Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)

Picture3Названието произлиза вероятно от латинското sapor, което означава вкусно. И досега в Гърция така се наричат сосовете или марината за приготвянето на различни ястия. Византийските рецепти по правило не съдържат пропорции на съставките, всичко е зависело от «преданието» и личния вкус на готвача.

При приготвянето на храната византийците са се стремили да постигнат преди всичко дълготрайност, поради липсата на условия за съхраняването й – продуктите са били осолявани, изсушавани, мариновании и т.н. Месото е присъствало много рядко на трапезата им, рибата и зехтинът са били стоки на лукса.

Предложената рецепта «Риба саворо» е демонстрирана по време на изложбата «Часовете на Византия» в Солун през 2002 г., където участниците в международен семинар за храната на византийците са изпълнили (и дегустирали) различни византийски рецепти.

Продукти:Picture4

1,5 кг. риба – барбун или паламуд, нарязан на филии.

700 гр. черни стафиди

1 литър зехтин

350-400 гр. хубав оцет

5-6 клонки ливаново (тамяново) дърво

10 скилидки чесън, нарязани на филийки

Сол

Приготвяне:

  1. Почистете и измийте рибата. Осолете я и я оставете 15 минути.
  2. Оваляйте рибите в брашно и ги изпържете.
  3. Извадете изпържените риби от тигана и ги оставете да изстинат напълно.
  4. Всички останали продукти (без рибата) се поставят в тенджера и се варят, докато омекнат стафидите и чесъна.
  5. Посолявате леко маринатата на вкус.
  6. В глинен съд поставяте на дъното част от стафидите от маринатата, която трябва да е гореща. Отгоре подреждате един ред от рибата, заливате я с горещата марината и слагате отново стафиди. Това се повтаря, докато поставите цялата риба. Накрая се излива цялата марината, като е важно рибата да се покрие изцяло със зехтин, за да не се развали. Оставяте ястието на хладно място или в хладилник минимум за 3-4 дни.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9qfkk 

Разпространяване на статията: