Мобилно меню

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (8 Votes)

/imG 1904На 8 септември 1898 г. в Цариград (Истанбул), тогава столица на Османската империя, се освещава българският храм "Св. Стефан" във Фенер, на няколкостотин метра от Цариградската патриаршия. Гордостта на българската колония, наброявала тогава десетки хиляди сънародници, е направена от желязо и затова е останала с името Желязната църква. Поръчана във Виена, тя е изработена там до последния детайл и пренесена на брега на Златния рог, където се издига за три години (сериозна и продължителна работа е извършена и по укрепването на мочурливия терен, насип по брега на Златния рог), а на Рождество Богородично десетки хиляди българи от княжество България и от Цариград се стичат на освещаването, което извършва Българският екзарх Йосиф заедно с български архиереи и десетки свещеници.

По повод на 115-ата годишнина от освещаването на храма фондацията "Български православен храм "Св. Стефан" в Цариград" организира тържество за българите в Цариград. Макар храмът в момента да е в ремонт, който ще продължи поне до месец май 2014 г., сънародниците ни от българската колония в Цариград се събраха на празника Рождество Богородично в храма "Св. Иван Рилски", който се намира в двора на старата екзархийска сграда. Българският свещеник в Цариград през последните 10-ина години, иконом Ангел Велков, отслужи света литургия, а след това и водосвет и заедно с настоятелството и православните българи си спомниха за славните си предци, издействали не само построяването на онзи забележителен храм, но и възстановяването на самостойната българска православна църква.

Фондацията се беше погрижила и за музикална програма, поднесена с много въодушевление от народната певица Иванка Иванова и камерния оркестър "Слава" с ръководител Радослав Иванов. Така днешният празник стопли душите на цариградските българи, които не са забравени от майка България.

/imG 1908

/imG 1906

/imG 1923


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xykwx 

Разпространяване на статията: