Днес се „отдава” празникът Възкресение Христово. Затова се поздравяваме за сетен път с победния поздрав на Възкресението: „Христос воскресе! Воистину воскресе!”.
Какво е отданието на един празник. Това се среща при Господските и Богородичните празници. Те имат предпразненство и попразненство (следпразненство), т. е. период на подготовка за тях и период на продължаващо тяхно честване. Защото празниците обикновено са един ден (само Възкресение Христово е три дена заради важността си), а е полезно за вярващите да запазят по-дълго паметта за събитието (Господските и Богородичните празници са посветени на събития от живота на Иисус Христос и св. Богородица, а не на личности, както са светийските празници). Периодът на попразненството е различен при различните празници, но е средно една седмица. Докато попразненството на Възкресение Христово е 40 дена – до деня на Христовото Възнесение, което празнуваме утре.
В някои поместни църкви има хубава традиция днес следобяд, преди вечернята, да се отслужва пасхален 9-и час и да се прибира иконата на Възкресение Христово, стояла 40 дена за поклонение от вярващите. Другаде пък се извършва тържествено бдение във вторник срещу днешния ден, сряда на отданието на Възкресение Христово. Така вярващите още веднъж имат възможност да отбележат със съвместна молитва и свещенодействието на св. Евхаристия „празника на празниците и тържеството на тържествата” – Христовото Възкресение.
Нека и ние сега се поздравим с този победен поздрав: Христос воскресе! Воистину воскресе!
И да отпразнуваме с вяра и упование деня на Христовото Възнесение утре, макар той да е работен ден за повечето от вярващите хора. Но дори и на работа, ние можем да носим в сърцата си посланието за спасителното събитие на Възнесението, че „Този Иисус, Който се възнесе от вас на небето, ще дойде по същия начин, както Го видяхте да отива на небето” (Деян. 1:11). И да се поздравим и утре с новия поздрав, който някои православни народи ползват: „Христос се възнесе! Наистина се възнесе!”. Амин!