Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (9 Votes)

12wНа 29 май завърши първото официално посещение (наричано „посещение на мира” или „мирно”) на Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит в Русия, където той беше от 23 май. На 29 май в Санкт Петербург двамата предстоятели подписаха комюнике за срещата, в което се обобщават резултатите от визитата. В него се посочват въпросите за православното поклонничество, обмена на учащи се между духовните школи на двете църкви, принципа на вземане на решения и представителството в предстоящия Велик всеправославен събор. Текстът на комюникето е публикуван в официалните сайтове на двете патриаршии.

КОМЮНИКЕ

От 23 до 30 май 2014 г. се състоя мирно официално посещение на светейшия Български патриарх Неофит в Руската православна църква. Сред съпровождащите Негово Светейшество лица бяха Високопреосвещените Видински митрополит Дометиан, Ловчански митрополит Гавриил, Варненски и Великопреславски митрополит Йоан, Русенски митрополит Наум.

По време на визитата предстоятелите на Руската и на Българската православна църква отслужиха св. Божествена литургия в Московския катедрален храм „Христос Спасител” и в Казанския катедрален храм в Санкт Петербург, взеха участие в тържествата по случай Дните на славянската писменост и култура, посетиха посолството на Република България в Руската федерация.

Светейшият патриарх Неофит се поклони на светините на Троице-Сергиевата и Александро-Невската лавра, посети Московската и Санкт-Петербургската духовна школа, храмове и манастири в Москва и Санкт Петербург и Московското подворие на Българската православна църква.

На 27 май в патриаршеската резиденция в московския ставропигиален Даниловски манастир се състояха разговори между Светейшия Московски и на цяла Русия патриарх Кирил и Светейшия Български патриарх Неофит и членовете на съпровождащата го делегация на Българската православна църква. Предстоятелите на двете църкви обсъдиха широк кръг от въпроси, представляващи взаимен интерес.

В частност, двете страни отбелязаха:

• голямото значение на сътрудничеството между Руската и Българската православна църква в делото за запазване на традиционните духовни и нравствени ценности в живота на братските народи;

• важната роля на подворията на двете църкви, в Москва и в София, в задълбочаването на двустранните отношения;

• полезността за развитието на православното поклонничество, в частност – пътуванията на православната младеж към светините на Българската православна църква и по местата, свързани с подвизите на воините, сражавали се за освобождението на България от османско иго, и към светините на Руската православна църква;

• символичното значение на строителството в Москва на храм в чест на бележития син на българския народ св. Киприан, митрополит Киевски, Московски и на цяла Русия;

• готовността да се развива обменът на учащи се между духовните школи на двете църкви;

• полезността от пренасянето на светини на Руската православна църква за поклонение на вярващите в България и на светини на Българската православна църква – в пределите на Московската патриаршия.

Светейшите патриарси Кирил и Неофит изразиха удовлетворение от основните резултати от състоялата се от 6 до 9 март 2014 г. в Константинополската патриаршия среща на предстоятелите на поместните православни църкви, на която се разгледаха редица важни въпроси, засягащи предстоящото свикване на Светия и велик събор на Православната църква, и по време на която беше утвърден принципът на консенсус при приемане на всички решения както по време на събора, така и на различните етапи от неговата подготовка.

Руската и Българската православна църква смятат, че принципът на консенсуса подразбира задължителното участие в предсъборни процеси и на самия събор на всички поместни православни църкви без изключение.

Мирното посещение на Негово Светейшество Българския патриарх Неофит премина в топла и приятелска атмосфера и послужи за укрепване на традиционните братски връзки между Руската и Българската православна църква.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9wp88 

Разпространяване на статията: