Мобилно меню

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (12 Votes)

1301 20040101Волоколамският митр. Иларион (Алфеев), председател на Отдела за външноцърковни връзки към Московска патриашия, ще оглави тържествата по случай 100-годишнината от освещаването на руската църква „Св. Николай Чудотворец” в София. Те ще се проведат на 28-30 ноември.

Програмата за честването бе определена на работна среща в Руския културно-информационен център в столицата на 26 септември, в която участваха  архимандрит Филип (Василцев), предстоятел на подворието, Виктор Баженов, представител на Россотрудничество в България, журналисти и представители на обществени организации.

Програмата ще включва среща на митрополит Иларион с Българския патриарх Неофит и членовете на Св. Синод, празнична литургия в подворието, конференция, посветена на 100-годишнината от освещаването и фотоизложба на същата тема. Конференцията ще се проведе в Руския културно-информационен център, а медиен партньор ще бъде интернет-порталът Dir.bg.

Руската църква в София е осветена на 11 ноември 1914 г.

Храмът ще посрещне своя стогодишен юбилей в състояние на дълбока енорийска криза. През изминалите две години обликът на енорията към руската църква бе основно променен. Под ръководството на предстоятеля архимандрит Филип и с подкрепата на митрополит Иларион (Алфеев) бе проведена „русификация” на енорийския живот. Новите „опорни точки” включваха свеждане до минимум на българските клирици в храма, минимализиране на енорийския живот („подворието не е енория, а посолски храм за нуждите преди всичко на посолските семейства и пребиваващите в София руснаци”, „българите са гости” и др.), авторитарен стил на административно и духовно ръководоство и др. Всички несъгласни с този процес дългогодишни енориаши – българи и руснаци – бяха принудени да напуснат храма. Сега бившата енория на руската църква намери подслон в малката църква „Св. Николай Чудотворец” срещу митрополията, където дълги години служи и приснопаметният архиепископ Серафим (Соболев) след идването в България на новите съветски дипломати.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/98kk3 

Разпространяване на статията: