Предлагаме на Вашето внимание два откъса от книгата "Истински избор" на известния американски православен публицист и апологет Фредерика Матюз-Грийн. В момента се подготвя и българският превод на книгата, който е заплануван да излезе от печат през 2008 год.
Вече над двадесет и пет години нацията е затънала в тресавището на изключително трудната полемика относно абортите. “Затънала” е много подходящо определение; едни и същи изтъркани спорове се водят отново и отново и понеже спорещите страни си карат, както си знаят по успоредни прави, без да се опровергават един друг, не е възможно да се стигне до разрешаване на проблема. Намираме се в пълна безизходица.
И все пак никой не е доволен от статуквото – цялата ни култура е пропита от подсъзнателна неловкост по отношение на абортите. Презумпцията, че ще са достъпни, преобърна из основи очакванията ни към поведението на жените – сексуално и изобщо. Как бихме могли да живеем без аборти?

За моя изненада тези редове разкриха елемент на единомислие насред задънената улица. Те не само бяха подети от противниците на аборта, но станаха и “Цитат на седмицата” в бюлетина на Асоциацията по семейно планиране, както и “Цитат на месеца” в бюлетина на Привържениците на свободния аборт. Очевидно симпатизиращите на свободния аборт бяха съгласни с противниците на абортите, че независимо от идеологическите им различия, абортът е ужасен избор.

Анкета сред управителите на центрове за бременни
Един очебиен източник на отговори бяха хилядите центрове за бременни из страната – ресурсни програми, които предлагат съветничество с оглед запазване на бебето, както и подслон, дрехи и всякаква друга помощ безплатно за бременните жени. Вероятно никой друг няма повече опит в анализирането и разрешаването на проблемите на бременността. Направих анкета с помощта на професионални статистици, анкетьори и специалисти по грижи за бременната жена и разпратих близо две хиляди екземпляра. Отговорите се получаваха в кабинета на Джеймс Роджър, професор по психология в Уийтън Колидж с богат опит в статистиката и методологията на проучванията. Асистентката му, Ейми Милър, въведе данните и изготви крайния доклад.


Този резултат също предполага, че проблемите, които възникват след раждането, са по-обезкуражаващи отколкото проблемите по време на самата бременност. Ако бременността бе единственият проблем, осиновяването нямаше да е от никаква помощ.

Един допълнителен въпрос в края на анкетата получи учудващ, но и доста насърчителен отговор. “Склонни ли сте да работите съвместно със защитници на абортите за облекчаването на тези проблеми, ако личните убеждения относно аборта не се повдигат като проблем?” Огромна част – 79% - отговориха с “да”. Някои бяха записали, че вече го правят – например търсят помощ от активисти на движения против домашно насилие или в помощ на жертви на изнасилване.
Доколкото знам, в единствените две други подобни проучвания при жени събирането на информация за причините за техните аборти не е била основна цел; те са се концентрирали основно върху стреса след аборта.
Обсъждания в групи жени, претърпели аборт

Посетих общо седем града в Америка: Лос Анджелис, Кливланд, Чикаго, Вашингтон, Финикс, Тампа и Бостън.
Докато четири от петте най-често цитирани от центровете по бременност проблеми включваха практически нужди, жените в групите без изключение говореха за натиск във взаимоотношенията; всяка казваше, че е направила аборт или за да угоди на някого, или за да предпази някого. До абортите се е прибягвало за да се угоди на бащата на детето, който настоявал за това по различни начини – от откровена принуда до пасивна липса на подкрепа; за да се угоди на един или двамата родители (най-често на майката на жената); или за да се презпазят родителите, смятани от жената за неспособни да понесат стреса от бременността. Никоя не каза, че е абортирала, защото се е страхувала, че родителите й може да я наранят физически.

Друг начин, по който проекта отчете какво казват жените след аборт, бе чрез преглеждане на данни от над петстотин случая, когато жени са описвали собствените си преживявания. Тези резултати се различават от резултатите при групите и центровете.

Докато се изготвяше анкетата за центровете за бременни, ми стана любопитно как ще отговорят на същата анкета съветниците от клиниките за аборти. Какво споделят клиентките с тези съветници относно причините, поради които прибягват до процедурата? Дали съветниците ще изброят същите проблеми като центровете? В общи линии, какво можем да научим за проблемите на бременността от тези, които се намират от другата страна на барикадата?
За тази цел направих редица опити да се свържа със защитници на свободния аборт. Но въпреки усилията ми, не успях да установя връзка с никой, който да ми е от полза – попадах или на преднамерена нелюбезност, или на малодушие. Обикновено изобщо не пристигаше отговор, но понякога имаше първоначален положителен такъв, последван от размисляне и разколебаване.

Разбира се, не е лесно да спечелиш доверие, когато войната се води от десетилетия. Но след като този проект първи разчупи леда, някоя следваща подобна покана може да има по-голям успех.
Думи на автора

Едва в последните години започнах активно да пиша и говоря по настоящата тема и някои от колегите ми в тази кауза смятат, че други подобни мои схващания – за войната и смъртното наказание – все още клонят прекалено в ляво. Противопоставянето ми на абортите са базира не на прехласване по чара на бебетата и по сладостите на семейния живот, а на убеждението, че е погрешно да се разрешават проблемите с насилие. Вярвам, че този принцип на ненасилие се простира дори до злото, каквото представлява агресивната или ненавистна нагласа към противниците ни. По тази причина подкрепям и редовно участвам в диалозите между защитниците и противниците на абортите (организирани от новото движение “Допирни точки”).



Предговор към книгата "Истински избор"
За друг откъс от книгата, вижте "Случаят Джийн"
Тема: Абортът - улица без изход

епископ Тихон се оказа дъновист
"от първи дъх"
Mонах Михаил Хаджиантониу:
> Откраднато покаяние
> Къде отиват децата след аборт?
Йорданка Дърмонска:
Убий го, няма кой да реве за него
Фредерика Матюз-Грийн:
> Абортът като избор

> Случаят Джийн
Митрополит Антоний Сурожки:
От момента на зачатието зародишът вече е човек
свещ. Петър Цанков:
Абортът е узаконено убийство
свещ. Йордан и презвитера Йорданка Василеви:
Радостта да станеш родител (слайд филм)