Мобилно меню

4.4285714285714 1 1 1 1 1 Rating 4.43 (7 Votes)
Kosovo_map.jpgНа 3 октомври т.г. в Печ, Косово, ще се състои официалната интронизация на новия Сръбски патриарх Ириней. Решението бе взето днес на редовното заседание на Архирейския събор на Сръбската православна църква. Патриарх Ириней бе избран за предстоятел на Сръбската църква през януари т.г., като тогава бе обявено и намерението неговата интронизация да се състои през месец май в историческата Печка патриаршия. По-късно бе съобщено, че датата на интронизацията ще бъде променена, защото времето не позволява да се проведе организацията по мащабното събитие, на което се очаква да присъстват предстоятели на поместните Православни църкви и множество делегации. Косовските власти още тогава съобщиха, че не възразяват срещу идеята на Сръбската патриаршия, новият патриарх да бъде интронизиран в Косово.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)
1_29.jpgМанастирът „Свети Георги” в Поморие чества днес храмовия си празник. С божествена света Литургия, отслужена от Сливенския митрополит Иоаникий, започва манастирският празник. Стотици миряни от ранна утрин се стичат в манастира, за да почетат светеца и да се помолят за здраве. Млади и стари тази година имат възможност да се поклонят на светите мощи на светите Трима светители - Йоан Златоуст, Григорий Богослов и Василий Велики, Св. Дасий Доростолски и мощи на светци от Глинския манастир в Русия. Светите мощи са преотстъпени от Доростолска митрополия с благословението на патриарх Максим. В църквата към манастира е изложена и чудотворната икона на Богородица, наречена Козелщанска, разказа игуменът на манастира архим. Иеротей. „Първото чудо с тази икона става през 1888 г., когато едно момиче, болно от паралич, се излекува и от тогава тя се почита от Православната църква. Хората отиват при нея за благословение, за брак, а младите брачни двойки получават от нея благословение за щастлив семеен живот”, каза игумен Иеротей. В днешния празничен ден игуменът на манастира, отец Иеротей, ще отслужи водосвет за обителта и за жителите на Поморие.

4.2 1 1 1 1 1 Rating 4.20 (10 Votes)
1_28.jpgДнес по обяд в жилище в гр. Чебоксар (Чувашия) е било открито тялото на йеромонах Вадим (Смирнов). Смъртта на монаха е настъпила вследствие на множество прободни рани, извършени най-вероятно с нож. Тридесет и девет годишният монах е служил в храма "Св. Архангел Михаил" и в храма "Св. Богородица" в два района близки до Чебоксар. Само преди малко повече от седмица, на 24 април в Чувашия бе убит друг свещеник. Това бе протойерей Анатолий Сорокин, настоятел на храма "Св. Николай Чудотворец" в с. Янтиково, който беше застрелян в гръб преди началото на вечерното богослужение. Убийството тогава е извършено пред очите на богомолците, които са успели да заловят престъпника. Оказало се, че заловеният извършител, 47 годишният Сугайкас Канашско, е психично болен, на отчет в местната психиатрия. В момента съдът се опитва да изясни дали убиецът е вменяем и осъзнавал ли е в момента на престъплението своите действия. Убийството е извършено със самоделно оръжие. Убитият свещеник е имал пет деца, най-малкото от които момиче на 10 годинки.

3.5384615384615 1 1 1 1 1 Rating 3.54 (13 Votes)
1_27.jpgВ навечерието на 10 май, когато БПЦ чества възстановяването на патриаршеското си достойнство, ще ви разкажем за първия несполучлив опит това да се случи. От материала ни, изграден изцяло върху архивни кадри, ще научите как още в годините на Втората световна война Св. Синод в София е възнамерявал да възстанови Патриаршията и как цар Борис III и премиерът Богдан Филов са отклонили тази идея.

След това ще ви покажем как сътрудничеството между Църквата и неправителствените организации в наши дни може да даде добри плодове. Примерът е от радомирското село Извор, където с благословията на Българския патриарх от няколко години работи Социален център за възрастни хора, подпомаган със средства от европейски проекти и Българското представителство на МОФ „Единство на православните народи”.
Цялата статия: Тази събота във "Вяра и общество": Как Борис III и Богдан Филов стопираха Патриаршията

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)
епископ Наум ръси знаменатаС тържествен водосвет в 9 ч. ще започне Денят на храбростта в София. На 6 май Стобийският епископ Наум, главен секретар на Св. Синод, и Знеполският епископ Йоан, викарий на Софийския митрополит, ще извършат водосвета и поръсването на със светена вода на бойните знамена на Българската армия. Ритуалът ще се състои пред паметника на Незнайния воин. След това архиереите ще присъстват на парада по случай Деня на храбростта и празника на Българската армия.

В столичната църква „Св. Георги” (на бул. „Св. Патриарх Евтимий”) св. Литургия за храмовия празник ще оглави архимандрит Григорий, протосингел на Софийска епархия.  

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)
1_25.jpgЗнеполският епископ Йоан, викарий на Софийския митрополит и Български патриарх Максим, ще отслужи празничната вечерня по случай големия християнски празник Гергьовден в столичната ротонда "Св. Георги". Богослужението ще започне в 18 часа. Ротондата "Св. Георги" е най-старият християнски храм в столицата, построена през 4 век.

В Неврокопска епархия, Божествената Света Литургия за празника на манастира „Свети Георги”, град Хаджидимово ще оглави Неврокопският митрополит Натанаил в съслужение  с митрополита на Едеса Йоил. Драговитийският епископ Даниил ще оглави богослуженията в град Петрич, който чества на този ден и своя градски празник, съобщава агенция "Фокус".

В с. Езерово, Варненско, Светата Литургия в местния храм от 8 часа ще оглави Варненският и Великопреславски митрополит Кирил. След това Дядо Кирил ще извърши празничния молебен и водосвет във Варна, където ще поръси със светена вода знамената на военноморските ни сили.

В Гложенския манастир „Свети Георги”, Ловчанска епархия Божествената Света Литургия ще отслужи Ловчанският митрополит Гавриил.

В Пловдивска епархия Пловдивският Николай ще оглави тържествената Света Литургия в храм „Свети Георги Победоносец” – град Първомай.

Св. Георги, наричан още Победоносец, е пострадал мъченически на 23 април по времето на император Диоклетиан. Според правилата на Църквата неговият празник не може да се чества преди Великден, в периода на Великия пост, тъй като съдържа възкресни песнопения. По предание, мъченикът е пострадал именно през Светлата седмица след Великден, което се е отразило и на неговата служба. Затова в случай, че Великден е след 23 април, Гергьовден се чества на Светли понеделник. Православните църкви, които празнуват по стария Юлиянски календар, честват Гергьовден на 6 май, която дата много рядко се пада преди Великден. Българската църква е приела един компромисен вариант, чествайки празника на светеца винаги по стария стил на 6 май.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)
1_24.jpgВчера следобед Св. Синод на Сръбската църква взе решение за окончателното отстраняване на Рашко-Призренския епископ Артемий от управлението на епархията му. Заседанията на Св. Синод започнаха в понеделник, като вчера след разгорещени разисквания, продължили повече от четири часа, висшите клирици са решили епископ Артемий да бъде пенсиониран, като запази епископското си достойнство, а не да бъде низвергнат. Сръбските архиереи са били разделени на две групи - едните са настоявали епископ Артемий да отиде на църковен съд, като последицата от това би било евентуално низвержение, или да бъде пенсиониран. Надделяло е второто мнение. Припомняме, че досега той беше временно отстранен от епархията си, като за управляващ до произнасянето на окончателното решение на Св. Синод бе назначен епископ Атанасий Йевтич. На това заседание той подаде оставка като управляващ епархията, но бе помолен от патриарх Ириней да остане на тази длъжност до избора на нов Рашко-Призренски епископ. Епископ Атанасий вдигна запрещението от монасите в три манастира в областта, които отказваха да се подчинят на решенията на Св. Синод, с условието, че те докажат на дело покаянието си.

Св. Синод все още очаква заключенията на държавните органи от ревизията в епархията и разследването на злоупотребите. Освен това, владиците са разпоредили да бъде упражняван икономически контрол върху дейността на всички сръбски манастири. Заседанието на Св. Синод на Сръбската патриаршия ще завърши в края на седмицата.

Цялата статия: Св. Синод на Сръбската църква отстрани окончателно епископ Артемий от управлението на епархията му

4.6923076923077 1 1 1 1 1 Rating 4.69 (13 Votes)
Зографския манастирДнес Доростолският митрополит Амвросий пристигна в българския атонски манастир „Св. Георги Зограф”. Най-новият митрополит на БПЦ е пратеник на Св. Синод за празника на светогорския ни манастир на 6-ти май. Архиереят ще оглави вечернята и св. Литургия за храмовия празник на св. обител.

По традиция за двата празника на манастира – 6 май и 16 ноември – Св. Синод изпраща архиереи, които да извършат празничните богослужения.
Цялата статия: Пратеникът на Св. Синод пристигна в Зографския манастир

3.962962962963 1 1 1 1 1 Rating 3.96 (27 Votes)
На днешното заседание на Св. Синод присъстващите архиереи са решили да отменят изборите в Западна и Средноевропейска епархия. Листата с достоизбираемите епископи за митрополитския престол там също вече е нищожна. Митрополит Галактион остава управляваш Западноевропейска митрополия, но без задачата да организира изборите. Синодалните архиереи не са постигнали съгласие за съдбата на сваления от тях митрополит Симеон. Оставили са решението за това да бъде взето на редовната юнска сесия на Св. Синод.  Дотогава остава и аргосът, наложен от висшия църковен орган на БПЦ върху дядото.

Днес от Истанбул се връщат Врачанския митрополит Калиник и Варненския и Великопреславски митрополит Кирил с новини за произхода на фалшивото писмо, въз основа на което беше наложено наказанието върху западноевропейския владика.

Митрополит Симеон е приел днешните решения на събратята си със спокойствие. Казал е, че ще спазва наложения му аргос и ще очаква окончателното разрешение на съдбата на епархията през юни.

Отмяната на изборите, макар и половинчата мярка, ще успокои донякъде положението в Западно- и Средноевропейска митрополия. Провеждането на изборите в тази ситуация щеше да доведе до още по-голямо разделение и нови проблеми в Западноевропейска епархия.

4.6470588235294 1 1 1 1 1 Rating 4.65 (34 Votes)
Св. Синод днес заседава извънредно, както съобщи предварително Двери.бг, за да разгледа въпроса с неудачните си решения от 19-21 април т. г., когато се подведе по фалшификат, публикуван в синодния официален сайт, и наложи тежки наказания на Западно- и Средноевропейския митрополит. Засега няма сведения да е взето решение по случая, но той бил проучен от всички страни, увериха архиереи. По решение на Св. Синод двама от членовете му, Врачански Калиник и Варненски и Великопреславски Кирил, са заминали спешно в Истанбул, за да проверят какво писмо има във Вселенската патриаршия от името на митр. Симеон и как въпросният фалшификат получи такава публичност.

На днешните заседания не са присъствали митрополитите на САЩ, Канада и Австралия Йосиф (той нямал възможност да пътува през океана), на Плевен Игнатий и на Стара Загора Галактион (и двамата неясно защо) и на Силистра (Доростол) Амвросий, пратеник на БПЦ за празника на Зографския манастир в Атон. Не е известно, как са протекли разискванията. Патриархът все пак излязъл от заседанието уморен, но с ведро лице.

С оглед на промененото съотношение сред членовете на Св. Синод по случая с митр. Симеон се очаква утре да се стигне до няколко важни решения:

1) отмяна на достопечалната синодна наредба от 1 декември 2009 г.;
2) отмяна на наказанието "аргос", наложено прибързано на д. Симеон неотдавна;
3) признаване на правото му да управлява и занапред Западно- и Средноевропейската епархия.

Цялата статия: Няма още решение на Св. Синод за митр. Симеон, очаква се утре

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (8 Votes)
1_23.jpgТрадиционният народен събор днес  в Плиска беше посветен на 1145-годишнината от покръстването на българския народ и 1140-годишнината от Поместния събор в Цариград и решението му за учредяване на Плисковската архиепископия. Празникът на Плиска започна с тържествена литургия, отслужена от Варненския и Великопреславски митрополит Кирил в храма „Свети цар Борис“. След това беше отслужен тържествен благодарствен молебен в Голямата базилика на Стария град. Откриването на събора се състоя пред паметника на Карел Шкорпил в националния историко-археологически резерват „Плиска“. Присъстваха генералният консул на Украйна във Варна Владимир Пасичник, консулът на Руската федерация във Варна Юрий Соловьов, областният управител в Шумен Димитър Александров и много други официални лица и гости. „Честит празник! За много благодатни години!“ – пожела Варненският и Великопреславски митрополит Кирил.

Тържествено слово за Деня на Плиска произнесе кметът на града Христо Илиев. Той подчерта, че през тази година се отбелязва още и 1125 години от успението на свети равноапостолния просветител славянобългарски Методий и 1100 години от успението на свети Наум Охридски. „Тези годишнини са едни от най-значимите в нашата древна европейска държава – подчерта г-н Илиев. – Оттук България е започнала своето летоброене! Затова и величието на Плиска е вечно! Приемането на християнството отваря нова страница в историята на България и нейната първа столица Плиска.“ По-нататък кметът заяви, че повече от 200 години Плиска е била столица на България, а днес тя е едно малко съвременно градче, което търси своето място в новата история и развитието на нашата страна. Сега селището има да решава своите специфични икономически, културни и демографски проблеми. Те могат да бъдат решени само с помощта на държавата. Накрая кметът каза: „Дълбок поклон пред величието на старопрестолна Плиска, пред нейните създатели, оставили ни това неоценимо историческо богатство, с което се гордее всеки българин".

Празникът продължи с концертна програма на самодейни и фолклорни колективи от общините Каспичан, Нови пазар и град Плиска, както и на катедралния хор от Варна.

4.7777777777778 1 1 1 1 1 Rating 4.78 (54 Votes)
Българската православна църковна община в Париж "Св. Патриарх Евтимий Търновски" изпрати до "Двери.бг" писмо, в което изразява мнението си за отстраняването на митрополит Симеон и последвалите събития, свързани със Западно- и Средноевропейска епрахия. В мейла си до редакцията председателят на църковното настоятелство г-н Мариус Устабашиев уточнява, че адресира писмото си "само до Двери, защото е предназначено за неговите читатели - християни, загрижени за съдбата на БПЦ, вкл. и висшия ни клир".

Публикуваме пълния текст:

Действията на Св. Синод на БПЦ от 01 декември 2009 г. до сега приемаме с нужната сериозност. Считаме, че тези действия привидно хаотични, необясними, неканонични, неуставни, а с публикуваното фалшиво писмо на митрополит Симеон до Вселенския патриарх, придобили гротескна форма, са преднамерени, осъзнати, премерени и имат цели, чужди на Христовия мир. Това става ясно в последното действие – църковен съд над митрополита ни, както и запрещаване от свещенослужение. Фалшивото писмо послужи за скрит мотив в полза на последвалото го решение.
Цялата статия: БПЦО в Париж: Проблемите не са в нашата епархия, а се внасят отвън

4.7142857142857 1 1 1 1 1 Rating 4.71 (14 Votes)
Днес Православната църква празнува паметта на покръстителя на българския народ св. цар Борис. На този ден го почитаме и величаем заедно с великия александрийски Атанасий. Спомняме си за онези знаменити люде, които са изградили основана на християнското учение и са привлекли в Църквата множество племена и народи.

