Мобилно меню

4.1578947368421 1 1 1 1 1 Rating 4.16 (19 Votes)

Church of_Cyprus_logoНа заседанието си на 19 март 2015 г. Св. Синод на Кипърската православна църква е взел решение да основе висша богословска школа. Предложението е направено от главата на тази църква, архиепископ Хризостом ІІ. Според решението богословската школа трябва да започне работа от месец септември т. г.

Както беше споделил пред наш сътрудник миналия месец архиепископ Хризостом, той възнамерява обучението да е безплатно, да се осигури и пансион за студентите. А преподавателският състав ще се събере от опитни академични богослови от Гърция и други страни.

В Кипър има духовна семинария, но никога досега не е имало висша богословска школа (факултет или академия). Кипърските богослови обикновено се обучават в богословските факултети на университетите в Атина и Солун, рядко и в други страни. До 1971 г. повечето от тях са се обучавали в богословската школа на Вселенска патриаршия на о-в Халки, Мраморно море, която в онази година беше закрита от турските власти. Същевременно професори по богословие от Кипър днес преподават в Атина и Солун, в духовната семинария на Александрийската патриаршия в столицата на Кения – Найроби и др. Създаването на висша духовна школа е от голяма важност не само за Кипърската православна църква, но и за съседните църкви – Йерусалимска и Александрийска, които също нямат свои висши школи, а клирът им е предимно гръцки. Другата съседна православна църква, Антиохийска патриаршия, има вековна традиция на обучение на кадрите й в гръцки богословски школи, макар да има свой богословски факултет в църковния университет в Баламанд, Северен Ливан. Днес повечето митрополити на тази патриаршия говорят гръцки език, както и сам патриарх Йоан Х, докторирал в Солун през 1983 г. по богословие и църковна музика.

През последните години преподаватели от гръцките богословски факултети създадоха богословска катедра към частен университет в гр. Пафос, Кипър, където засега се дава само магистърска степен, а студентите заплащат обучението си по 5900 евро годишно. Кипърската църква обаче няма добро отношение към тази инициатива и затова архиепископът е предложил малката, но добре организирана църква на острова да си основе своя школа. От миналата година Великотърновският университет е създал свой филиал за изнесено обучение по различни специалности, сред които и по богословие, към частен университет в Никозия, където студентите също се обучават срещу заплащане от 5000 евро годишно. И това начинание обаче е без благословението на Кипърската църква.

През последните години в много поместни православни църкви започна да се поставя въпросът за липсата на връзка между висшето богословско образование и съответната поместна църква, критикуват се становища на православни учени и преподаватели като отклоняващи се от православното учение, но църквата няма възможност да санкционира това явление заради автономията на висшето университетско образование. Това беше и основният повод БПЦ да основе своя духовна академия, колкото и да не бяха подготвени условията за това.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/946pq 

Разпространяване на статията: