Мобилно меню

4.5217391304348 1 1 1 1 1 Rating 4.52 (92 Votes)
2_2.jpgКампинянският епископ Киприян, викарий на румънския патриарх Даниил, вчера е дал пресконференция, за да отговори на въпроса за прекъсването на евхаристийното общение на Йерусалимската патриаршия с тяхната църква заради безпардонно хазяйничене на румънците по Светата земя, както вече неведнъж се писа в медиите. И в своите изявления на пресконференцията епископът направо е „избил рибата” с израза: „canoanele nu sunt dogme, ci sunt reguli bisericeşti, de la care se pot face derogări atât timp cât există o înţelegere”; което ще рече: „каноните не са догми, а църковни правила, от които могат да се направят отклонения, докато съществува разбирателство”. Тука са изказани, драги ни читатели, две големи лъжи, направо владишки: 1) първо, ученият епископ едва ли е да не знае, че канон и правило и на български, и на влашки са синоними; 2) второ, че от каноните могат да се отклоняват онези, които се наговорят (защото ни повече, ни по-малко това означава да има разбирателство в нарушаването на църковните правила!). Никакво „разбирателство” не може да оправдае погазването на свещените канони. Безобразия в Христовата църква се правят и сигурно ще се правят, но да ги въздигаш в правило, да ги оправдаваш от позицията си на епископ, който седи „в образ и на мястото на Христос”, както всеки православен християнин го знае и изповядва, това е повече от нагло. А какво е точно – вие преценете! Затова и дадения пример с (не)реципрочните отношения с Българската православна църква просто го оставяме на гузната им съвест, защото при такива лъжи за какви братски отношения може да се надява повече човек?! Ама дали БПЦ ще си вземе поука от позицията на Майката на църквите – Йерусалимската патриаршия?

4.9480519480519 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (77 Votes)
1953 г.Днес беше празник за Българската православна църква. Малцина го знаят, още по-малко го празнуват. Дори и Светият Синод през последните години спря да отбелязва годишнината на датата й (10 май), като съчетава празника с този на светите братя Кирил и Методий (11 май), за да не се правели два празника един след друг. Не знам дали са ни в повече или в по-малко празниците, но сред белезите на идентичността на един човек е и рождената му дата. Така е и с институциите, така трябва да е и с НАЙ-институцията в таз земя българска, дето е имало повече време българска църква, отколкото българска държава. Иначе колко му е да смениш един празник (правеха го комунистите), да отмениш едно вековно шествие (за Гергьовден в Зографския манастир), да слееш два празника… Навремето (при комунистическия режим) българската ни самоирония беше измислила и подходящ виц: Един се възмущава от американците – „Тия са безделници!” А друг тихичко подмята: „А пък ние сме без празници!” Вицът беше измислен по повод работенето и в събота, и в неделя, защото все трябваше да се „отработва” не знам си какво. Въпросът все пак е какво и как празнуваме, съзнаваме ли важността на онова събитие от 927 г. или от 1235 г., или от 1953 г.? Онези хора са имали сили да творят история. Ние имаме ли сили да я осъзнаем поне тази история? Да почувстваме в себе си стремеж да бъдем достойни „зарад тях”? Патриаршията само в бялото було ли е съсредоточена, към което така жалко едни хора се стремят? Или това е признанието, достойнството, духовната сила, оставяща не просто следи, а величави паметници на църковност! В човешката история има парадокси, в църковната – също. Затова едни румънци сега се правят на по-старша патриаршия от нашата, също и руснаци, пък и сърби. Ние няма да сменяме реда на старшинството, но нека бъдем достойни за патриаршеското звание на нашата Църква. Защото не поредният номер, а делата правят историята. А за делата сме отговорни всички, до един!

На снимката: Исторически момент - възстановяването на Българската патриаршия на 10 май 1953 г.

4.7802197802198 1 1 1 1 1 Rating 4.78 (91 Votes)
1.pngСинодалният (синодният) сайт явно не се командва от "духовния наставник и ръководител", какъвто е изписан в неговите страници ученият и мъдър Сливенски митрополит Йоаникий. Защото днес за пореден път се оказа, че той няма представа кой и какви неща публикува в интернет-официоза на Българската православна църква - Българска патриаршия! Тогава излиза, че тази наистина важна медия е останала в ръцете на няколко амбициозни госпожи, за които не е проблем да излъжат или да охулят, стига те или хората около тях да излязат чисти от блатото, в което сами се накисват, вече все по-често. Оказа се, че редакционният екип най-безсрамно лъже, за да извади чиста от скандала шефката си, която, забележете, ръководи едноличен център против сектите. Защото нейна колежка, с която се подписват на една ведомост в храма, се е забъркала в "благотворителни" прояви на небезизвестната руска религиозна формация, тип секта, наречена "Анастасия", а у нас с името "Родово имение". Е, диригентката на църковния хор е музикант (при това много добър), тя може и да не знае, кое движение е секта и кое - не. Специалист й посочил грешката, за да внимава занапред. Но извън тези повече или по-малко нормални неща стоят лъжите за някакво уж пратено до Двери, пък непубликувано опровержение, за благородните цели на участието на църковния хор и т. нат. Ако е пратено, в интернет остават следите от всички материали. Къде е тогава това опровержение?! Кой им разреши да правят за резил интернет-официоза на БПЦ? Това да не е махленски стенвестник?! Или някои госпожи в този сайт се изживяват като началници НА БПЦ?!

