Мобилно меню

4.5196850393701 1 1 1 1 1 Rating 4.52 (127 Votes)
митрополит ЙосифЕдин неделен ден - най-обикновен. Само че летен и горещ. При това в Манхатън, прочутия нюйоркски квартал. Дето въобще не е, за да живееш в него – нито в делник, нито в празник. И точно на това място - един оазис, само че духовен.

В оазиса забравяш жегата, утоляваш жаждата, срещаш други, потърсили спасение, създава се общност, дори за пръв и последен път да ги срещаш останалите. Защото в оазиса има нещо значимо, което свързва хората, независимо колко и дали въобще ще останат заедно. Те се чувстват облагодетелствани от една и съща живителна даденост. Изпитват благодарност. Дават път на доброто в себе си. Мислят положително (или по американски - позитивно!), постъпват добронамерено. Доброто ражда добро. Заражда се надежда, огряват първите лъчи на любовта. И всичко това се случва само в оазиса, място на отмора от дългия път през пустинята, място на спасение.
Цялата статия: На църква в Ню Йорк (обновено със снимки)

4.9666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.97 (30 Votes)
По повод приемането на Македоно-българската източноправославна църква "Св. Георги" в гр. Торонто, Канада, в Епархията на САЩ, Канада и Австралия на Българската православна църква – Българска патриаршия, станало на епархийския събор.

Вярно е, че всеки ден е Божи ден. Вярно е също, че този ден беше един от тях. Уж ден като всички останали, но за нас – представителите на Македоно-българската източноправославна църква "Св. Георги" в гр. Торонто, Канада, този 16 Юли на 2011 година ще остане паметен. За първи път нашата енория присъства на събор на нашата епархия - на САЩ, Канада и Австралия на Българската православна църква – Българска патриаршия. Нищо, че този септември ще празнуваме 70-годишнината на храма. Всъщност съборът е “само” 36-ти пореден, но църковната община при храм "Св. Георги" за жалост е напуснала епархията ни преди да започнат съборите въобще.
Цялата статия: Завръщане (обновено със снимки)

4.7582417582418 1 1 1 1 1 Rating 4.76 (91 Votes)
И така, преди някое време, световноизвестният художник Кристо, реши да опакова в присъщия си маниер Райхстага в Берлин. Тогава в германското общество започнаха едни дебати, дали това не е поругаване над национален символ, та спориха доста дълго, накрая Райхстагът беше опакован за няколко дни. Туристите минаваха и щракаха с фотоапаратчета. Без да е Кристо, един незнаен юнак направи нещо подобно с паметника на Червената армия в София. Без разрешение и с подръчни средства. Пак имаше туристи, а цифровите вече апаратчета, навъртяха терабайти в рамките на часове.

Не ми се обсъжда постъпката. За нея отново има изписани терабайти в мрежата. Мнения всякакви. С аргументите и на двете страни, когато изобщо има аргументи, мога само да се съглася. Мисълта ми, обаче, е за друго.
Цялата статия: Разкрасени шмайзери и бели стотинки

4.5382585751979 1 1 1 1 1 Rating 4.54 (379 Votes)

254799_10150223717891988_506671987_7237379_3464861_n.jpg„Оповестиха“ ни с поредната порция досиета. Избирателно, както винаги досега през годините на така наречения „преход“ към така наречената демокрация. Поради което и самото „оповестяване“ отдавна се обезсмисли като идея. Нищо, че „избраните“ този път бяха от средите на преподавателите по богословие, което (богословието) само по себе си достатъчно успешно предизвиква изблици на обществени чувства. Така де – нали регулярно трябва да мием собствената си съвест. Щом и тези в и около Църквата са маскари, ние ли пък ще се чувстваме виновни за каквото и да било? Разбираемо е и е човешко – „твърде човешко“. За онези, които са спрели да обръщат внимание на стратегията и тактиката на това „оповестяване“, новина няма или, ако има, тя не е интересна. И няма да бъде интересна, докато не бъде осмислена и обговорена църковно. Има обаче и една друга категория „кадри“ в богословските среди – категорията на тези, които са имали късмета да се родят достатъчно късно, за да не попаднат в „бащинската“ прегръдка на ДС, и за които това си е жив повод за разчистване на стари сметки със стари учители (всеки със своите си), които никога не са могли, а комай няма и да могат да настигнат. Тук го няма гласът на правдата. Вместо него фалцетно се надига така познатият порив към реваншизъм, който захранва с нова сила духа на взаимното подозрение, групирането „по интереси“, интригантството – всички тези неща, които са хранели с кадри ДС в миналото, хранят я и днес. Тъжно, но, уви, и типично по нашенски. Наистина хубаво е, че на Страшния съд няма да ни съдят нашите „ближни“…

4.7735849056604 1 1 1 1 1 Rating 4.77 (53 Votes)
DSC06140.JPGЧудно нещо става! При замонашването си всеки монах дава обещание с Божията помощ да пребивава в манастира до края на живота си. Мое смирение обаче поради изпълнения на други послушания цял живот почти съм далеч от моя Троянски манастир. Повишен във висок духовен сан и изпратен далеч от Родината и манастира, аз не мога да се похваля с популярността и народната обич, с която се ползваше старецът Назарий. Макар да прекара почти целия си живот в труднодостъпния Кокалянски манастир в стриктно изпълнение на монашеските обети със скромност и смирение, търсещите духовността люде го намериха и в планината. И въпреки изкушенията на дявола, те успешно ги преодоляваха и от „дяволския мост” нагоре с търпение и въздишки не позволяваха тревата да зарасне по стръмната пътека до самия манастир.
Цялата статия: Как да преодолеем скръбта за дядо Назарий

 

 

И рече старецът...

Стреми се с всички сили да проникнеш със сърцето си дълбоко в църковните чтения и пения и да ги издълбаеш върху скрижалите на сърцето си.

Игумен Назарий