Мобилно меню

4.8666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.87 (30 Votes)

/imG 2476От тази учебна година още един експерт по религия, Илиян Чолев от Регионалния инспекторат по образованието – Разград, беше принуден да напусне поста си и по този начин в цялата страна остава само един служител на тази длъжност – в РИО-Русе. Илиян Чолев е предпоследният от шестимата старши експерти по религия, назначени през 2006 г. в шест РИО-тата в София, Пловдив, Пазарджик, Русе, Разград и Варна. В продължение на осем години постепенно техният брой се свежда до двама, а от тази учебна година остана само един.   

Конкретният повод за напускането на Илиян Чолев е конфликт в регионалния инспекторат, задълбочил се поради некомпетентността на началника Илиян Дочков. Действителната причина е подценяването на работата на експерта по религия, който предмет се възприема от началството като маловажен в сравнение с останалите предмети в учебната програма. Постепенно в РИО-Разград се създава ситуация на невъзможност за експерта да изпълнява  задълженията си, прибавят му се все нови и нови отговорности, което в крайна сметка не му позволява адекватно да изпълнява служебните си задължения.

След като е принуден да напусне поста си на старши експерт по религия, Илиян Чолев пише до Негово Светейшество Българския патриарх Неофит (в чиято епархия започва работа през 2006 г.), уведомява епархийския си архиерей митрополит Наум, както и Ловчанския митрополит Гавриил, ръководител на Работната група по въпросите на религиозното образование при Св. Синод и на Културно-просветния отдел при Св. Синод. Всички те го съветват да потърпи, да изчака. Митрополит Гавриил го уверява, че случаят му ще бъде разгледан на заседание на Св. Синод някой ден. Но учебната година започва и г-н Чолев е принуден да започне нова работа – като педагогически съветник, за да може да се издържа. С това се слага край на работата и присъствието на старши експерт по религия в РИО-Разград, където 90% от населението в региона е мюсюлманско, но в същото време има 17 училища, в които се изучава предметът Религия—християнство.

Илиян Чолев напуска поста си изтощен и неудовлетворен от постоянните битки, които е принуден да води като учител и експерт по религия, за да отстоява този предмет пред ученици, родители, учители, директори, експерти в РИО и Министерството на образованието, пред църковните власти. През всичките 16 години, в които Илиян Чолев е на това поприще, той е напълно отдаден на своята работа, преживява я като мисия на Църквата. Започва кариерата си в областта на образованието като учител по религия през учебната 1996-97 г. и е един от малцината преподаватели, успели да направят пълен норматив, но работи в осем училища едновременно! След това като старши експерт обгрижва учителите по религия в целия регион. В неговия контингент е и учител-мюсюлманин, който съвестно преподава по религия-християнство, защото няма християнин-богослов, който да поеме часовете! Г-н Чолев насочва началните учители към квалификационния курс, който през 90-те години организира Богословският факултет на СУ, за да придобият ценз и да могат да преподават религия. През всички години, когато е старши експерт, Илиян Чолев събира учителите, оказва им съдействие, грижи се групите по религия в училищата да не намаляват. Дори сега, когато напуска поста си, г-н Чолев е осигурил преподаване на религия в 16 училища на района.

В продължение на 17 години, откакто предметът религия е въведен в българското училище, за Илиян Чолев и десетки други учители това е време на ентусиазъм, битки, самота, неудовлетворение и постоянни загуби. Пред очите на експерта религиозното образование не само не получава развитие и достъп до българското училище, но бележи упадък. Затова не само Илиян Чолев, но и много от учителите, които се отказват от това поприще, споделят, че са уморени от тежките условия на труд, липсата на подкрепа от страна на ръководството на Църквата, ниското заплащане и неглижирането от страна на църковните власти на техните усилия за църковна мисия.

В концепцията на Св. Синод за въвеждане на религията като задължителен предмет няма длъжност старши експерт по религия към РИО-тата. Може би това е една от причините висшият клир да приема с безразличие постепенното отстраняване на петима от шестимата старши експерти по религия, които работеха в системата на средното образование и отстояваха предмета там.

Богословите, работещи в сферата на образованието, споделят със съжаление, че по въпросите на предмета религия срещат повече подкрепа и съдействие от страна на Министерството на образованието, отколкото от отговорните за това структури на БПЦ.

През март тази години със заповед на министъра на образованието беше сформиран експертен съвет по предмета религия, който да синхронизира нормативната база на предмета религия с останалите предмети в българското училище, тъй като от 1997-98 г. тя не е обновявана. Свикването на експертния съвет цели разработване на необходимите мерки за подобряване на условията за работа на учителите, дидактичното осигуряване на предмета и др. под. Участници в съвета заявиха, че се налага да се вземат спешни мерки за запазване на извоюваните позиции на предмета религия в българското училище. „Загубихме трудно извоювания главен експерт по религия към Министерство на образованието (такъв беше години наред богословът Панчо Василев – бел. ред.), изгубихме почти всички старши експерти в РИО-тата, ежегодно намалява броят на учителите по религия, няма кой да преподава, а църковните власти не реагират”, заявяват богослови, работещи в областта на образованието.

През последните няколко години драстично намалява броят на групите по религия в цялата страна. В София през миналата година този предмет са преподавали 11 учители. Има данни, че през тази година те ще са по-малко. Най-много ученици изучаваха религия-християнство в областите Русе и Разград, където имаше експерти по предмета в РИО-тата. Не се знае какво ще е положението през следващата година след отстраняването на експерта Илиян Чолев.

Остава надеждата, че все пак, макар и късно, Св. Синод на БПЦ ще реагира адекватно, защото става дума за обучението на децата по религия, което засега (а вероятно и в бъдеще) няма друга алтернатива.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/96yxq 

Разпространяване на статията: