Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (13 Votes)

5ecb3a3398Смъртта на всеки човек предизвиква скръб. Но скръбта е особено голяма, когато губим добър човек и голям приятел. Това са чувствата, с които изпращаме във вечността добрия човек, изрядния учен, усърдния българист, не на последно място и български зет д-р Димитриос Пандос. Той беше ученик и приемник по катедра на видния църковен историк и известен българист проф. д-р Димитриос Гонис, почетен доктор на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.

В скръбната вест, изпратена ни от българската православна общност в Атина, пишат: „На 19 юли, миналата събота, си отиде от живота нашият дълбоко уважаван приятел, д-р по богословие Димитрис Пандос, преподавател по история на славянските църкви в Богословски факултет на Атинския Капудистриев университет. Димитрис Пандос беше дългогодишен приятел на България и съпруг на д-р по история Петрана Каменова. Погребението ще се състои в четвъртък, 24 юли, в гробището на кв. Виронас в Атина, а опелото е в 16 часа в църквата „Агиос Йоанис” на бул. „Вулиагменис” в кв. Неос Козмос. Нека Бог упокои душата му и я всели в селенията на праведните! Вечна и блажена да е паметта му!”.

Нека и ние се помолим за неговата душа!

___________________________________

Кой беше Димитриос Пандос?

Той е роден през 1972 г. в Атина. През 1995 г. завършва богословие в Атинския университет. Специализира в същия университет църковна история. През 2004-2006 г. като стипендиант на Св. Синод на БПЦ той работи в църковните архиви на синода и на някои епархии, като същевременно специализира старобългаристика в СУ „Св. Климент Охридски” при проф. Искра Христова. Успява да изучи и съвременния български език. Като докторант на проф. Д. Гонис той през 2008 г. защищава дисертационен труд на тема Ἰωάννης-Ἱερόθεος Κομνηνὸς μητροπολίτης Δρύστρας (1657–1719)· Βίος – Ἐκκλησιαστικὴ δράση – Συγγραφικὸ ἔργο (Йоан-Йеротей Комнин, Дръстърски митрополит (1657-1719)  живот, църковна дейност, книжовно дело). От 2012 г. е редовен преподавател по история на славянските църкви в Атинския университет. Сред научните публикации на д-р Пандос има поредица от изследвания на църковната история на българските земи през 16-19 век, като няколко от тях са съсредоточени върху Пловдивската епархия.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9u366 

Разпространяване на статията: