 март. Предстоятелят на Грузинската църква поздрави вярващите с Деня на възстановяването на автокефалията на Грузинската църква.
„Днес е специален ден, исторически, който е много повече от исторически факт – възстановяването на автокефалията на Грузинската църква. Ние се прекланяме пред нашите предци, които се трудиха за това възстановяване. Това бяха патриарсите Кирион, Леонид, Амвросий, Христофор, Калистрат и др. Грузия получи автокефалия по времето на Вахтанг Горгасали още през 5 в. Първият католикос на нашата църква Петър казва, че Грузия е получила автокефалията си от Антиохийската църква и през всички тези векове ние винаги сме защитавали своята автокефалия. Бяха нужни 1500 години, за да признае нашата автокефалия тогавашният Вселенски патриарх Димитрий, който служи преди Вартоломей I“.
Св. Благовещение – храмов празник на църквата „Св. Софѝя“ (обновено)
Според древна традиция, идваща от ранното средновековие, храмовете, посветени на Св. Софѝя в Константинопол и в други престолнини, всъщност са строени в чест на Божията Премъдрост – Сина Божи, въплътен в Богочовека Иисус Христос. Затова и столичният старинен храм „Света Софѝя“ чества годишния си празник на св. Благовещение, когато по свръхестествен начин св. Дева Мария е заченала Спасителя на света. Поради смесването на традициите този храм има празник и на 17 септември, когато почитаме паметта на светите жени-мъченици Софѝя и трите ѝ дъщери Вяра, Надежда и Любов. Основният храмов празник обаче си остава на св. Благовещение, 25 март.
В чест на утрешния празник тази вечер от 17 ч. велика вечерна в храма ще отслужи Белоградчишки еп. Поликарп, викарий на Софийския митрополит.
Утре св. Златоустова литургия ще оглави Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Неофит. В съслужение с него ще бъдат Преосвещените епископи Мелнишки Герасим, главен секретар на Св. Синод, и Белоградчишки Поликарп, както и храмовото духовенство.
Св. Литургия ще започне в 9:30 ч.
Русенска епархия получи в дар ризата на св. Димитър Басарбовски
С нова реликва се сдоби Русенска митрополия – ризата, покривала мощите на св. Димитър Басарбовски, съхранявани в едноименната патриаршеска катедрала в Букурещ. Тя е дарена от Румънския патр. Даниил по молба на Русенския митр. Наум. Пред медиите българският архиерей мотивира искането си да получи светинята така: „Ризата е изключителна ценност за нас, тъй като имаме и частица от светите мощи на св. Димитър. Надявам се повече вярващи в епархията да могат да се поклонят пред тях“.
Св. Димитър Басарбовски свързва Русенска епархия с Румънската православна църква и столицата Букурещ. През 17 в. светецът се подвизава в манастир край Русе, носещ сега неговото име, а днес мощите му се съхраняват в Букурещ. Стотици румънски поколнници ежегодно се стичат в св. обител в с. Басарбово, за да се поклонят на мястото на монашеските подвизи и земния живот на този много тачен светец. На 25 март, Благовещение, ризата на св. Димитър ще бъде тържествено пренесена от русенския катедрален храм „Света Троица“ в Басарбовския манастир, където ще остане за постоянно.
Пристигането на реликвата в дунавския град съвпадна с отбелязването на петата годишнина от избора на митр. Наум за епархийски архиерей на Русе.
На урок за Благовещение русенски ученици подготвиха картички за майките си (фоторепортаж)
На 22 март по инициатива на свещ. Кирил Синев и с благословението на Русенския митр. Наум в СУ „Васил Левски“, гр. Русе (в енорията на русенския храм „Св. Възнесение“) беше изнесен урок за предстоящия празник Благовещение. Свещеникът изнесе урок в 3б клас и в 3а клас с класни ръководители съответно Здравка Георгиева и Росица Хальова. Децата бяха запознати със започналия Велик пост и празника Благовещение. О. Кирил раздаде на всеки един ученик образователната картичка Благовещение, издание на Центъра за образователни инициативи „Двери“, както и иконки с образа на св. Петка за благословение. При подготовката си за урока свещеникът използва учебното пособие Празник в класната стая, издание на „Двери“, в което занятието е подробно разработено.
Акатист пред иконата „Св. Богородица Всецарица“ ще бъде отслужен в столичния храм „Рождество Христово“
Енорията към столичния храм „Рождество Христово“ в „Младост“ днес, петък, в 16:30 ч. ще посрещне иконата „Св. Богородица-Всецарица“, която е копие на прочутата Ватопедска икона на Божията майка и се съхранява в Гигинския манастир „Св. Козма и Дамян“. От 17 ч. храмовото духовенство начело с председателя о. Димитър Генчев ще отслужат малко повечерие с втората част от Богородичния акатист, който се чете в петъците на Великия пост.
В 19 ч. в храма за първи път ще бъде отслужено нощно богослужение – бдение, което ще продължи след полунощ, до 2 ч. Във всенощната служба ще се включат и клирици от други енории.
Свещениците при храма отправят покана към всички християни да вземат участие във великопостното богослужение в прослава на Божията майка.
Русенска митрополия издаде нова богословска книга „Православие и благовестие през XXI век“
В средата на месец март излезе от печат книгата Православие и благовестие през ХХІ век на младия гръцки богослов Димитриос Керамидас. Издадена от Русенската митрополия и фондация „Двери“ по инициатива и с подкрепата на Русенския митр. Наум, книгата е част от усилията на архиерея за възраждане на мисионерската дейност на Българската православна църква. В гръцкия оригинал книгата е издание на солунския „Център за икуменически, мисиологични и екологични изследвания“, на който авторът е сътрудник. Председател на центъра е известният богослов проф. Петрос Василиадис.
В предговора към изданието митр. Наум изтъква мотивите си да инициира излизането на това заглавие на български език: „Книгата, която днес държите в ръцете си и която избрахме да се преведе и подготви за православния български читател, описва богословските принципи на мисионерската дейност и как следва да се осъществява тя в съвременното общество с неговите предизвикателства, каквито светът досега не познава. Важен акцент в изданието се поставя върху мисионерската природа на Църквата, погледната през призмата на Светия и велик събор в Крит (2016 г.), през неговия дух и конкретни решения.
Решихме да направим тази книга достояние на българските читатели и поради желанието ни да разширим хоризонта пред нашето богословие и мисионерска практика, да призовем да се излезе от кръга на нашите вътрешноцърковни, „домашни“ грижи и да погледнем на мисията на Църквата като на общонародно, литургийно и евхаристийно дело, призвано да събере в себе си целия свят“.
Зографският манастир издаде Гръцко-църковнославянски речник
Неотдавна излезе от печат първият по рода си Гръцко-църковнославянски речник. Подобно издание не е правено никога досега. До неговото излизане не съществуваше речник, който да е от гръцки към църковнославянски. Това позволява да се проследи формирането на литургическия език, с който си служим и днес, както и по-добре да се разбере синонимията на богословските термини, възникнала от наслагването на различните славянски традиции на превод от гръцки.
Речникът е базиран на Речника на църковнославянския език в два тома от архим. Атанасий (Бончев) и включва 14 625 речникови статии, проследяващи 33 307 гръцко-църковнославянски лексикални паралели. Съставител и автор е проф. Иван Христов. Редактор е проф. Анна-Мария Тотоманова. Изданието е осъществено от Фондация „Наследство на Зографската света обител“, като част от издателската поредица „Към изворите“.
Започват Великденските четения във Варна
И тази година във Варна ще се проведат традиционните „Великденски четения“. Те се организират с благословението на Варненския и Великопреславски митр. Йоан и се организират от църковното настоятелство при храм „Св. Атанасий“. Лектори на четенията ще бъдат духовници от града, преподаватели от Богословския факултет във Великотърновския университет и от катедралата по богословие на Шуменския университет.
Програма на четенията:
24.03.2019 г. (неделя) от 11:00 ч. – лекция на тема: „Христос и жената“. Лектор: ставроф. ик. Дончо Александров.
31.03.2019 г. (неделя) от 11:00 ч. – лекция на тема: „Посланието на Христос и очакванията на хората“. Лектор: прот. Ясен Шинев.
14.04.2019 г. (неделя) от 11:00 ч. – лекция на тема: „Разпнатия и прославения Иисус като пример за християнски живот“. Лектор: доц. д-р ик. Теодор Стойчев.
19.04.2019 г. (петък) от 18:00 ч. – лекция на тема: „Преобразената любов“. Лектор: гл. ас. д-р Смилен Марков от Богословския факултет при ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.
Всички лекции ще се проведат във варненския храм „Св. Атанасий“.
Поклонение до манастирите на Метеора ще се проведе през месец май
Поклонническо пътуване до Метеора, един от най-големите монашески центрове в Гърция, организира Поклонническият център към Софийска митрополия. През трите дни на пътуването (24-26 май) поклонниците ще посетят шестте действащи манастира на Метеора, както и историческата св. обител „Св. Дионисий Олимпски“ в подножието на планина Олимп, след град Катерини, където ще присъстват на св. Литургия. Преди отпътуването за България групата ще се поклони на светите мощи на прочутия раннохристиянски подвижник и химнописец преп. Ефрем Сириец в едноименния девически манастир също в района на Катерини.
Трима нови митрополити избра днес Йерархията на Гръцката църква
Висшият ръководен орган на Гръцката православна църква, т. нар. Йерархия, в която участват всички епархийски архиереи, днес избира трима нови митрополити. Това са приемниците на двама покойни митрополити – на Глифада Павел и на Сятища Павел, както и на подалия оставка по здравословни причини Перистерийски Хризостом.
Драматичен беше изборът на новия митрополит на Глифада (митрополията включва няколко от най-богатите крайбрежни предградия на Атина) – досегашния Салонийски епископ Антоний. Той беше избран с 38 гласа, като точно толкова получи и другият кандидат архимандрит Алексий Псоинос. В такъв случай изборът беше осъществен по старшинство, като беше избран кандидатът с по-висок сан, т. е. Салонийският еп. Антоний. Този кандидат беше подкрепян от Атинския архиеп. Йероним. Напрежението в залата се повиши много, когато при първото преброяване на гласовете се установи предимство с един глас за архим. Алексий, но след поискано ново преброяване стана ясно, че двамата кандидати имат еднакъв брой гласове. Това показва, че 80-те митрополити на йерархията предварително си знаят предпочитанията и сами си броят гласовете, които може да събере съответният кандидат. Но показва и високите качества на всеки от кандидатите, доказали се в дългогодишната си служба в Църквата.
Новият митрополит на Глифада Антоний има три висши образования – юридическо, богословско и икономическо в Атинския университет. Роден е през 1957 г. Постриган е за монах в манастира „Петраки“, в центъра на Атина, където е и сградата на Св. Синод на ГПЦ. Четири години е прекарал и на Света гора. Като духовно чедо на високоучения духовник Превезки митр. Мелетий (Каламарас), който го ръкополага за презвитер, архим. Антоний служи като проповедник в митрополията на Превеза и е ефимерий в детската болница „Аглайя Киряку“ в града. От 1998 г. работи в икономическия отдел на Св. Синод, а от миналата година го оглавява. Ръкоположен е за епископ през 2012 г. и служи като викарий на Атинския архиепископ.
Българската православна мисия в Италия разширява своята дейност
През време на Великия пост християните се вглеждат в личния си духовен живот и се опитват според своите възможности да отдадат сърцето и душата си на Бога – с молитви, пост и участие в пълнота в тайнствата на Църквата Христова. Разбира се, този начин на живот е добре да се води и извън тези особени в духовно отношение дни – през целия ни живот.
В дните на поста всеки християнин усеща подкрепата на духовника и църковната общност, която е една благодатна среда за духовно възпитание и израстване. Още по-хубаво, благодатно и душеполезно е, когато тази подкрепа се оказва и от архипастиря на епархията. Такава радост усетиха българските православни християни в италианските градове Болония и Милано през първата седмица на Великия пост.
Всяка неделя след вечерното богослужение в софийската катедрала „Св. Неделя“ ще се провеждат беседи
Занапред в неделните дни след вечерното богослужение в катедралния храм „Св. Неделя“ ще се провежда беседа, изнесена от столични свещеници. Инициативата е на ръководството на Софийска митрополия, а първата беседа беше изнесена на 17 март, след края на Великата вечерня, отслужена от Белоградчишки еп. Поликарп. Беседата изнесе ставроф. иконом Ангел Ангелов, духовен надзорник на Софийска епархия, а темата беше „Диалектиката на Великия пост“.
Преди началото на беседата еп. Поликарп представи пред събралите се християни новата инициатива на митрополията и сподели желанието си това начало да се превърне в традиция на Софийската епархийска църква. През тази година духовните беседи да бъдат изнасяни от изявени столични свещеници, а от следващата година ще бъдат канени духовници от Света гора и други поместни църкви, които да споделят своя опит от живота си в Христос за обща поука и възрастване на всички във вярата.