Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

2019 09 09 1429Книгата Иконите разказват. 21 икони от Рилския манастир е насочена към ученици, учители, преподаватели, студенти, хора, интересуващи се от символиката и посланията на православната икона. Авторите – д-р Полина Спирова и д-р Златина Каравълчева – представят сбирка от икони от Рилския манастир, която съдържа изображения на Иисус Христос, св. Богородица, на главните християнски празници и известни светци, чието календарно честване е в рамките на учебната година. Чрез символите, образите и цветовете пред читателите се разкрива същността на празника, неговото значение в Божието домостроителство и участието на човека в него.

Книгата е във формат А4 и е удобна за ползване от самите ученици, учители и всички, които ценят православната икона. Някои от обяснителните текстове към иконите са актуализирани и разширени. Те са чудесна възможност за запознаване с православната догматика през погледа на иконописта.

Изданието се осъществява  с благословението на Св. Синод на БПЦ.

Изключителният дизайн и пълноцветният печат правят сборника желан подарък и ценен справочник за православната иконография.

Книгата Иконите разказват. 21 икони от Рилския манастир е на цена 15 лв. и вече се продава в книжарницата на столичния храм „Св. Седмочисленици“ и в „Български книжици“. А във Варна - в книжарница "Благослов" в храм Св. арх. Михаил" на ул. "27 юли".

2019 09 09 1431

2019 09 09 14322019 09 09 1432

Вижте още: Ново издание: „Иконите разказват. 21 икони от Рилския манастир“

4 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (4 Votes)

2019 03 20 1701Православие и благовестие през ХХІ век на младия гръцки богослов Димитриос Керамидас е съвместно издание на Русенска митрополия и фондация „Двери“. Книгата излиза по инициатива и с подкрепата на Русенския митрополит Наум. Тя е част от усилията на архиерея за възраждане на мисионерската дейност на Българската православна църква.

Книгата описва богословските принципи на мисионерската дейност и как следва да се осъществява тя в съвременното общество с неговите предизвикателства, каквито светът досега не познава. Важен акцент в изданието се поставя върху мисионерската природа на Църквата, погледната през призмата на Светия и велик събор в Крит (2016 г.), през неговия дух и конкретни решения.

Авторът на книгата, Д. Керамидас, който е професор в университета „Грегорианум“ в Рим, в предговора към българското издание изразява надежда, че неговият труд „ще даде плод, като предизвика градивен и зрял размисъл у читателите и въобще в православната богословска общност в обичната България“.

Преводач на книгата от гръцкия оригинал е д-р Златина Каравълчева.

Изданието е налично в книжарница „Български книжици“ в София и столичния храм „Св. Седмочисленици“.

В проекта Живо Предание можете да прочетете една от главите на книгата: „Съвременни поуки от проповедническото дело на светите Кирил и Методий“.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

cover markКнигата Свети Марк Ефески и Флорентийската уния е дело на бележития руски богослов, познавач на светоотеческото наследство и преводач на творения на св. отци архим. Амвросий (Погодин). След като беше публикувана в проекта Живо Предание тя се публикува и като печатно издание по инициатива и с благословението на Варненския и Великопреславски митр. Йоан, който е автор и на предговор към нея. Печатното издание е съвместен продукт на Варненска и Великопреславска св. митрополия и фондация „Двери“.

Книгата представлява подробно изследване от православен автор върху Фераро-Флорентийския събор (1438-1439) – исторически последния сериозен опит за обединение на Православната и Римокатолическата църква. Съчинението е исторически разказ на автора за тези събития, но по-голямата част от неговия труд се състои от самите документи, отразили работата на събора.

Българското издание на този труд е уникално с това, че изворите са преведени на български от оригиналните езици от опитния преводач от латински и старогръцки – проф. д-р Иван В. Христов, преподавател в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Той е проследил цитираните от архим. Амвросий (1925-2004 г.) старогръцки и латински текстове според съвременните им текстовокритични издания и те са предадени с максимална точност на български език.

Цялата статия: Св. Марк Ефески и Флорентийската уния

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)

2018 11 15 0955Фундаменталният труд на архиеп. Йоан (Шаховски) Философия на православното пастирство е съвместно издание на Софийска митрополия и фондация „Двери“. Целта на изданието, което първоначално излезе на български език в проекта Живо Предание, е да се предоставя на настоящите и бъдещи пастири на Софийска епархия като ръководство в тяхното служение.

Книгата на архиеп. Йоан е предназначена преди всичко за църковните пастири, тъй като именно към своите събратя по служение авторът насочва своето слово. В същото време обаче тя е много ценна за всеки православен християнин, който може да открие в нея отговори на много вълнуващи го въпроси, като например за християнското отношение към властта, към бедността и богатството, към материализма, към неправославните и атеистите и др.

Книгата е ценна най-вече с това, че говори на обикновен, несложен език, който прилича на eвангелския. Неслучайно в нея изобилстват цитатите от Св. Писание. Тя е чужда на всяка схоластика, написана е поетично и вдъхновено. Личи си колко много бъдещият архиепископ е обичал Христос и колко се е повлиял от духа на св. Евангелие – той е откровен, точен в думите си, огнен в словото си, нелицемерен, чужд на всяко фарисейство.

Философия на православното пастирство (с твърди корици) се продава в „Български книжици“ и в книжарницата на храм „Св. Седмочисленици“ в София. Във Варна изданието може да се намери в книжарница „Благослов“ в храм „Св. архангел Михаил“.

Цената е 15 лв.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

2018 09 18 1419Комплектът „Празник в класната стая“ е учебно пособие за християнско ограмотяване на ученици от 3 и 4 клас. Целта му е децата творчески да осмислят посланието на най-важните християнски празници, отбелязвани в училищна среда.

Комплектът „Празник в класната стая“ се състои от папка за учениците със седем образователни картички и Слънце на добродетелите и помагало за учителя. Пособието за учителя включва разработени осем урока, разпределени равномерно през цялата учебна година: Светлината на добродетелите; Ден на народните будители, Въведение Богородично; Бъдни вечер; Св. патриарх Евтимий; Благовещение; Възкресение Христово; Свети Кирил и Методий. Към помагалото за учителя има също така методически указания, идеи за училищно отбелязване на християнските празници, пиеси и викторина за училищно отбелязване на празниците.

Образователните картички предполагат изготвянето на определено изделие в края на часа – поздравителна картичка, украшение, 3D пъзел и др. Картичките съдържат и занимателни задачи, използвани в хода на урока.

Цялата статия: Празник в класната стая
Страница 1 от 3