4.8974358974359 1 1 1 1 1 Rating 4.90 (39 Votes)
Имах си навремето една мечта. Още като започнаха промените, ми се примечта следното (виж му на човека мечтите, да разбереш що за човек е!): сред политиците да преобладават вярващи хора, та и в храма да влязат вярващи политици; на празниците да присъстват, но да бъдат и през другите дни, храмът да им бъде „скришната стаичка” за размисъл и молитва, за да изпросват доброто за всички ни. Всъщност тук е мястото да кажа, че от малък съм си наивник. Защото нищо такова не се случи. Политическата класа се умножи, но политици не станаха по-вярващи хора. В църква влизат само на най-големите празници, когато и БНТ получава право да предава богослуженията, пъстро окичени с цвета на политическия ни елит. Започнаха вече „демократично” да се месят в религиозния живот, скалъпиха и разколи в по-големите вероизповедания. Повечето стоят хрисимо в храма (да се чудиш, те ли бяха ония, дето…), щото знаят, че ги снимат. Други пък точно там и тогава правят скандалите си, щото знаят, че ги снимат. Но и едните, и другите продължават да дават акъл на религиозните дейци: показват им, които мощи на кого са, дори им намират, ако няма; разпарчосват парченца от Христовия кръст (дето да се чудиш, какво прави в техните ръце!), а парчетата ги раздават не по различните партии, а по разните си избирателни райони и „тем предстоящим священноначальникам”; баш на този Великден пък един напорист софийски политик, но с богословско образование чак от Шуменския вуз взе да учи патриарха (дето е станал владика още в годината, когато тоя политик се е раждал), как се прави великденската служба. Според по-дребни църковници тоя политик се изрепчил на патриарха, понеже той е кротък човек, а и не било някак възможно да се изрепчи на президента, защото бил ограден от едни високи момчета със слухови апарати… Така или иначе това беше тазгодишният Великден на политиците. Пък за догодишния има време. Дано дотогава тоя да стане президент, та да видим, как ще я режисира великденската служба. Ех, ама и аз, нали съм си един такъв мечтател…

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (27 Votes)
1_91.jpgВелика събота е днес. Ден велик, но и особен. Наричам го просто особен ден, за да не го определям по-точно. Нашият Спасител и Господ пострада и във вчерашния ден умря на кръста за греховете ни, следобед беше погребан. Тогава със залеза настъпи и съботният покой; евреите не работят в този ден, не ходят много, освен до синагогата. Затова всичко е замряло. Примрели са сякаш и сърцата на Христовите апостоли, на мъжете и жените, които Го следваха през тези 3-4 години. За всички тях онази събота е била ден на отчаяна безпомощност. Чак до утре вечер някои от тях боязливо и без особена надежда ще споделят: „а ние се надявахме, че Той е Онзи, Който щеше да избави Израил…” (Лк 24, 21).

За нас сега денят е по-лесен – ние знаем, че Той ще възкръсне утре рано сутринта (макар и да го празнуваме в полунощ, всеки в часовия си пояс). Сега наричаме тази събота „преблагословена, в която Христос беше заспал и възкръсна тридневен!” И я тачим с благоговение. И живеем с надеждата за Възкресението, което със сигурност предвкусваме. Не ходим на гости, нито се занимаваме с празни работи. Избягваме и празни приказки. Затова Велика събота е повече ден на мълчанието в очакването на най-голямото чудо. Чудото на Възкресението, когато „възкръсна Христос и за умрелите стана начатък”. Защото Той не беше възкресен като дъщеричката на Иаир или дори като четиридневния Лазар, а възкръсна самовластно с обновено човешко естество – видимо и невидимо, плътено и безплътно. 

Да помълчим още малко, няколко часа още. За да можем след това с всички сили да извикаме:

ХРИСТОС ВЪЗКРЪСНА! НАИСТИНА ВЪЗКРЪСНА ХРИСТОС ГОСПОД!

 

 

И рече старецът...

Смирението е единственото нещо, от което имаме нужда; когато има други добродетели, човек все пак може да падне, ако няма смирение; със смирението обаче човек не може да падне.

Герман Атонски Стари