Мобилно меню

4.5820895522388 1 1 1 1 1 Rating 4.58 (67 Votes)

618x346На практика няма същински църковни медии. Църквата няма и нужда от свои медии, нейното живо слово е медията, която ни опосредства връзката с Бога. В този смисъл и сайтът на Св. Синод на БПЦ-БП е прицърковен, практически ръководен не от синода. А дали е актуален – пита се в задачата.

Обикновено медиите вървят след събитията. Въпросът е с какво закъснение вървят след събитията. Преди 2-3 години синодният сайт помести опровержение на каноническо становище на един митрополит, преди още да са публикували самото становище. Как така ли? Ами, зависи от зависимостта на работещите в този сайт, който се списва в София, а се контролира извън София и се хоства още по-далече от нея в дълбоката провинция. Е, това не е проблем в информационния век, разбира се. Но човек и пеша да тръгне дотам, щеше да стигне досега, за да отрази, например, въдворяването и първите богослужения на Неврокопския митрополит Серафим отпреди четири дена. Засега, според синодния сайт, той още седи и чака... на границата на епархията си. Горкият! Или по-скоро – горките набедени журналистки! Най-вероятно още не могат да преживеят шока от грандиозното посрещане на владиката в епархията, коментират младежи-шегобийци от неврокопския край.

4.6923076923077 1 1 1 1 1 Rating 4.69 (91 Votes)

Всъщност няма никакви потайности, защото, както е казал Спасителят, „няма нищо тайно, което да не стане явно (Марк 4:22). Тайна е, ако го знае само един човек. Ако са двама, вече се влиза в схемата: „Ще го знаем само ние двамината и на селото половината. Така и в синодните кръгове. Ако древните римляни са казвали „amor tussisque non cellatur („любов и кашлица не се крие), то някои синодни членове подмениха любовта с омразата и пак става същото – не може да се скрие, нито пък се и опитват.

Днес беше избран новият Неврокопски митрополит. Клирът и народът в оная епархия са наистина „железни – казаха го и, въпреки козните на управляващия владика и неговия протосингел Антим, пак си избраха двама кандидати, които определено предпочитат. Казваха му при това на владиката Дометиан: „Повече искаме Серафим!”. Той лукаво просълзено се съгласяваше, а после… гласува за другия кандидат. Защо ли? Явно защото така са го „убедили някои сили извън Неврокопска епархия. А нещата наистина не се редят от 2-3 свещеника-новоразколници в Сандански, а от „другаде. Дори нецърковни фактори са натискали до снощи митрополити да гласуват по волята на един по-млад и брутално напорист митрополит. Не защото дядо Григорий Браницки щеше да е по-лош митрополит, но важното е да не е по волята на клира и народа в епархията.

4.6571428571429 1 1 1 1 1 Rating 4.66 (70 Votes)

Така казват хората за някого, който на стари години сам е „оплескал” доброто си име. Имаме поредния пример в лицето на Видинския владика. Той отдавна прехвърли 80-те, но продължава да се държи безотговорно като тийнейджър. Или поне последните му действия като временно управляващ Неврокопска епархия показват точно това. Първоначално той цели 40 дена не стъпи в поверената му от Св. Синод за управление епархия (макар да си получава втората заплата за Неврокоп). А като стъпи, нагази направо в калта, която хора около него му постлаха обилно.

4.7333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.73 (30 Votes)

Отново се провежда семинар на църковни катехизатори в Рилския манастир. Стана традиция такива прояви да се организират в Рилския манастир, който – след като има решение за това на Св. Синод – поема изцяло издръжката на семинара. Събират се 20-30 души, говорят си, обменят мисли и опит, кой колкото и ако въобще действително има опит в църковнообразователния или наричан още катехизаторски сектор. Защото някои от участниците са дежурни на подобен тип „мероприятия”, макар явно да нямат съответната компетентност. Парадоксалното е, че накрая се гласуват някакви решения и препоръки, които после никой не изпълнява. Чисто и просто защото самите митрополити нямат ангажимент към тези иначе амбициозни и добре звучащи текстове, а доколкото Църквата е строго йерархична структура, „едно е да си умен, друго е да си игумен”, според известния стар руски църковен анекдот.

4.5813953488372 1 1 1 1 1 Rating 4.58 (43 Votes)

За пореден път читателите на синодния сайт се натъкват на странни текстове, които биха могли да са чиста провокация срещу президента на страната, ако не срещу патриарха и царя. На три от снимките в материала „Заупокойна св. Литургия и панихида по повод 70-годишнината от кончината на Н. В. цар Борис Трети”, където са показани, първо, президентът Р. Плевнелиев да пали свещ при гроба на цар Борис ІІІ, а после на две снимки патриарх Неофит, цар Симеон ІІ и президентът Плевнелиев да позират пред царските двери, отдолу стои коварният надпис „Патриаршеско посещение в Българското подворие в Москва”. За всеки български християнин е повече от ясно, че интериорът е на централния манастирски храм в Рилския манастир, но това явно не го знаят в синодния отдел „Връзки с обществеността”, от чието име излиза материалът, или пък в редакцията на синодния сайт. Разбира се, че не можем да допуснем съзнателна провокация спрямо българския президент и Симеон ІІ и то в такъв паметен ден и час, но за подобни гафове обикновено си ходят главните редактори на медии, докато се научат, че журналистиката е преди всичко отговорност към отразяваното, после отговорност към читателя или зрителя и не на последно място отговорност към историята.

Не пишем тия неща, защото искаме който и да е да си ходи. Просто добре би било за Българската православна църква – Българска патриаршия и за нейния Св. Синод начело с патриарха, ако дейността й/му/им се отразява вярно и отговорно. Човек прави грешки от незнание, от немарливост и от злоумисъл. Не е наша работа и да определяме, по каква причина са направени тези грешки. Просто за пореден път казваме неща, ясни като бял ден.

За тези, на които не им се вярва: http://bg-patriarshia.bg/news.php?id=118586

 

И рече старецът...

Това е удивителен духовен закон: започваш да даваш това, от което сам се нуждаеш, и веднага получаваш същото двойно и тройно.

 

    Игумен Нектарий (Морозов)