Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)

w480Големи фрагменти от църковни стенописи са разкрили архелозите в местността Хисара над първомайското село Драгойново, където от 6 години се работи по епископски комплекс с културно и религиозно значение.

Според ръководителя на експедицията доц. Иван Джамбов последните открития са доказателство, че този център е бил с огромно значение за времето си. В комплекса се преминава от църква в църква. Според учените на това място е имало и камбанария. Храмовете са датирани от 10-14 в.

Уникалната триабсидна църква, открита миналата година, е изградена в 10 в. и е с изключителен градеж за времето си. Тази година археолозите са продължили разкопките и са открили още един храм и параклис. При градежа на църквата строителите са използвали стръмния терен, като са оформили стъпала към храма. На една от скалите при входа е издялан кръст. Непосредствено до него е открит гроб.

От входа на новооткритата тази година църква се влиза в еднокорабен параклис, свързан с триконхиалната църква. Строежът е изцяло подчинен на раннохристиянската архитектура. Параклисът е с кръгъл план отвътре и многостенен отвън. Разкрит е и градеж със зид над 5 м. При раннохристиянската постройка изследователите намират питус за съхранение на жито. Стъклени съдове, керамика и останки от обкови на книги свидетелстват за високия ранг на хората, обитавали манастирския комплекс. Традициите на този център са продължили няколко столетия.

Тази година за 10 дена археолозите откриха 78 предмета. Сред тях са и 10 монети. Една от тях е датирана от края на 10 в. На едната й страна е изобразен „Иисус Христос – Цар на царете”. Изображение на св. Богородица на трон откриват археолозите на друга медна монета, която е от 11 в. Сред разкритите предмети са медни обкови за книги, желязно ножче, части от стъклени гривни с червен и син цвят, керамика и др.

„Християнството трайно е започнало да се развива тук в 5-6 в. и така до 19 в. Открихме и некропол с над 80 скелета, което означава, че традицията продължава и след като жителите са напуснали този район, т. е. те са почитали този епископски център, дори след като са напуснали местността около с. Драгойново”, каза доц. Джамбов. Той допълни, че са открити следи на светилище и от времето на траките и монети от елинистичния период.

Откритията на археолозите в Южна България могат да бъдат свързани в общ туристически маршрут „Маркели – Драгойново” (Маркели е средновековна крепост край гр. Карнобат – бел. ред.), който да привлича посетители от страната и чужбина. Идеята е на кмета на Първомай Ангел Папазов и е съгласувана с кметовете от Регионалната асоциация на общините „Тракия”, съобщи Дарик.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9uku4 

Разпространяване на статията: