Мобилно меню

4.625 1 1 1 1 1 Rating 4.63 (8 Votes)

43333Св. Синод на БПЦ е изпратил официално писмо до премиера Бойко Борисов с искане за промени в Закона за предучилищното и училищното образование преди окончателното му приемане от Народното събрание. Архиереите настояват „за утвърждаване статута на учебния предмет „Религия” наравно с общообразователните учебни предмети в българската образователна система”.

Като посочват, че „образованието на децата е едностранчиво и непълноценно”, архиереите отбелязват, че е необходимо училището да спомага учениците да изградят здрави духовно-нравствени критерии и способности за практическо приложение на получените знания. Затова Св. Синод настоява „всяко дете задължително да придобие нравствено възпитание”.

В същото време се забелязва смекчаване на тона на синодните старци. Ако досега митрополитите държаха всички ученици задължително да изучават религия, то тук изрично правят „уговорката, че това възпитание трябва да става в съгласие с убежденията на родителите, в духа на вероизповеданието, към което те и децата принадлежат и чийто светоглед изповядват, а за невярващите – образованието да бъде в духа на общочовешките нравствени норми”.

Архиереите напомнят за хилядите подписи, събрани от граждани в цялата страна, с искане за въвеждане на религия в училищата, които бяха пренебрегнати от няколко правителства досега.

Като се позовават на европейското законодателство и препоръки на Съвета на Европа, митрополитите отбелязват, че „никой не бива да бъде лишаван от правото да изучава и да знае основите на своята религия, за да може да прави самостоятелно и свободно информиран избор”.

В писмото се посочва още, че образователната система „има отговорности и ангажимент да осигурява цялостно и всестранно обучение на децата и подрастващите, в това число като им предоставя и обучение за националната културна религиозна традиция”, но ако държавата предлага едностранчиво образование, тя „не може да съдейства за разгръщане на духовните и интелектуалните сили на децата и да подготви подрастващите за самостоятелен и отговорен начин на живот”.

В писмото на  ръководството на БПЦ се посочва, че „духовно-нравственото възпитание на децата е обща грижа на държавата, Църквата и семейството” и е необходимо взаимодействие и сътрудничество между тях. В същото време обаче не става ясно какви са ангажиментите, които Църквата поема за въвеждането и провеждането на религиозното образование на българските ученици. За пореден път архиереите предявяват искания към държавата и обществото без да посочват какъв ще бъде техният принос в това дело.

В заключение Св. Синод посочва, че изучаването на религия в училище „ще е от полза за цялото българско общество”.

Митрополитите изпратиха писмото до министър-председателя Бойко Борисов десетина дни преди да му бъде връчено най-голямото отличие в наградната система на БПЦ – орден „Св. цар Борис”, първа степен, което ще стане на 2 май на тържествата в Плиска по повод 1150 г. от покръстването на българския народ. По този повод в средствата за масово осведомяване междувременно бяха публикувани множество коментари, изразяващи озадачеността на обществото относно предполагаемите заслуги на премиера към православната вяра и Българската православна църква.

Снимка: БТВ


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/94df8 

Разпространяване на статията: