Мобилно меню

4.4117647058824 1 1 1 1 1 Rating 4.41 (17 Votes)

/imG 20141030 110751Днес в библиотеката на Богословския факултет в София беше представена книгата Кратка история на Православната църква в Западна Европа през 20 в., издадена на български език с благословението на Западно- и Средноевропейския митр. Антоний. Книгата представлява сборник от статии, представящи историята и настоящето на православието в западноевропейските страни през 20 в. Преводът на български език е дело на Юлия Талева, кореспондент на БНР в Париж. Изданието беше представено от съставителката Кристин Шайо, а неин преводач беше свещ. Иван Карагеоргиев от българската църковна община „Св. патриарх Евтимий” във френската столица. Г-жа Шайо беше представена на аудиторията от проф. Божидар Андонов. Той отбеляза, че тя произхожда от икуменическо семейство. Нейните родители са римокатолици и протестанти, а тя самата е преминала в православната вяра. Кристин Шайо благодари на ръководството на Богословския факултет за поканата и започна своята презентация, като подчерта голямата роля на о. Иван Карагеоргиев и неговия баща о. Йордан Карагеоргиев от Стара Загора за излизането на книгата й на български език. Тя благодари на о. Иван за превода, който осъществява при срещите с българските й читатели и организацията на пътуването й из България, тъй като тя ще представи своята книга още в Пловдив, Велико Търново, Шумен и други градове.

Кристин Шайо разказа за мотивацията си да издаде сборник със статии за историята на Православната църква. Според нея е важно да се знае, по какъв начин и по какви причини са създадени православните църковни общини в Западна Европа, за да можем да се ориентираме правилно в сегашната ситуация. За да можем да анализираме настоящето и да правим планове за бъдещето, е необходимо да познаваме добре миналото поне за две столетия назад, отбеляза г-жа Шайо. Тя подчерта, че сборникът е интересен не само за православните читатели, но и за римокатолиците и протестантите в Европа, защото познаването на другия спомага за християнския диалог между църквите.

/imG 20141030 110830Кристин Шайо накратко разказа за емигрантските вълни от Източна Европа, които донасят на Запад православието и полагат началото на неговата съвременна история там. Първата и най-голяма вълна е породена от Октомврийската революция през 1917 г., когато огромни маси бежанци от Русия се заселват във Франция. Голям брой гръцки имигранти залива Западна Европа след „голямата катастрофа” за Гърция през 1923 г. След 1970 г. в Германия и Франция се заселват имигранти от Либия, които формират православни църковни общини под юрисдикцията на Антохийската църква. След 1944 г. българи и румънци, бягащи от комунистическия режим, емигрират в Западна Европа и създават свои църковни общини. Последната голяма имигрантска вълна е от началото на 90-те години от Русия и бившите социалистически страни. Всичко това води до създаването на все повече нови църковни общини и този процес продължава и досега. Засега няма точна статистика за броя на православните емигранти в Западна Европа. Г-жа Шайо отбелязва, че динамиката на този процес е много голяма и нараства още повече през първите 14 години на 21 век.

В същото време авторката отбеляза, че строителството на православните храмове в Западна Европа започва много преди 1917 г. То е свързано с други фактори. Един от емблематичните православни храмове в Париж – руската катедрала „Св. Александър Невски” на ул. „Дерю” (към Западноевропейския екзархат на Константинополската патриаршия – бел. ред.) – е построен през 1861 г. Руски православни храмове има и в други френски градове. Те са издигнати за руските туристи, посещаващи тези известни курортни градове. По същата причина православни храмове са построени през 19 в. и в Швейцария.

/imG 20141030 110837Православието е прониквало в Западна Европа и скандинавските страни по много различни начини, обобщи Кристин Шайо.

Тя е представила своите книги за историята на Православната църква в Западна и Източна Европа и пред отговорни лица в Европейските институции в Брюксел, защото според нея те са длъжни да познават не само политическата история на Европа, но и църковната история с всичките й участници и фактори.

Г-жа Шайо представи пред академичната аудитория в София и други свои трудове, посветени на диалога на Православната църква с дохалкидонските църкви. Тя подчерта необходимостта от тези разговори, защото само в диалога може да се постигне разбирателство.

Тази вечер Кристин Шайо ще представи книгата си и в книжарницата „Къща за птици”, а в неделя ще е гост в предаването „Вяра и общество” по БНТ.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/98q3c 

Разпространяване на статията: