Мобилно меню

Нов правилник за етично поведение на медиите

Написана от Църковен егоист.

4.3103448275862 1 1 1 1 1 Rating 4.31 (29 Votes)

tintinreporterПрес-центърът на Св. Синод даде гласност на Новия правилник за етично поведение на медиите. Правилникът е приет на заседание на Св. Синод в пълен състав и затова става задължителен за всички медии в страната, светски и църковни. За читателите на Църковен егоист публикуваме първите пет правила от новия правилник, определени от неговите автори като „5-те златни правила на добрия журналист”.

1. Добрите журналисти не пишат нищо на църковна тема без благословение. В случай, че става дума за дописка, е достатъчно да се вземе благословение от духовника, описван в дописката. При по-сериозни и особено при разследващи материали, е необходимо писмено благословение от Св. Синод в пълен състав.

2. Добрият журналист никога не критикува духовниците, за които пише. Нарушилите това правило попадат под старозагорската анатема за журналисти, произнасяна на Неделя православна (наричана малка), а при повторно нарушение попадат под сугубо-анатемата на Неделя архонтска (виж тук). Предупреждаваме, че сугубо-анатемата има особено тежки последствия върху техниката и прегрешилите рискуват да повредят фотоапаратите си, сим-картите, диктофоните и микрофоните си, за което да се сърдят на себе си. Трайно упорстващите в греха биват пращани на изправление в Бачковската св. обител.

3. Добрият журналист има позитивен поглед върху проблемите в Църквата. Той никога няма да напише статия със заглавие: „Семейства на свещеници гладуват без заплати”, а ще представи подобаващ материал „Семействата на свещениците са сити духовно”, в който ще опише свещенството като духовно призвание свише, а не конюнктурна професия, подвластна на низшите човешки закони. Също така, ако пише за св. архонтство, добрият журналист никога не би замърсил материала си с мръсни слова като „мутри”, „сутеньори”, „бандити” и подобни, а ще използва благообразни словосъчетания като „знатно християнство” и „богоподобно ктиторство”.

4. Всички ресорни журналисти от светските медии трябва да запишат магистратура в Богословските факултети, за да не стоят преподавателите без работа и за да не се закрият учебните заведения. Там журналистите ще усвоят всички тънкости на правилните междуцърковни отношения, основани на принципа „Един срещу всички, всички срещу един”.

5. Добрият журналист никога не пуска новина, преди тя да е излязла в официалния сайт на Св. Синод, дори да има закъснение една седмица, защото той знае, че истината е вечно актуална.4a3

Тази статия представлява сатирично произведение в духа на деня на шегата.  Всички събития, герои и прилики с реални лица или събития са напълно случайни. Честна дума.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xuxrw 

Разпространяване на статията: