Мобилно меню

3.2222222222222 1 1 1 1 1 Rating 3.22 (9 Votes)

 MG 3088В средата на септември 2015 г. в Чикаго се проведе шестото събрание на каноничните православни епископи в САЩ, съобщи за Двери митрополитът на САЩ, Канада и Австралия Йосиф. Главната задача на представителите на дванайсетте православни юрисдикции в САЩ беше да излязат със становище относно административното управление на православните юрисдикции в САЩ. Обсъдени са били предложенията на Комисията за канонично регионално планиране, която трябвало да изготви общоприето от всички епископи решение за функционирането на различните православни юрисдикции в САЩ и то после да бъде предложено за гласуване на Всеправославния събор през 2016 г. във Фенер.

Становището на Българската православна църква по този казус беше изразено от Св. Синод през декември 2014 г., уточни митрополит Йосиф. Тогава българските архиереи изразиза позиция относно работата на т. нар. епископски събрания в диаспора, чието създаване беше единодушно прието от представителите на поместните православни църкви на предсъборното съвещание през 2009 г. с цел да се отстранят аномалиите в църковния живот в диаспора. (Междувременно тези епископски събрания започнаха да действат и дават добри резултати за православното сътрудничество в диаспора - б. р.). В становищете на Св. Синод се казваше, че БПЦ държи да запази своята юрисдикция над диаспората ни в САЩ и не приема делегирането на по-големи права, освен консултативни и организационни, на поместните епископски събрания. Тази позиция беше отново изразена и на шестото епископско събрание в Чикаго.

Подобни становища са изразили и Антиохийската, Московската, Сръбската и Грузинската патриаршии, както и от синода на Руската православна църква зад граница - Московска патриаршия и от Православната църква в Америка. Според преобладаващото мнение православното паство в САЩ не е хомогенно, има специфични потребности, което налага юрисдикционните граници да не бъдат променяни, нито заличавани.

Шестото събрание на каноничните православни епископи в Америка обаче постигна консенсус да се продължат усилията за отстраняване на каноничните аномалии, които съществуват в Америка (сред тях са, напр., наличието на повече от един епископ в даден град, както и упражняване на юрисдикция от епископите не на традиционния териториален принцип, а на етнически принцип - б. р.). В тази връзка ще се направи опит да се създадат канонични структури за единно пастирско служение в различните райони. За целта Комисията по канонично регионално планиране ще извърши задълбочено проучване на нуждите и характеристиките на отделните региони в Америка.

Официалният доклад на шестото събрание на каноничните православни епископи относно диаспората в САЩ ще бъде изпратен до главите на поместните православни църкви, които ще имат събиране през януари 2016 г. в Истанбул. На тази среща те ще обсъждат въпросите, които ще бъдат поставени на предстоящия Всеправославен събор, а сред тях е и положението на диаспората в САЩ.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9hc4p 

Разпространяване на статията: