Мобилно меню

4.2 1 1 1 1 1 Rating 4.20 (5 Votes)

busan logoВ Южна Корея завърши Десетата асамблея на Световния съвет на църквите, в която взеха участие над 3000 души. Тя се проведе от 30 октомври до 8 ноември с мотото: „Боже на живота, води ни към справедливост и мир”. Асамблеята, която е висшият орган на ССЦ, се свиква веднъж на седем години. На тези форуми се избира новото ръководство на организацията и се обсъждат най-важните проблеми на християните от различните конфесии, които трябва да разреши новото ръководство. Като най-важен въпрос за разрешаване пред християните от различните деноминации беше определен проблемът с миграцията. „Виждаме колко много бежанци се опитват да дойдат в Европа по най-различни причини – от климатични до политически. Тази ситуация трябва да се разглежда на международно ниво. Християнската солидарност ни призовава да протегнем ръка за помощ на хората, които имат нужда от такава, и ясно да призовем имащите власт да направят всичко възможно, за да се постигне справедливост и мир”, заяви в своя встъпителен доклад Генералният секретар на ССЦ, норвежкият пастор Олаф Фуксе Туейт.

Асамблеята избра централен комитет в състав от 150 члена, които ще вземат основните решения в ССЦ до следващата асамблея. 39% от членовете му са жени, 13% младежи, 2% инвалиди, 68% са свещеници и пастори, а останалите са миряни.

Избрани са и осем президенти на ССЦ – Антиохийският патриарх Йоан X (от Православната църква), патриархът и католикос на всички арменци Карекин II (представител на дохалкидонските църкви), пасторът на Южноафриканското обединение на реформираната църква Мери Анна Хуфел (от Африка), пасторът на Корейската презвитерианска църква Санг Чанг (от Азия), лутеранският архиепископ на Швеция Андерс Вейрид (от Европа), пасторът на презвитерианската църква в Колумбия Глория Алварадо (от Южна Америка), англиканският епископ на Канада Марк Доналд (от Северна Америка) и пасторът на свободната църква на Тонга Мелеан Пулок (от Океания). При избора на президенти на ССЦ традиционно се търси баланс между представителите на различните контитенти и вероизповедания, както и по полов признак.

Делегацията на Московска патриаршия беше водена от Волоколамския митрополит Иларион, предизвикал бурни реакции на форума с доклада си, в който засегна темите за войнстващия секуларизъм в съвременното либерално общество, за узаконяването на еднополовите бракове и за предизвикателството на радикалния ислям, който поставя под въпрос съществуването на християнството в Близкия Изток.

БПЦ не участва в дейностите на ССЦ от 1998 г.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xcya9 

Разпространяване на статията: