Мобилно меню

4.7333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.73 (30 Votes)

ШенудаНа 89-годишна възраст в Кайро почина духовният водач на Коптската църква Александрийският папа и патриарх Шенуда III. Той беше 117 предстоятел на Коптската църква. Роден като Назир Гайед на 3 август 1923 г., той завършил богословско образование, а след това станал монах с името Антоний и се оттеглил за няколко години в пустинята, където живял като отшелник. През 1962 г. тогавашният коптски патриарх Кирил VІ го ръкоположил за епископ с името Шенуда и му поверил грижата за богословското образование на цялата им църква.

Патриарх Шенуда ръководи Коптската църква от 1971 г. Беше просветен духовник, с тънко чувство за хумор и постоянна загриженост за вярващия народ. В продължение на десетилетия всяка седмица изнасяше беседи в Кайро и Александрия пред хиляди духовници и миряни и след това отговаряше на въпроси от богословско и пастирско естество, зададени писмено по време на беседата му. Има издадени стотина книги с негови беседи и богословски трудове

Коптите считат за пръв предстоятел на своята църква св. апостол Марк, който според преданието е основал в Александрия първата християнска община. В последно време здравето му беше сериозно разклатено и Шенуда III често пътуваше до САЩ поради здравословни проблеми.

Египетските копти са най-голямата християнска общност в Близкия Изток. Според различни източници те варират от 6% до 10% от 85-милионното население на страната. Само в Кайро има 163 коптски църкви. Всички древни манастири в Египет, където се е зародило и развило християнското монашество, се поддържат сега от многобройни коптски монашески общности. Коптите имат собствен църковен календар, летоброенето им започва от 284 г. Под влиянието на католическите мисионери около 2% от членовете на църквата са признали върховенството на Римския папа - те образуват Коптската католическа църква.

В днешно време членовете на Коптската църква по целия свят са около 15 милиона души. Към нея принадлежи и автономната Британска ортодоксална църква, основана през 1866 г. като дъщерна формация на Сиро-яковитската църква.

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dkqw 

Разпространяване на статията: