Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (8 Votes)

50Украинската православна църква (МП) направи обръщение към народа във връзка с 1000-годишнината от успението на равноапостолния княз Владимир, покръстител на Киевска Рус, която се отбелязва през тази година с големи тържества в Украйна и Русия.

В обръщението се призовават всички православни християни да спрат военните действия и да застанат на позициите на диалога, преди да бъде премината опасната черта, след която военният конфликт може да стане неуправляем и да прерасне в световна война. Опровергават се и публикации в местната преса, които особено изобилстват през последните месеци и според които каноничната Православна църква в Украйна обслужва интересите на Русия, а не защитава украинския народ. Накрая в посланието се потвърждава готовността на каноничната Църква да работи за обединение с непризнатите църковни групи в страната - така наречените Киевска патриаршия и Украинска автокефална църква, но без намесата и не под натиска на държавната власт. Припомняме, че двете неканонични църкви планират свикването на среща за обединение през септември т. г. и призовават Цариградската патриаршия да признае техния каноничен статут.

И по-конкретно в обръщението към народа, подписано от предстоятела на УПЦ митрополит Онуфрий, се казва:

"Днес, 1000 години след блажената кончина на св. княз Владимир, нашият народ минава през тежки изпитания. В Донецка и Луганска област продължава силовото противопоставяне. Умират и страдат хиляди ранени, не само военни, но и мирни жители. Огънят на войната, разпален на изток в Украйна, заплашва да се прехвърли не само в други региони на Украйна, но и в целия европейски континент. Човечеството се оказа на границата на глобален въоръжен конфликт, който може да има ужасни последици за цялата цивилизация. Ние сме длъжни да се спрем пред тази опасна линия и да търсим път към разбирателство. Дори най-дълбоките противоречия трябва да се решават по пътя на диалога, на масата за преговори, а не във въоръжен конфликт, чийто заложник става мирното население.

Решително подчертаваме, че Украинската православна църква е за държавната независимост и териториална цялост на Украйна. Нашата църква обединява цяла Украйна. Тя е Църквата на украинския народ. Нейните вярващи живеят и на Запад, и на Изток, на Юг и на Север в Украйна. В състава й влизат хора от най-различни националности и различни политически убеждения. Но всички ние сме обединени в Христос. Точно така единна в многообразието трябва да бъде и нашата Родина - Украйна.

Също така категорично отхвърляме всички клевети срещу Украинската православна църква и нейните епископи, които в последно време се разпространяват в някои родни средства за масова информация. От времето на св. княз Владимир и до днес нашата Църква винаги е споделяла със своя народ неговите радости и страдания. Всички опити да се обвини УПЦ в липса на патриотизъм са популистки. Вместо сложното време да ни обединява за постигането на общата цел - благополучието и стабилността на държавата, някои се опитват да ни разделят отвътре и по този именно начин разрушават мира в Украйна.

Ежедневно във всички наши храмове се възнасят молитви за мир в Украйна. Проповедите на нашите епископи и духовници са насочени към намаляване на нивото на агресия в украинското общество. Само преодолявайки ненавистта в себе си и нетърпимостта можем да вървим към установяването на мир в Украйна.

УПЦ оказва постоянно помощ на украинските военни, семействата на загиналите и мирните граждани в зоната на военните действия. Нашите епархии постоянно изпращат хуманитална помощ в Донецка и Луганска област. И по-конкретно от началото на годината мирното население на Донбас получи чрез църковните ни центрове почти 2.5 хиляди тона хуманитарни помощи, състоящи се от хранителни продукти, медикаменти, дрехи, хигиенни материали, детски храни. Благодарение на църковните благотворителни инициативи за зимно-пролетния сезон са събрани повече от 5 милиона гривни. Тези средства отидоха за помощ на мирните граждани, бежанците и украинските войници.

Почаевската лавра и Житомирска епархия предоставиха на украинската армия два автомобила за спасяване на ранените. Православните вярващи в Запорожието ремонтираха военната болница и закупиха оборудване за нея. Важната мисия на Църквата е спасяването на мирните жители, извеждането им от зоната на бойните действия.

Свещениците от епархията в Донбас, рискувайки живота си, ежедневно се грижат духовно за тези, които не могат да напуснат епицентъра на войната. Много от местните храмове станаха истини убежища и благотворителни кухни за бедните. Въпреки рисковете свещениците полагат усилия за освобождаването на украинските военнопленници.

Освен материална помощ Църквата осъществява и духовна опека над украинските военни. Днес са създадени 10 центъра за духовна подкрепа и рехабилитация на участниците в бойните действия. В различните области на нашата Родина свещениците на УПЦ опяват загиналите, които с цената на живота си защитаваха целостта на украинската държава. Църквата не оставя и вдовиците и децата, загубили своите роднини във войната. Отделните епархии подкрепят материално семействата, загубили своите мъже.

В това сложно време призоваваме всички вярващи от УПЦ да последват на дело примера на благотворителност, оставен ни от св. княз Владимир.

Кървяща рана в тялото на Украйна стана и трагичното църковно разделение. Значителна част от нашите сънародници, които изповядват православната вяра, вече трето десетилетие се намират извън общение с всемирното Православие. В последно време религиозните общини на нашата Църква нееднократно са подлагани на опити за превземане на храмовете в полза на т. нар. Киевска патриаршия. Към този момент са превзети 23 храма на УПЦ. По този начин енориашите на УПЦ се лишават от възможност да посещават своите храмове и да служат богослужение в тях. Особено безпокойство предизвиква фактът, че нерядко тези незаконни действия се случват с мълчаливото съгласие на местните власти или дори с тяхното съдействие. Това съществено усложнява възможностите за преодоляване на църковния разкол.

Призоваваме всички верни чеда на УПЦ да не се поддават на провокации, да не проявяват агресия и да се отнасят с искрена християнска любов към всички, кито не споделят нашия стремеж да бъдем в благодатно единство с всички православни църкви по света".

 

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9hufx 

Разпространяване на статията: