Мобилно меню

Мониторинг на коментарите в стредствата за масова информация, касаещи БПЦ.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (27 Votes)

origbg- Ваше Високопреосвeщенство, изборът Ви за Варненски и Великопреславски митрополит беше съпроводен с драматични събития – оспорване на първия вот от местните хора, касирането му от Светия Синод и всеобща радост в епархията от Вашия каноничен избор? Как оценявате всичко това?

- Това е един често задаван ми въпрос, на който винаги се готвя да отговарям. Трябва да кажа, че в много отношения съм мислил по друг начин за устройването на нещата във Варненската епархия. Това, което се случи, беше изява на съзнанието на православния народ, който живее там. В крайна сметка се стигна до този втори вот и моя избор за Варненски и Великопреславски митрополит. Приемам всичко това със изключителна радост, но и с чувство на велика отговорност. И дори с известен страх Божий, имайки предвид достойните архиереи, които са били в тази епархия. Цели 116 г. са служили двама владици – блаженопочившите дядо Симеон (1872-1937 – бел. ред.) и дядо Йосиф (1937-1988 – бел. ред.), последвани от почти четвъртвековното служение на дядо Кирил. Техният духовен ръст е огромен, достолепен, величествен. И остават в историята на светата ни Църква като пример за духовно развитие на епархията. А и извън нея. Известни са думите на цар Фердинанд при неговата абдикация през 1918 г., отправени към сина му Борис III: „Ако имаш проблеми, посъветвай се с дядо Симеон Варненски!. И сега, по Божия милост, идва и моят ред на човек, далеч не толкова достоен и далеч не с тези възможности. Но от друга страна, разчитам на искрената си вяра и на молитвата, която трябва да ми помага, разчитам на Божия народ, на клира и на всички онези хора, на които съм сърдечно благодарен за оказаното ми доверие, въпреки че избягвам да говоря в първо лице. Епархията е голяма, многопластова, затова много е важно общуването с всички живеещи на нейната територия.

Цялата статия: Митрополит Йоан: „Животът на духовника трябва да е евангелие”

4.7575757575758 1 1 1 1 1 Rating 4.76 (33 Votes)

8aВ ерата на съвременните технологии, когато представите за пространство и време придобиват други измерения, хората стават все по-отчуждени. Благодарение на комуникациите разстоянията вече не са пречка, но въпреки това все повече хора потъват в самотата си. Вече не познаваме съседите си, а срещите с близки и приятели са изместени от безкрайни разговори по мобилния телефон или в интернет. В надпреварата за материални придобивки, търсене на комфорт и икономическа стабилност духовните ценности сякаш отстъпват на заден план. Според отец Добромир Димитров от църквата „Св. великомъченик Мина” във Велико Търново тези динамични процеси подлагат на съмнение вярата в институциите, променят моделите на поведение, а в същото време хората непрестанно търсят цел и смисъл на съществуването си.

„Настъпва криза в семейството – казва отец Добромир. – Безразборните връзки, формалното отношение към околните уморяват човека. В него се поражда духовен глад. Това инстинктивно го тласка да търси исконното, вечното. В критични ситуации, когато сме изправени пред неизбежното, си задаваме въпроса за Бога и за Неговата помощ. Много хора си признават, че търсят Божията подкрепа, когато се случи нещо. Според мене това е положителното – да търсим Бога, когато се нуждаем от Него. Ако това е нашият начин на живот, ние Го търсим постоянно и изграждаме двустранна връзка. Много от нас имат някакво абстрактно понятие за Бога, че това е енергия, висша сила отвъд. Християнството обаче показва, че Бог е личност, приела човешки облик. Той е избрал да стане един от нас, да живее сред нас, да възкръсне заради нас, да вземе нашата човешка природа. Да общува с нас лице в лице, а не посредством някакви магични действия. Затова мисля, че човек, който открие това общение, намира своите търсения в живота и подрежда критериите си по важност и смисъл”.

