Мобилно меню

3.9245283018868 1 1 1 1 1 Rating 3.92 (53 Votes)

protosingelВчера в Монтана се проведе извънредна среща на клирици от Видинска епархия, инициирана от протосингела архимандрит Антим, която бе представена пред регионалните медии като „бунт на видински свещеници” (макар в срещата да са участвали духовници от Монтана) срещу новия Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Видинския митрополит. Според участвалите свещеници новият викариен епископ не бил в състояние да ръководи епархията и нямал необходимите качества за това.

Истинската причина за конфликта в епархията обаче е опитът да бъдат ограничени правомощията на протосингела архим. Антим, който фактически управлява финансите на митрополията. Формалният повод за акцията срещу епископ Поликарп е заповед на Видинския митрополит Дометиан, с която на архимандрита се отнема игуменството на Клисурския манастир. Конфликтът ескалира в недопустима за духовници форма, като се стига включително и до заплахи срещу епископ Поликарп. Архимандрит Антим отказва да приеме заповедта, публично я разкъсва и свиква извънредната среща на близки нему свещеници, която се проведе вчера сутринта в Монтана. На нея е поканен и Видинският митр. Дометиан, който да бъде арбитър между „народното недоволство” и викарийния епископ.

В така създадената ситуация владиката отменя своето решение за отнемане на игуменския пост, позициите на архимандрит Антим в митрополията са възстановени, а оттук и контролът му върху финансите на епархията. Взето е решение на 18 ноември да се свика епархийски съвет, на който да се разгледат исканията на недоволните свещеници срещу епископ Поликарп.

На срещата в Монтана присъства и игуменът на Троянския манастир Велички еп. Сионий, който също бе за кратко викарий на Видинския владика, но под натиска на Антим се оттегли в Лопушанския манастир. Огорчен от развоя на събитията, той напуснал срещата в Монтана. 

По този начин се създава трайното впечатление, че на 82-годишния Видинския митрополит не се позволява да има епископ за помощник, от какъвто той без съмнение се нуждае. В ситуация на безвластие епархията се управлява от хора, които нямат това право по устав, но които имат интерес и са готови на всичко, за да запазят статуквото. Според техните думи „епископите-викарии служат единствено за украшение на митрополитското богослужение”.

На този етап митрополит Дометиан изглежда безсилен да се справи със ситуацията. Пред свои съратници възрастният владика е заявил с огорчение, че съжалява за смута, който е предизвика преди година в Неврокопска епархия. По думите му той се бил доверил на своя протосингел и затова е назначил бивши разколници в Сандански, с което предизвика гнева на клира и миряните в епархията (виж тук). Сега отново Видинска епархия се оказва забъркана в скандал, а неговите инициатори са същите.

Според устава на БПЦ една епархия се ръководи от нейния митрополит и той носи отговорност за ставащото в нея. Когато той среща трудности в управлението, се назначава викарий, който да му помага в дейността. Това бе една от причините Видинският митрополит да назначи последователно  двама епископи на тази длъжност, но да не им делегира правата да проведат необходимите реформи в най-бедната и зле организирана епархия на БПЦ. Оспорването авторитета на викарния епископ, неуважението към йерархията, води до дезорганизация и обръкване сред клира и миряните, дава път на лични страсти и амбиции да вземат връх над благото на Църквата. Нерешителността в действията на митрополит Дометиан способства за зараждането и ескалирането на подобни скандали, които няма да затихнат от само себе си, а се нуждаят от разрешаване.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/98ryc 

Разпространяване на статията: