Мобилно меню

×

Внимание

JUser: :_load: Не може да бъде зареден потребител с номер: 118

4.9615384615385 1 1 1 1 1 Rating 4.96 (26 Votes)
ye.jpgНаистина българските студентите в Пасау, както и нашите студенти по всички краища на света са млади, умни и благородни хора с големи амбиции. Но липсата на елементарни религиозни познания у тях е поразителна. Наскоро запитах един млад българин, защо не го виждам в църквата ни, той ми отговори:

- Отче, аз нося Бога в сърцето си и се моля вкъщи, освен това събота вечер сме на дискотека и в неделя сме на работа и... 

Цялата статия: Младежите ни са далече от вярата в Бога!

4.8666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.87 (30 Votes)
“Не е добре човек да живее сам”
(Бит. 2:18а)

Посвещава се на читателите на “Двери”,
и на Иван Иванов, студент-
богослов от пети курс

Ние, хората живеем в общество, така сме устроени и това е най-голямата ни утеха понякога – в радости и болки не сме сами. От споделянето радостта става все повече радост, а болката се превръща в половин болка. Но най-силно можем да почувстваме радостта в празника. Това не е възпоменаване на дадено събитие, а негово живо предаване и ново съпреживяване на духовното, и именно затова празникът се чувства най-силно, когато сме единни и когато сме заедно. Въпреки етикета, възприет в обществото, празникът не се изчерпва с времето и пространството, и традицията (в добрия смисъл на думата) на тържествуването, ликуването се изпълнява, именно в кинонията. В този смисъл нито времето, нито пространството имат някакво същностно значение и не биха могли да помрачат даден празник[1], щом той трябва да бъде споделен с ближните. При определени исторически обстоятелства радостта от Възкресение Христово е била възвестявана дори и в съветските концлагери, където православни духовници и техните чеда са празнували.
Цялата статия: Заедно в празника на св. Климент

3.6470588235294 1 1 1 1 1 Rating 3.65 (17 Votes)
1_9.jpgНяма и месец, откакто Св. Синод на Румънската православна църква взе решение (на 24 октомври т. г.) да нахлуе открито в чужда каноническа територия, и властта в нашата северна съседка му се отблагодари: увеличи му заплата и я приравни с президентската (виж тук)! Явно има защо...

Иначе отвъд Дунава не са цъфнали, още по-малко са вързали икономически и те като нас. Но техните политици имат друго целеполагане. И умеят да се отблагодаряват. А у нас политиците взеха, че орязаха и данъчните облекчения при дарения за вероизповеданията. И само католиците протестираха (виж тук). Всички други робски си мълчат, сякаш са още в периода 1944-1989 г.


Цялата статия: Румънците се отплатиха на патриарх Даниил

4 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (15 Votes)
1_3.jpgПловдивският нов кмет Славчо Атанасов, който е заявявал неведнъж положително отношение към православната вяра, или се е объркал нещо, или не е наясно с нещата с предмета "Религия". Заявил е, според съботния брой на в. "Стандарт", че ще се въвежда в Пловдив свободно-избираем предмет "вероучение" или "вероизповедание" (и двете названия ги има в дописката на журналиста).

Срещал се е с митрополита на Пловдив Николай, разговаряли са, и двамата са против проектите на МОН (макар те още да не са съвсем ясни), но да заявяваш, че ще въведеш свободно-избираем предмет (СИП), който си е въведен за цялата страна още по времето на първия просветен министър от кабинета на Ив. Костов.

Цялата статия: Уж нов СИП-Религия в Пловдив, а той всъщност е въведен от 10 години!

4.2 1 1 1 1 1 Rating 4.20 (35 Votes)
Христо БеровДо Негово Високопреосвещенство Видинския митрополит Дометиан

Ваше Високопреосвещенство, дълбокочтимий Владико!
Доводите за това мое обръщение към Вас са продиктувани от обстоятелствата, които засегнаха Ваше Високопреосвещенство през последните няколко седмици. Бях решил да изразя позицията си на мирянин още на 29 октомври, но поради множество ангажименти и технически трудности не ми се удаде. Днес, след като изгледах, макар и с немалко закъснение последното неделно предаване „Вяра и общество”, реших, че не бива повече да отлагам!
Цялата статия: Отворено благопожелателно писмо до Видинския митрополит Дометиан

 

 

И рече старецът...

Когато човек се моли, той се държи към Бога като към приятел – разговаря, доверява се, изразява желания; и чрез това става едно със Самия наш Създател.

Св. Симеон Солунски