Цялата статия: Отец Добромир Димитров: Отвъд всяка безнадеждност трябва да има вяра

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (15 Votes)

1lХрам на 4 века в гр. Белица възкръсна като легендарната птица Феникс. Само че не от пепелта, а от сметта. Църквата „Св. Димитър е била на косъм от унищожението и забравата. За нейното възстановяване помагали не само християните, но и мюсюлманите в населеното място. Спасена е по чудо, след като години наред се намирала в трагично състояние. Това е втората по старост в целия Пирински край света обител. „По-възрастна е църквата „Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат в разложкото с. Добърско, която е от 1614 г. Свещеници са категорични, че храмът в Белица е паметник на културата с национално значение и е най-старата постройка в целия планински град.

Началото на строителството на „Св. Димитър започва някъде ок. 1640 г. По това време местното българско население бере големи ядове с турската власт. На няколко пъти местните са принуждавани да събарят основите на храма, но после пак започвали градежа. В днешния си вид църквата е вдигната през далечната 1716 г. Прави впечатление, че е много ниска постройка, частично вкопана в земята, за да не се издига покривът й по-високо от минарето на джамията. Намира се близо до площада „Брего в западната част на Белица. Стенописите и иконописите са запазени и няма да се променят, а само се реставрират. Ремонтните дейности следят изкъсо местният свещеник Николай Попов и архиерейският наместник на Разлог Янко Русков. Те съблюдават дали всичко се прави по каноните на Българската православна църква.

Цялата статия: Древната църква в Белица възкръсна

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (25 Votes)

3cСпоред двамата кандидати за Неврокопски митрополит трябва да се продължи делото на покойния дядо Натанаил. Мелнишкият епископ Серафим и Браницкият епископ Григорий заявиха, че който и от тях да оглави епархията, трябва да приеме с готовност това послушание, да продължи и доразвие изграденото от митрополит Натанаил.

„Той работеше и с младежите, и с децата, той се занимаваше и с храмостроителство, със социална дейност. Този, който ще бъде избран, трябва да се постарае според силите си да продължи делото на покойния дядо Натанаил, което не е лека задача, заяви игуменът на Троянския манастир дядо Григорий. По думите на дядо Серафим върху основата, която дядо Натанаил е заложил в живота на Неврокопската епархия, трябва да бъде надграждано. Според него следващият глава на епархията трябва да отстоява единството сред християните.

Цялата статия: Кандидатите за Неврокопски митрополит искат да се продължи делото на дядо Натанаил

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)

28Българската църква ликува заради единството на вярващите в цялата страна и чужбина благодарение на смели клирици, подкрепяни от един сайт за църковни новини, който не се фокусира върху търсенето на сензация, но работи в дух на правда и грижа за вярващите си читатели, които искат да знаят, какво се случва в Църквата. Хиляди запалени свещи и много молитви просветляват Патриарх Неофит и Св. Синод в откриването на Божията воля по време на гласуването на клирици и миряни в Гоце Делчев за нов митрополит.

Развитието на скорошните митрополитски избори в България показва, че древният каноничен ред, основан на избора на архипастир едновременно от клир и народ, все още не е просто исторически спомен, докато епископи, с или без паство, в своето мнозинство биват избирани от синодите на автокефалните църкви въпреки изричното указание на 28-ото правило на Халкидон (Четвъртия вселенски събор през 451 г. – бел. ред.).

Давайки на патриарха на Новия Рим правото на хиротония на митрополитите в диоцезите на Понт, Азия (провинция в Западна Мала Азия с център гр. Ефес – бел. ред.) и Тракия, това правило все пак подчертава, че изборът на митрополити, както и на епископи, трябва да продължи да се случва в техните църкви.

Цялата статия: От България изгрява светлина за съборния път на Църквата

 

И рече старецът...

scale 1200От изказванията на преподобния Порфирий Кавсокаливийски (Атонски):

„Когато Христос дойде в сърцето, животът се променя. Когато намериш Христос, това ти е достатъчно, не искаш нищо друго, замълчаваш. Ставаш различен човек.

Ти живееш навсякъде, където е Христос. Живееш в звездите, в безкрая, в небето с ангелите, със светците, на земята с хората, с растенията, с животните, с всички, с всичко.

Там, където има любов към Христос, самотата изчезва. Ти си спокоен, радостен, пълноценен. Без меланхолия, без болести, без притеснения, без тревожност, без мрак, без ад“.

    Преп. Порфирий Кавсокаливийски