В днешния неделен ден света литургия в празнуващия параклис в Синодната палата отслужи главният секрета на Св. Синод Стобийски епископ Наум заедно с иконом Ангел Ангелов, председател на църковното настоятелство на старинния столичен храм "Св. София", и дякон Иван Петков. Песнопенията изпълни малък хор от ученици в СДСеминария "Св. Йоан Рилски".

На богослужението в молитва присъства Негово Светейшество Българският патриарх Максим, който беше предпочел да бъде в синодния параклис, макар насреща в патриаршеската катедрала също да се извършваше св. литургия на празнуващия южен престол, посветен на св. цар Борис, от Тивериополския епископ Тихон. Черкуваха се също служители и външни богомолци.
Цялата статия: Синодният параклис "Св. цар Борис" празнува своя покровител (обновено със снимки)

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)
1_22.jpgМанастирът „Св. Троица” край Велико Търново получи 22 дка от скалния венец над обителта за безвъзмездно ползване за пет години. Решението беше взето на провелото се вчера редовно заседание на Общински съвет – Горна Оряховица. Това съобщи кметът на общината инж. Йордан Михтиев. Предложението е правено два пъти пред Общинския съвет. То беше прието вчера след повторно гласуване. На първото „за” са били 16 души, а на второто – 22-ма. Сега там предстои да бъде изградена зона на сигурност. Това се налага, тъй като манастирът е обект на редовни „нападения” от хулигани, които замерят светинята с камъни и бутилки от скалния венец над нея.

На 13 април се проведе среща между представители на общинското ръководство на Горна Оряховица, областния управител на Велико Търново доц. Пенчо Пенчев, Великотърновския митрополит Григорий и игуменката на манастира сестра Харитина, на която беше решено теренът над светата обител да бъде предоставен за безвъзмездно ползване за 10 години.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (17 Votes)
Днес с благословението на Негово Светейшество Максим, Български патриарх и Софийски митрополит, неговият епархийски викарий извърши чина на обновление във възстановения храм на село Храбърско, община Божурище, Софийско. Знеполският епископ Йоан след обновлението отслужи и първата света литургия в храма заедно с епархийския съветник прот. Александър Георгиев, енорийския свещеник Асен Божилов, свещениците от съседните селища - о. Богомил Милушев Вангелов от Божурище и о. Георги п. Тодоров Иванов от Сливница - и дякон Любомир Стоянов. На певницата бяха г-н Андрей Касабов, секретар на Софийската митрополия, проф. Иван Желев и млади богослови. В края на богослужението архиереят от името на Светейшия кириарх отличи свещ. Асен Божилов с офикията „протойерей”. След това той в словото си поздрави жителите на Храбърско с придобивката и отечески ги призова да идват редовно в обновената църква, да участват в богослуженията, да бъдат верни чеда на св. Църква. Изтъкна и похвали заслугите на о. Асен, настоятелите, кмета, дарителите, благодарение на дружните усилия на които сега селото отново има благолепен храм.

Село Храбърско, което е само на 4 км от гр. Сливница, но административно е в община Божурище, от 19 век е имало своя църква, посветена на Възнесението на Господ Иисус Христос. Но останало без свещеник, в края на комунистическия период селото не е полагало грижа за църквата си, такава не е проявила и Софийска митрополия. За да се стигне дотам, че храмът почти да рухне. Преди десетина години с усилията на свещеника Асен Божилов, църковното настоятелство и кмета започва постепенно разчистването на останките от стария храм и се построява новият върху старите основи, но вече с хубава камбанария, а е изградена и ниска сграда за нуждите на различните църковни треби.

Цялата статия: Знеполският епископ Йоан обнови храма в с. Храбърско, общ. Божурище (фоторепортаж)