Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (11 Votes)

/image1Регионалният археологически музей в град Пловдив от днес има в сбирката си уникална ранно-християнска гробница, представена в оригинален вид с градежа и стенописите, съобщи БГНЕС. Тя беше открита през 2012 г. при изкопни работи на електроразпределителното дружество EVN в центъра на Пловдив на ул. „Г. М. Димитров” и е част от Южния Некропол на Филипопол. Оттогава в продължеиние на три години саркофагът беше подложен на реставрация и сега се експонира за първи път. 

Датиран е в началото на IV в. сл. Хр. и е с размери 1x2x1.4 м. Гробницата е единствената по рода си, откривана досега у нас. Според археолозите става дума за семейна гробница на богати жители на Филипопол от периода на ранното християнство. Аналози на изображенията има в катакомбите на древния Рим. Според археолога Мая Мартинова, ръководител на археологическите разкопки, подобен паметник на раннохристиянското изкуство може да бъде гордост за всеки световен музей.

/image2На стените на гробниците има стенописи, които са почистени и реставрирани, а общата им тема са чудесата на Христос. Това е най-ранното изображение на Божия Син, откривано досега у нас, и представя Иисус като млад мъж без брада и без ореол. От четирите вътрешни страни на саркофага са изписани две новозаветни сцени и два раннохристиянски символа - възкресяването на Лазар и изцелението на парализирания, евхаристиен съд за смесване на вино и вода с два пауна и хризма (печат) с буквите алфа и омега (Α-Ω - знакът на Христос) и две палми отстрани. Древният живописец е рисувал в техниката "мокро фреско" с червено, черно, бяло, охра и зелено.

Стенописите са силно избледнели и заради тяхното съхраняване са забранени снимки със светкавица. Реставрацията на саркофага и изображенията беше финансирана от EVN и община Пловдив.

/image3

Снимки: БГНЕС


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9hccd 

Разпространяване на статията: