Мобилно меню

4.7333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.73 (15 Votes)

/imG 20150124 122248От 22 до 24 януари 2015 г. в Солун се проведе научна конференция в чест на 95-годишния професор Евангелос Теодору, дългогодишен преподавател в Солунския и в Атинския богословски факултет по омилетика, катехетика и литургика, десетилетия наред директор на синодните списания „Еклисия”, „Теология” и „Ефимериос”. Преподавал още в средата на миналия век и в училището за дякониси на Гръцката православна църква, проф. Теодору е известен в православното богословие и с трудовете си за изтъкване и издигане на приноса на жените в просветната и социалната дейност на Църквата. Той беше и основният докладчик на междуправославната конференция на о-в Родос, Гърция, на тема „Мястото и ролята на жената в Православната църква”. Затова и темата на сегашната конференция беше „Дякониси, ръкополагането на жени и православното богословие” (30.10 – 7.11.1988 г.).

Deaconesses 425Конференцията се организира съвместно от БФ на Солунския Аристотелев университет, Бостънския богословски институт „Честният Кръст”, САЩ, и Центъра за икуменически, мисионерски и екологични проучвания „Солунски митрополит Пантелеймон Папагеоргиу”. При откриването й бяха прочетени приветствени послания от Вселенския патриарх д-р Вартоломей, от Месинийския митрополит д-р Хризостом, професор по патрология и директор на департамента по богословие на Богословския факултет на Атинския Капудистриев университет, от Неаполския и Ставрополски митрополит Варнава, от декана на БФ на Солунския университет проф. д-р Милтиадис Константину, от директорите на двата департамента към факултета и др.

Встъпителен доклад по темата на конференцията прочете проф. д-р Петрос Василиадис (превод на този доклад предстои да бъде поместен в Двери). По скайп беше установена връзка с проф. Теодору, който поради възрастта си не успя да участва лично в научната проява. Той сърдечно поздрави всички участници и развълнуван благодари на гръцките и чуждестранните богослови за вниманието.

Последваха доклади както по въпроса за приноса на жените в живота на Църквата, така и по дискусията през последните 5-6 десетилетия за ръкополагането на жени за свещено служение. Представители на римокатолическото и протестантското богословие посочиха съображенията на своите конфесионални среди както за, така и против ръкополагането на жени. Православните богослови от Солун, Атина и Бостън изтъкнаха ролята на жените в Църквата още от времето на Самия Иисус Христос, на апостолите, а и в следващите векове. Проф. д-р Йоанис Каравидопулос говори за светите апостоли Андроник и Юния в Римската църква, които споменава св. апостол Павел в Посланието до римляни (16:7).

/imG 20150124 122202Няколко от докладчиците се спряха на древната практика за ръкополагане на жени в дяконска степен, която е била възродена през средновековието, а също и в началото на миналия век в Александрлийската патриаршия. Бяха отново припомнени думите на проф. Е. Теодору от конференцията на о. Родос: „Ръкополагането на дяконисите е бил единственият вид ръкополагане на жени в Църквата, с което се е създала уникална степен на женския клир и единственият му чин, т. е. степента на дяконисите. В изворите няма съмнение, че ръкополагането на дяконисите не представлява извеждане от някакво по-ниско ниво (т. е. това на иподякона) или че е давало на ръкополаганата жена властта и правото за възхождане към презвитерска и епсикопска степен. Ръкоположената дякониса, без да е противопоставена на мъжкото свещенство, е била ангел в делата на милостта, просветлена катехизаторка и съработница на епископа и на презвитерите в пастирската и социалната им работа, както и в кръщението на жените”.

Общо 36 доклада бяха изнесени по време на конференцията, съответно на гръцки и английски език. Всички материали от нея ще бъдат публикувани в интернет и ще бъдат на разположение на всички интересуващи се.

Поради затварянето на сградите на университета в навечерието на парламентарните избори в Гърция конференцията се проведе в амфитеатъра на Центъра „Митр. Пантелеймон Папагеоргиу” в манастира „Св. Теодора” в центъра на Солун.

Справка: Самият манастир, макар и съществувал на това място в древност, е бил унищожен по време на османското господство, а през 1917 г. при пожар е изгорял и храмът му, единствено оцелял след робството. През 1935 г. храмът е възстановен като енорийски, а през 1957 г., по времето на митр. Пантелеймон І (Папагеоргиу), Солунска митрополия със средства от Световния съвет на църквите построява основната днес сграда, за да служи като студентско общежитие. През 1974 г., при следващия солунски митрополит Леонид, се възстановява манастирът „Св. Теодора”, който продължава да служи като общежитие за монаси, работещи в митрополията или обучаващи се в БФ. От 1989 г. при манастира съществува Изследователски център по агиология. През 2011 г. в манастира е основан и центърът „Митр. Пантелеймон Папагеоргиу”.

Снимки: Двери и Мосхос Гуджудис


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9dqwa 

Разпространяване на статията: