Мобилно меню

4.1111111111111 1 1 1 1 1 Rating 4.11 (9 Votes)

PetrinВ началото на февруари руските медии публикуваха информация за поредния обвинен в държавна измяна руски гражданин. Това е Евгений Петрин, сътрудник на Отдела за външно-църковни връзки към Московската патриаршия. Петрин е арестуван още през юни 2014 г., но случаят му стана известен едва преди няколко дни, когато Лефортовският съд в Москва продължи срока на неговото задържане под стража до април. Делото му е засекретено, но правозащитни организации изнесоха информация, че той е бил сътрудник на руската Федерална служба по безопасност с чин капитан, внедрен да работи „под прикритие” във Външния отдел на Московска патриаршия.

Според официалното и лаконично съобщение на Московска патриаршия Е. Петрин наистина е постъпил на работа в отдела за външно-църковни връзки през 2013 г., тъй като е знаел много езици и е искал да работи „в полза на Църквата”, но е подал молба за напускане през юни 2014 г. Заявява се също, че никога не е бил свещеник.

Евгений Петрин е арестуван след командироването му в Киев, Украйна, през лятото на 2014 г. Обвинен е, че по това време е предавал „секретна информация” на „чуждите разузнавателни служби”, без да се уточнява какво точно се има предвид. Веднага след това той подава и „молба за напускане по собствено желание” от Отдела за външно-църковни връзки към Московска патриаршия.

Самият Е. Петрин признава, че е бил офицер от руската ФСБ, но отрича обвиненията в държавна измяна и шпионаж. Според него признанията му са били изтръгнати насила след заплахи за инсцениране на самоубийство. Според руските служби той е влязъл в контакт в Киев с „предполагаеми американски шпиони” и, за да спечели доверието им, е започнал да им дава информация за дейността на Руската православна църква. Обвиненият обаче твърди, че никакви тайни не е предавал на предполагаемите шпиони, а е ползвал открити източници на информация, които не могат да навредят по никакъв начин на Русия. Защитниците му недоумяват какви секретни данни може да има Московска патриаршия.

38Това е поредният обвинен в държавна измяна в Русия, чийто случай става публичен. Друг случай от шпиономанията, обхванала руското общество, е на многодетната майка Светлана Давидова от Смоленска област, която е обвинена в държавна измяна. Тя е арестувана на 21 януари заради обаждане в украинското посолство в Москва през изминалата година, в което твърди, че руските казарми в нейния град са изпразнени, а войниците са командировани цивилни в Москв и оттам - в неизвестна посока, което е чула от самите военни в градския автобус. Жената отрича това да е измяна на родината. Нейният арест обаче предизвика необичайно силна реакция в руското общество и за кратко време бяха събрани 50 000 подписа в нейна защита. Майката на седемте деца беше освободена от ареста преди една седмица и сега изчаква края на делото в домашни условия. Заплашват я 20 години лишаване от свобода.

В началото на февруари т. г. ФСБ обвини бившия научен сътрудник на Руския федерален ядрен център в Саров (по време на СССР това е едно от най-секретните места в страната, а и досега е "затворен град") Владимир Голубев за разгласяване на държавна тайна. Той е заплашен от 4 години затвор. Според обвинението това е меко наказание, което се прилага, когато няма данни за държавна измяна. Повод е негов научен доклад за взривни вещества, изнесен през 2013 г. в Чехия, който е бил публикуван на английски език в научно списание.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9df4x 

Разпространяване на статията: