Мобилно меню

4.04 1 1 1 1 1 Rating 4.04 (25 Votes)

pic4 zoomВключвам се в дискусията (за въвеждането на „трети пол” от ЕС, бел. ред.), за да подскажа на Двери, че за втори път в новините на сайта се публикува информация, която не е съвсем вярна: още първия път по тази тема (тук) в съобщението се посочваше, че европарламентът е приел „Резолюция относно пътната карта на ЕС срещу…”, и сега отново се настоява, че е приета резолюция. Което, разбира се, не е вярно: приет е за разглеждане доклад, по който е гласувано. На основата на този доклад може да бъде приета резолюция (и навярно такава ще бъде приета в скоро време). Още по-неточно в горното съобщение на Двери (по-скоро – на публикувалия новината, Novinite.bg) е твърдението, че Европа въвежда трети пол. Европа не въвежда полове. Докладът на европарламента от 4 февруари 2014 г. визира определени лица, за които се смята, че са дискриминирани, като ги нарича ЛГБТИ – лесбийки, гейове, бисексуални, транссексуални и интерсексуални. Нито Европа, нито някой друг се опитва да въведе трети или четвърти, или не знам какъв още пол. Единствено медицината говори за три вида полова (не сексуална!) ориентация: мъж, жена и неопределен пол (както е известно, деца могат да се раждат, макар и рядко, с неопределен пол, нито мъжки, нито женски, и медицината смята, че тя е призвана да „поправи” тази несправедливост).

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (21 Votes)

ПетнотоТо се появяваше навсякъде, където имаше и най-малката вероятност нещичко да се случи неоцапано. Въпреки масираната рекламна кампания на всякакви прахове за пране, Петното винаги си оставаше неизличимо. Заплахата от Петното така стряскаше някои хора, че дори когато хващаха перото с най-добри намерения, ръката им трепваше и те неволно го изобразяваха някъде по белия лист, сред подредените редове с мъдри мисли. Други започнаха да се притесняват да правят каквото и да е, ако в резултата отсъстваше Петното. И на Петното не се налагаше да прави нищо друго, освен да гледа отстрани и да се подсмихва. Намесваше се само, когато е необходимо. Това се нарича професионализъм. В един момент Петното дори започна да се притеснява от конкуренция. Така де, където се появи едно петно, лесно се появяват нови и нови... Иди после докажи, че си истинското Петно, а не някаква поредна самозвана мръсотия! А годината полека-лека си измина... И не е толкова страшно, че опитите за изчистване на Петното се провалиха, страшно е, че май постепенно започваме да го приемаме за аксесоар. Толкова е фешън!

4.8461538461538 1 1 1 1 1 Rating 4.85 (78 Votes)

deti i cerkov564Първият пост след ръкоположението на съпруга ми. Трябва да сготвя месо за децата, защото са малки и болни. Пътувам две спирки, за да не си помисли познатата продавачка от кварталния магазин, че ние не спазваме постите. Да не се усъмни. Да не се отврати. Да не се изкуши.

И така за всяко нещо. Защото мисля, чувствам и вярвам, че колкото по-грешни сме, толкова повече трябва да внимаваме да не изкушаваме другите.

За обикновения човек, свещеникът е Божий човек. Всички тези приказки, че е същият грешник като нас не минават. Хората искат да знаят, че той е малко по-различен, малко по-встрани, ако не и по-нагоре от сивия, прашен път на ежедневното, земното, изкусителното. Иначе какъв е смисълът? Според тях, ако този човек не е поне малко по-осъзнат, по-въздържан, по-смирен, какъв е смисълът да го питаме за нас си. Каквото и да се говори, както и да се обяснява, ние искаме от лекаря да е лекар, от учителя да е учител и от духовника да е духовник!

Децата ми знаят, че трябва да са отговорни за поведението си. Не само, както всеки нормален човек е, но и защото всяка тяхна постъпка се свързва пряко с баща им, от там с църквата, от там дори със самия Бог.

4.7352941176471 1 1 1 1 1 Rating 4.74 (34 Votes)
dedobore
Писмото на епископ Борис, един от кандидатите за Варненски митрополит, след време трябва да се изучава в училище. То носи нещо от стилистиката на Елин Пелин и Чудомир - без тяхната изящна словесност, но пък с полагаемата се автентичност. Най-важното, което разбрах от това писмо, е че ако спечели изборите за митрополит, в което не личи особено да се съмнява, на протестиращите срещу него свещеници от Варна д..е да им е яко! В прав текст им се казва как ще бъдат разселени по селата из "Добруджа и Шуменско". Даже ги призовава да "напишат молби до новия митрополит, в които горещо, настоятелно и коленопреклонно ще го помолят да ги премести"... Вероятно Марк Лициний Крас е бил доста по-умерен в заплахите си към разбунтувалите се гладиатори на Спартак. Допадна ми и загрижеността на епископа за добрата отчетност в епархията и издаването на фактури и касови бележки за требите - не се съмнявам, че в Бачковския манастир това е утвърдена практика, която той възнамерява да пренесе и във Варна. Но изглежда най-много го притеснява, че и владиката не знае за размера на приходите, а това вече си е сериозен проблем. Хубаво си е то писмото, ама понеже е дългичко, май е изпаднал онзи лист, в който и сам епископът заявява готовността си, спечелил-неспечелил, да се откаже от С-класата и да се премести например в Лада "Нива" 4х4, която ще му позволи да стигне и до най-далечното село на Богоспасяемата му епархия. Така де, нали пастирът трябва да води стадото...
 

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)
20еВъпросът за собствеността на патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски” нашумя при честването на 100-годишнината от приключването на строежа му през 1912 г. Той придоби особена актуалност през последните няколко месеца, след като депутати от 42-то ОНС внесоха проект за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията. Според тях той ще реши не само случая с църквата „Св. Александър Невски”, но и със собствеността на много други църкви и молитвени домове на всички вероизповедания в страната.

Основният проблем в случая с храма-паметник (именно това определение е употребено в Наредбата на Св. Синод за неговото устройство, а и то е възприето още при появата на идеята за неговото построяване) е невъзможността на Св. Синод да представи документ за собственост върху тази църква. Такъв няма. В продължение на 100 години нито българските правителства, нито Св. Синод на БПЦ са повдигали въпроса за собствеността на храм-паметника „Св. Александър Невски”. Това не е случайно. И представителите на държавата, и тези на БПЦ са били единодушни, че църквата „Св. Александър Невски” не е просто храм, а „храм-паметник на едно велико събитие – освобождението на България”. Воден от това разбиране, Синодът предлага на западната му страна да бъде изобразено четенето на манифеста за обявяването на Руско-турската война от руския император Александър II.

 

И рече старецът...
Накажи душата си с мисълта за смъртта и като си спомняш за Иисус Христос, събери разсеяния си ум!
Св. Филотей Синаит