Мобилно меню

4.5454545454545 1 1 1 1 1 Rating 4.55 (44 Votes)

8

„Българската църква ликува заради единството на вярващите в цялата страна и чужбина, благодарение на смели клирици, подкрепяни от един сайт за църковни новини, който не се фокусира върху търсенето на сензация, но работи в дух на правда и грижа за вярващите си читатели, които искат да знаят, какво се случва в Църквата.

Така започва статията си Филуменос Хадзис, публикувана в популярната гръцка агенция за църковни новини Ромфеа. Авторът е силно впечатлен от събитията у нас през последните месеци и разказва на гръкоезичните читатели на медията за изборите във Варна и Гоце Делчев, за съборния дух, който е проявил вярващият народ, за искрените молитви и бдения, с които бяха съпроводени изборите и които „пресякоха опитите на някои противници да повлияят на Синода и да променят волята на избирателите. В единството на всички вярващи – клир и народ – и при общото участие на всички във вземането на жизненоважни за Църквата решения авторът вижда разковничето за решението на много от болните проблеми на съвременния църковен живот.

Събитията в България са представени като контрапункт на навлизащите във все по-голяма безизходица отношения между Константинополска патриаршия и Московска патриаршия, които правят невъзможно решаването на общоправославните проблеми.

„Жизнеността на православния каноничен ред беше възродена промислително през последните месеци в България, където се проведоха избори за митрополити във Варна и Неврокоп. И в двете овдовели митрополии клирът и народът реагираха с молитви, пост и бдения на опитите на някои противници да повлияят на Св. Синод да вземе решения противни на желанието, което публично изразиха избирателите на овдовелите митрополии. С благочестивото участие на клир и народ на 12 януари в Гоце Делчев стана каноничният избор на двама епископи, един от които Св. Синод ще избере идващата неделя за наследник на приснопаметния митрополит Натанаил, се казва в статията.

И след кратък анализ на проблемите в отношенията между православните църкви днес, включително и противоканоничното ръкополагане на епископи без епархии или разместването на епископи от епархия в епархия, авторът завършва с думите: „Именно възстановяването на каноничния ред, а не определянето на това кой ще бъде пръв в православието и кой ще притежава световната църковна власт върху цялата Православна църква е приоритетът, който вече не може да бъде пренебрегнат от бъдещия Велик събор.

Очаквайте цялата статия в Мониторинг на СМИ.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/93pfw 

Разпространяване на статията: