Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)

mosxas-nikolitsМосковският и на цяла Русия патриарх Кирил получи висшата награда на Сръбската православна църква – одрен „Св. Сава Сръбски” по време на своята официална визита там. Наградата му беше връчена лично от Сръбския патриарх Ириней. В своя отговор патриарх Кирил изрази надежда, че духовното взаимодействие между двете страни никога няма да престане. „Да даде Бог в нашите уста да звучи винаги съвместна молитва, нашите сърца да бъдат винаги отворени един за друг, както това е било по времето на светителя Сава, който ни събра днес”, каза патриарх Кирил. Той дари на белградската катедрала „Св. Сава” частици от мощите на св. Александър Невски – националният и духовен герой на Русия. „Присъствието на тези мощи в Сърбия още повече ще обедини нашите народи и ще укрепи нашата духовна връзка”, заяви той.

Вчера патриарх Кирил се срещна и със сръбския президент Томислав Николич, който отбеляза, че Русия и Сърбия са свързани с връзките на вярата и кръвта. Той благодари за голямата подкрепа, която Сръбската църква получава от Московска патриашия, още един знак за което са мозайките на катедралния храм „Св. Сава”, дарени от Русия. От своя страна патриарх Кирил се спря и на темата за Косово и Метохия и заяви, че руснаците живеят заедно със сърбите трагедията на тези земи. „Ние ще направим всичко възможно мирът и справедливостта в Косово и Метохия да бъдат възстановени”.

В рамките на визитата в Сремски Карловци беше открита и осветена паметна плоча в чест на главата на Руската задгранична църква, митрополит Антоний (Храповицки), от чието рождение през изминалата година се навършиха 150 години. В словото си при откриването Волоколамският митр. Иларион (Алфеев) заяви, че той е един от най-видните руски йерарси на 20 в.: „Личността на митрополит Антоний (Храповицки) – ревностен архипастир, виден мислител, вдъхновител и наставник на академичното монашество – заема особено място в историята на Руската православна църква. Последните 15 години от живота му до неговата кончина през 1936 г. са минали тук, в Сремски Карловци, където той е бил поканен от Сръбския патриарх Димитрий заедно с останалите руски архиереи-бежанци... Ние не преставаме да благодарим на Бога за Неговата милост, явена през 2007 г., когато е възстановено каноническото единство вътре в нашата църква. И никога няма да забравим подвига на действената християнска любов и топло гостоприемство от страна на Сръбската православна църква, която и в наши дни е сред тези, които горещо поддържаха процеса на възстановяване на единството между Руската задгранична църква и Московска патриаршия”.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9dkxx 

Разпространяване на статията: