Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)

33яДържавата не е склонна да се раздели с имоти на различните религиозни общности, които са нейна собственост. Повечето от тях са паметници на културата, музеи и др. Това става ясно от становище на Дирекцията по вероизповеданията към Министерския съвет по промените в Закона за вероизповеданията.

Поправките са внесени от депутати от БСП и ДПС, а от "Атака" оттеглиха подписа си. Идеята е Светият синод, мюфтийството и останалите регистрирани вероизповедания да получат собственост върху храмове, манастири и прилежащи към тях терени, както и такива имоти да не могат да се придобиват по давност от друг освен от религиозните общности.

Дирекцията по вероизповеданията обаче настоява забраната за придобиване по давност да важи след влизане на промените в закона в сила - сега държавата управлява доста такива имоти.

Второ - звеното към МС не е съгласно вероизповеданията да получават право на собственост върху съществуващите храмове и имоти, предназначени за богослужебна дейност, ако те са държавна, общинска собственост и собственост на физически и юридически лица. Това на практика променя философията на законопроекта.

Дирекцията по вероизповеданията иска от парламента да не разглежда промените, докато религиозните общности не се запознаят с текстовете. И Светият синод, и Главното мюфтийство, и повечето от големите вероизповедания вече са пратили становища по закона и подкрепят промените. Скептично е становището на Министерството на културата, а министерствата на финансите и на правосъдието още не са дали своите.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xfcy4 

Разпространяване на статията: